Vanilkové rohlíčky – nejlepší recept

Každý ví, že Vánoce jsou výjimečným obdobím roku, zejména pro obyvatele České republiky. Jedním z tradičních pokrmů, které pro ně činí Vánoce výjimečnými, jsou vanilkové rohlíčky z hladké mouky, tuku, cukru, ořechů, vejce a vanilkového.

Tyto sladké rohlíčky jsou lehké a nadýchané, s nádechem sladkosti z vanilkového cukru. Těsto se připravuje z hladké mouky, tuku, cukru, ořechů, vejce a vanilkového cukru a tradičně neobsahuje žádnou náplň. V České republice jsou během svátků nesmírně oblíbeným pokrmem a vždy je o ně velký zájem.

Lidé v České republice tyto rohlíčky rádi připravují a jedí už dávno předtím, než se začaly slavit Vánoce. Často se totiž podávaly jako součást starodávných hostin s tím, že se zbytky rohlíčků mohly vyměnit nebo darovat jako symbol dobré vůle. Dnes mnoho rodin připravuje a daruje vanilkové rohlíčky svým přátelům a rodině jako zvláštní sváteční pohoštění.

Příprava vanilkových rohlíčků je neuvěřitelně snadná a spolu se všemi potřebnými ingrediencemi potřebujete jen trochu trpělivosti. Skvělé vanilkové rohlíčky můžete připravit, aniž byste museli opustit kuchyň. Stačí smíchat suroviny na těsto, přidat vanilkový cukr a hníst, dokud nevznikne měkké, poddajné těsto. Těsto rozválejte na velký obdélník, nakrájejte na proužky, ty srolujte a vytvarujte do koleček. Nakonec je potřete slabou vrstvou rostlinného oleje a upečte dozlatova.

Vanilkové rohlíčky jsou klasickou českou vánoční pochoutkou. Nejenže mají nádhernou chuť a vypadají úchvatně servírované na talíři, ale jejich výroba je také neuvěřitelně zábavná a může se do ní zapojit celá rodina. Proč si tedy o letošních svátcích nevyrobit jednu dávku a nevychutnat si lahodnou chuť klasických vanilkových rohlíčků?

Vyzkoušejte i další cukroví či sušenky:

Vanilkové rohlíčky – recept

Pro mnoho lidí je vrcholem svátků setkání u stromečku, kde si pochutnávají na sladkostech, jako jsou vanilkové rohlíčky. Díky své nadčasové chuti a symbolice zůstávají tyto jednoduché rohlíčky oblíbené u malých i velkých.

Čas přípravy

 • 1 hodina

Ingredience na vanilkové rohlíčky

 • 28 dkg hladké mouky
 • 20 dkg tuku
 • 10 dkg cukru
 • 10 dkg ořechů
 • 1 vejce
 • vanilkový cukr

Postup na vanilkové rohlíčky

 1. Všechny přísady smícháme a vytvoříme z nich těsto.
 2. Pokud je to možné, nechejte těsto uležet.
 3. Z těsta vytvarujte rohlíčky a upečte je v rozehřáté troubě dozlatova.
 4. Upečené rohlíčky namočte v mletém cukru smíchaném s vanilkovým cukrem.

Zajímavosti o vanilkových rohlíčcích

Vanilkové rohlíčky jsou lahodná pochoutka, která potěší děti i dospělé. Jedná se o lahodnou pochoutku, která jistě uspokojí i ty nejnáročnější mlsouny.

 • První písemná zmínka o vánočním cukroví vanilkové rohlíčky, jako sváteční tradici, pochází z 19. století v Čechách. Cukroví, sušenky a koláče se často připravovaly pro zvláštní příležitosti, jako jsou Vánoce, a vanilkové rohlíčky se brzy staly základem oslav po celé zemi.
 • Vanilkové rohlíčky jsou v České republice symbolickým svátečním jídlem. Tradičně se dávají rodině a přátelům jako dárek, přičemž cukr představuje bohatství a měkkost rohlíčků symbolizuje laskavost a lásku. Kousky ořechů navíc představují zdraví a prosperitu.
 • Zatímco recept na vánoční cukroví vanilkové rohlíčky z jednoduchých ingrediencí zůstává po staletí neměnný, lidé přišli s mnoha obměnami, jako je přidávání medu nebo sušeného ovoce pro zvýraznění jejich chuti.
 • Kromě lahodné chuti a tradice plní vanilkové rohlíčky v českých domácnostech i praktický účel. Mnoho rodin připravuje tyto dobroty ve velkých dávkách a posílá je rodině a přátelům, kteří žijí daleko.
 • Běžně se vanilkové rohlíčky také zdobí posypem z moučkového cukru pro dekadentnější závěr.

Vanilkové rohlíčky jsou lahodná a zdravá pochoutka, která jistě přinese vzrušení a radost na každou vánoční oslavu. Lahodná chuť rohlíčků v kombinaci se sváteční atmosférou činí z této tradiční vánoční pochoutky sladký dárek, o který se můžete podělit se svou rodinou a přáteli.