Taška do porodnice – seznam věcí, které sbalit

Narození dítěte je jednou z nejvýznamnějších událostí v životě ženy. Přivedení nového života na svět je neuvěřitelně výjimečné a vzrušující období. Je to také období, které s sebou přináší mnoho příprav. Jednou z nejdůležitějších příprav pro ženu je zajistit, aby měla vše, co potřebuje pro sebe a své dítě, až přijde čas přivést ten malý uzlíček štěstí na svět. V tomto článku jsou popsány některé z věcí, které je vhodné vzít s sebou do porodnice, aby byl pobyt v nemocnici a prvotní péče o miminko co nejjednodušší.

Žena má před porodem na mysli spousty otázek. Jednou z nich je také ta, jestli bude mít pro sebe i miminko v tašce do porodnice vše, co bude potřebovat. Jak se říká, „kdo je připraven, není překvapen“. Seznam věcí do porodnice je dobré sepsat s určitým předstihem. Ještě před samotným porodem se v době těhotenství může hodit těhotenská kalkulačka, která nabízí např. přehled o změnách během trimestrů a o vývoji plodu.

Co by nemělo chybět v tašce do porodnice pro maminku?

Jakmile nastávající maminka vstoupí do třetího trimestru, měla by začít přemýšlet o tom, co do porodnice. Některé věci se nemusí zdát nezbytné, ale často usnadňují a zpříjemňují matce celý proces porodu.

První položkou, kterou by si měla zabalit, je pohodlné oblečení. Do porodnice a během porodu bude chtít mít rodička na sobě oblečení, které jí umožní volný pohyb a nebude ji rozptylovat. Měla by zvážit nošení volného, pohodlného oblečení, jako je například mikina a kalhoty na jógu. I košile do porodnice ale přijde vhod.

Do tašky by si měla vzít také telefon a nabíječku. Tak bude mít jistotu, že bude mít možnost zůstat v kontaktu s rodinou a přáteli i během pobytu v nemocnici. Kromě toho není od věci mít s sebou fotoaparát, aby mohl tatínek nebo jiný doprovod maminky zachytit všechny ty krásné okamžiky.

Kromě toho by si měla přibalit také občerstvení, které si může dát, když dostane hlad. Ačkoli ve většině nemocnic jsou k dispozici automaty, je vždy užitečné mít po ruce občerstvení. Také nápoje by měly mít své místo v tašce do porodnice. Koupit je vhodné neperlivou a neslazenou vodu.

Užitečné může být také přibalit si nějaké toaletní potřeby. Mít s sebou kartáček na zuby, zubní pastu, deodorant, kartáč na vlasy a některé další osobní věci jí pomohou, aby se cítila pohodlněji.

Nakonec si může vzít třeba i polštář a deku. Nemocnice jí sice tyto věci poskytne, ale je pravděpodobné, že nebudou tak pohodlné jako její vlastní. Pokud si s sebou přinese vlastní, pomůže jí to zpříjemnit pobyt. Použití těhotenského polštáře může navíc velice zpříjemnit kojení.

I když se jedná jen o malou tašku, zabalení správných věcí může matce usnadnit čas strávený na porodním sále. Může si být jistá, že má vše, co potřebuje, a může se tak soustředit na důležitý úkol – přivést na svět své nové dítě.

Co do porodnice před porodem

Přípravu tašky do porodnice není radno podcenit. V těžkých chvílích můžou některé věci mamince přijít vhod. Do cestovní tašky do porodnice pro maminku před porodem je vhodné přibalit:

 • pohodlné oblečení – košile, župan, případně pohodlné kalhoty
 • obuv – pantofle
 • fotoaparát, kamera, mobil, nabíječka
 • občerstvení – nespoléhat pouze na automaty a bufety v nemocnici
 • toaletní potřeby – sprchový gel, kartáček na zuby a pasta, hřeben na vlasy, ručník, popř. masážní olej
 • porodní plán – pokud si ho žena přeje

Košilí do porodnice by si žena měla vzít určitě více než jednu, být v čistotě je po porodu důležité. Lze také zakoupit i sada do porodnice pro maminku, která obsahuje základní hygienické potřeby. Tento set do porodnice lze zakoupit v některých lékárnách nebo na internetu.

Při balení tašky do porodnice je dobré myslet i na tatínka. Není od věci vzít i jemu pohodlné oblečení a třeba knihu nebo počítač, aby se zabavil, když třeba zrovna nebude muset být mamince k dispozici. I tatínkovi během porodu může vyhládnout, proto i on by měl mít připraveno něco k jídlu. Hodit se mu můžou i přezůvky a toaletní potřeby a také videokamera na porod. Video celého porodu zřejmě nutné nebude, ovšem pár záběrů může později potěšit jako památka.

Nezapomenout na doklady!

Je důležité myslet i na doklady, které jsou v porodnici potřeba, aby bylo možno zaevidovat o miminku veškeré potřebné informace. Zdravotní pojištění a další záležitosti se vyřizují až po porodu, na matriční úřad je však nutné zajít už před porodem. Které doklady vzít s sebou do porodnice?

Na matriční úřad se vyplatí jít včas. Dodatečné vyřizování některých záležitostí po porodu je někdy obtížnější.

Co s sebou do porodnice za doklady

S doklady to není tak jednoduché, závisí na tom, zda je žena vdaná, svobodná či rozvedená.

1) Vdané maminky

Vdané maminky si s sebou do porodnice musí vzít kartičku pojištěnce, občanský průkaz, popřípadě pas. Dále bude potřeba předložit těhotenskou průkazku, oddací list a prohlášení o jménu dítěte. Toto prohlášení lze získat na příslušném úřadě a matka i otec dítěte zde potvrzují, že se shodli na jménu svého potomka. Uvádí se jména pro obě pohlaví.

2) Svobodné maminky

Maminky, které jsou svobodné, musí do tašky do porodnice přibalit rodný list a doklad o určení otcovství. Opět jej vystaví matriční úřad a díky tomu může mít dítě příjmení po otci. Pokud není v porodnici tento doklad doložen, potomek ponese příjmení automaticky po matce a rodiče jej budou muset následně v případě zájmu změnit a otce doplnit do rodného listu dítěte. Stejně jako vdané maminky, tak i svobodné maminky budou potřebovat prohlášení o jménu dítěte.

3) Rozvedené maminky

Když je žena rozvedená, možná bude potřeba v porodnici doložit rodný list a právoplatný rozsudek o rozvodovém řízení.

Hygiena po porodu předchází případným infekcím porodních cest.

Co s sebou do porodnice pro maminku po porodu?

Po porodu je třeba dbát na důkladnou hygienu, aby bylo předcházeno případné infekci poraněných porodních cest. Do cestovní tašky do porodnice by se určitě měl vejít dostatek hygienických potřeb a čistého oblečení, také župan do porodnice vezměte určitě s sebou.

Taška do porodnice – na seznamu věcí by nemělo chybět:

 • poporodní kruh – na pohodlnější sezení
 • jednorázové kalhotky
 • poporodní vložky – alespoň 50 kusů
 • prsní vložky
 • čisté ručníky – alespoň 4
 • kojící košile
 • župan do porodnice
 • hygienické potřeby – intimní mýdlo, pasta a kartáček na zuby, sprchový gel…
 • léky, pokud některé žena běžně užívá

Místečko se najde třeba i na knihu nebo časopis, které můžou zabavit ve volných chvílích.

Co by nemělo chybět v tašce do porodnice pro miminko?

Výbavička do porodnice pro miminko je velice důležitá součást cestovní tašky do porodnice. Až přijde miminko na svět, bude potřebovat několik věcí, které v porodnici nesmí chybět.

V souvislosti s výbavičkou do porodnice určitě není radno podceňovat dostatečnou zásobu dětských plen. Pokud se předpokládá, že bude děťátko větší, začínají některé ženy používat rovnou velikost č. 2, které bývají od zhruba 4 kil. Není ale na škodu mít jeden či dva balíky velikosti č. 1. Určitě se pro ně využití najde, v prvních pár týdnech života totiž spotřebuje miminko minimálně 8-12 plen denně. Do tašky do porodnice koupit nezapomeňte také krémy proti opruzeninám.

Kromě papírových jednorázových plen využívají ženy a miminka na denní bázi také ty látkové. Nejjemnější pro dětskou pokožku jsou ty z mušelínu. Těchto látkových plen bude také potřeba dost. Do porodnice je dobré vzít klidně 5 kusů. Budou potřeba na otírání slin a ublinkávání.

Klíčové je mít s sebou i správnou kosmetiku a hygienické potřeby. Rozhodně bude potřeba do cestovní tašky do porodnice přibalit sprchový gel vhodný pro novorozence, olejíček na tělo, hřebínek na vlasy, vatové tyčinky a vlhké ubrousky. Hodit se bude také perlan nebo žínka na umytí děťátka.

Stejně jako se prodává sada do porodnice pro maminku tak lze zakoupit i hygienické sety do porodnice pro miminka. Jako nastávající maminka dostanete většinou ke konci těhotenství od svého lékaře do porodnice balíček, ve kterém naleznete vzorky a dárečky pro miminko, které můžete po narození využít.

Ani nějaká malá hračka nebo chrastítko se v tašce do porodnice určitě neztratí. Nebo třeba dětská knížka. Novorozenec bude se zaujetím poslouchat hlas své maminky a zároveň si tak spolu s ní vytváří kontakt. Některé nemocnice nemají problém s tím, aby maminky dávaly novorozenci dudlík, dokud nezačne správně dobře pít mateřské mléko. Rozhodnutí je ale samozřejmě na každé ženě.

I když jsou většinou v nemocnicích dostupné odsávačky mléka, které mohou novopečené maminky využívat, například pro start kojení nebo zvýšení laktace. Není od věci si vzít svou vlastní. Maminka u odsávání mléka určitě ocení soukromí a klid. V tom případě ale budou nutné potřeby pro sterilizaci a čištění lahviček a odsávačky!

Novorozenec spotřebuje průměrně 8-12 plen denně.

Jaké oblečení pro novorozence do porodnice?

V neposlední řadě je nutno zabalit pro miminko do porodnice oblečení. Na seznamu do porodnice nesmí chybět také přikrývky pro miminko. Oblečení do porodnice je třeba sbalit dostatek, domů si jej lze odvézt vždy. V některých nemocnicích nebude oblečení pro miminka do porodnice potřeba, neboť si některá zdravotnická zařízení nepřejí, aby mělo dítě vlastní oblečení. Mít jej pro jistotu v tašce do porodnice ale není na škodu. Nejpříjemnější oblečení pro novorozence je to z bavlny. Co s sebou do balíčku do porodnice přibalit?

 • body – alespoň 3 ks
 • dupačky
 • overaly/pyžama – 6ks
 • čepička
 • ponožky
 • rukavičky na ruce proti poškrábání
 • oblečení na cestu domů – lze zakoupit sety do porodnice nebo spíše na cestu z ní

Krásné sety pro miminka do porodnice prodává například český výrobce Baby Nellys. Samozřejmě je kromě parády ale také nutné myslet na to, jak děťátko dopravit z porodnice domů. V autě by měla být včas a s předstihem připravená autosedačka. Pokud bude zima, bude potřeba fusak nebo teplá zavinovačka, v lepším počasí možná přijde vhod nějaká lehčí dečka. Novorozenec nemá takto krátce po porodu vyvinutou termoregulaci a je třeba jej chránit před prochladnutím.

Tak hodně štěstí!