Nakupování přes internet – jak ušetřit a na co dát pozor?

V dnešní době je nakupování na internetu velmi populární a stále více lidí sáhne právě po této možnosti. V první řadě je důležité zmínit, že nakupování na internetu je velmi bezpečné. Většina internetových obchodů využívá moderní zabezpečení dat, které chrání osobní údaje a bankovní informace před zneužitím. Jaké jsou další důvody, proč nakupovat na internetu?

Dalším důvodem proč nakupovat na internetu, je pohodlné prohlížení nabídky obchodů a nakoupení všeho, co dotyčný potřebuje, z pohodlí domova. Ušetří se tak čas a námaha spojená s cestováním do kamenných obchodů. Další článek se zabývá historií internetu.

Online nakupování

Nakupování z domova je již velmi pohodlnou součástí každodenního života. Tento způsob je velice příjemný. Z vyhřátého a útulného domu či bytu se objedná cokoliv je potřeba. Na internetu je nepřeberné množství nejrůznějších e-shopů typu Gigamat, Expedo či Avenberg nebo slevových portálů, které k nakupování přímo vybízejí. Žijeme v době, kdy se dá na síti pořídit doslova vše.

Navíc je možné si vybírat z nabídky mnoha výrobků. Ať už si nákupčí přeje například knihy, oblečení, nábytek, jídlo a v neposlední řadě třeba erotické pomůcky, hudbu, filmy, léčiva, cvičící přístroje, nebo poštovní schránku, je šance najít to nejlepší.

Velké plus, díky kterému je tento způsob výhodný, je nižší cena. Ve většině případů se totiž zaplatí méně, než kdyby se nakupovalo v normálním kamenném obchodě.

Levné nakupování na internetu

Také slevy hrají na internetu důležitou roli. V mnoha případech jsou připraveny nejrůznější akce, které mohou pomoci ušetřit nemálo finančních prostředků. To jistě nejvíce ocení peněženky.

Již zmiňované e-shopy a slevové portály jsou tvořeny velmi přehledným způsobem, díky kterému se při nakupování dá velice snadno orientovat. Pořizování věcí je tak pro nás jednoduché a bezproblémové. Jediné, co je třeba, je vybrat si výrobek, vyplnit svoji adresu, zvolit způsob platby a zboží bude doručeno přímo ke dveřím.

Slevy a lákavé nabídky chystá i Trendyol, další gigant „rychlé módy“, který se chystá vstoupit na český online trh.

Nesmí se ale také opomenout vzít v úvahu, že není dobré věčně vysedávat u počítače. Ano, je to pohodlný způsob, ovšem zvednout se ze židle a vyrazit na nákup pěšky, není na škodu.

Společné online nakupování jistě ocení i muži – není nutné s partnerkou obíhat několik hodin obchodní centrum.

Na co si dát pozor

Samozřejmě nakupování online není jen sluníčkové a stejně jako vše, i to má své jisté nevýhody. Nejspíš největší nevýhodou je to, že si člověk nemůže zboží osahat. To hlavně platí pro nákup oblečení a bot. Některé e-shopy, jako například Fantasy obchod, mají nicméně na některých místech v republice i své kamenné pobočky.

Na fotkách často něco vypadá skvěle, ovšem jakmile zboží přijde, může se rychle zjistit, že se zboží úplně fotkám nepodobá. Také je velmi těžké odhadnout správnou velikost. Každá značka má trochu jiné velikosti a pokud člověk někde nakupuje poprvé, může se snadno stát, že sáhne po špatné velikosti.

Naštěstí spousta e-shopů již v dnešní době nabízí vrácení zboží zdarma. Proto není nic jednoduššího, než si objednat oblečení klidně ve více velikostech a to, co nesedí, se prostě dá snadno a zdarma vrátit.

Zároveň většina e-shopů nabízí poštovné zdarma při nákupu nad určitou hodnotou. Tím, že si člověk vezme více kusů, mu rychle může pomoci k dosažení této částky, a tak ušetří za poštovné.

Jsou samozřejmě online nákupy, u kterých není potřeba toto řešit – ať už to jsou nějaké poukazy na zážitky, nebo například nákup knih a potravin.

Ovšem u úplně každého nákupu přes internet je nutné si ohlídat spolehlivost prodejce. Je zde velká šance, že člověk narazí na nesolidního prodejce – podvodníka. Je vždy lepší nakupovat u ověřených velkých prodejců, anebo si najít nejdříve recenze na internetu.

Ty totiž mohou poodhalit, který e-shop pouze láká z lidí peníze a který nabízí solidní služby. Například před nákupem v obchodě Rivalenti cz nebo Fruugo.cz se rozhodně vyplatí recenze přečíst, aby byl zákazník včas varován a mohl tak předejít ztrátě peněz.

Někteří nakupující berou jako nevýhodu také online platbu. U některých e-shopů je možnost platit zboží pouze předem pomocí online převodu, nebo rychlým stržením z karty.

Jsou prodávající, kteří nabízí možnost dobírky. To znamená, že kupující platí zboží až při převzetí. Ovšem v ničem mu to nepomůže. Dopravci je nutné zboží nejdříve zaplatit a teprve poté si člověk může balíček rozbalit.

Takže v případě, kdy je v balíčku ukryté něco jiného a jedná se o podvod, člověk se to stejně nedozví dostatečně včas. Proto je lepší vždy nakupovat jen u ověřených prodejců, případně si zajít do kamenné prodejny osobně.

Tipy jak efektivně nakupovat online

  • Důkladné vyhodnocení potřeb – než se začne na internetu nakupovat, je důležité si důkladně promyslet, co se vlastně potřebuje. Je potřeba si určit, jaký druh zboží se hledá, jaká značka je v preferencích a v jaké cenové relaci se pohybuje. Díky tomu je možné mít jasnou představu o tom, co je potřeba hledat a neztratit se mezi stovkami možností.
  • Srovnávání cen a nabídek – internetový obchod má tu výhodu, že je možné si snadno srovnat ceny a nabídky zboží u různých prodejců. Je proto dobré mít na paměti, že není vždy nejvýhodnější koupit zboží u prvního obchodu, který přijde na mysli. Je dobré prozkoumat více možností, porovnat ceny a vlastnosti zboží a vybrat ten nejvýhodnější obchod.
  • Využívání slevových akcí a kupónů – jedním z velkých benefitů nákupů na internetu jsou slevové akce a kupóny. Člověk by se tak neměl bát prozkoumat internet a najít různé slevové kódy, které může využít při svých nákupních výpravách. Díky tomu je možné ušetřit nemalé peníze.
  • Čtení recenzí a hodnocení – před tím, než se rozhodne nákupčí nakoupit u konkrétního prodejce, je dobré si zjistit o něm více informací. Vyplatí se číst recenze ostatních zákazníků, kteří již u tohoto prodejce nakupovali. Díky tomu se získá přehled o kvalitě služeb, rychlosti dodání a spokojenosti s produkty.
  • Využívání možnosti vrácení zboží – je velmi důležité číst si podmínky vrácení zboží u jednotlivých internetových obchodů. Někdy se může stát, že zboží nebude sedět nebo odpovídat představám, a tak je dobré mít možnost ho vrátit a získat zpět své peníze.
  • Dbát opatrnosti na na záruky a podmínky prodeje – před nákupem je dobré si vždy přečíst platné podmínky prodeje a záruky na zboží. Není dobré spoléhat se pouze na to, co je napsáno na stránkách obchodu, ale důkladně si to přečíst v obchodních podmínkách. Pokud bude něco nejasné, je třena neváhat a hned kontaktovat zákaznickou službu daného obchodu.
  • Obezřetnost při platbě – při platbě na internetu je důležité být velmi opatrný. Je dobré se vyhýbat neznámým platebním metodám a k dodání účetních dat se dostane pouze přes zabezpečenou stránku. Dále je dobré používat silná hesla, která nebudou příliš snadno odhadnutá ostatními.

Populární slevové akce na internetu

Během roku se na internetu koná mnoho různých akcí, které nabízejí možnost nakupovat za zvýhodněné ceny. Jednou z nejoblíbenějších a nejrozšířenějších forem slevových akcí jsou tzv. slevové portály a aplikace. Ty přinášejí každý týden nové nabídky z různých oblastí, jako jsou zboží, služby, cestování, zážitky a další.

1) Black Friday

Jednou z nejoblíbenějších slevových akcí je tzv. Black Friday, který se koná v listopadu každý rok. Tento den je spojen s obrovskými slevami a výprodeji, které se odehrávají nejen v kamenných prodejnách, ale stále více také na internetu.

Black Friday je původem z USA, ale v posledních letech se rozšířil i do České republiky a stal se velmi oblíbenou událostí pro nakupování s výraznými slevami.

2) Slevové portály

Dalším typem slevové akce jsou tzv. kuponové stránky, kde si zákazníci mohou koupit slevový kupon na různé produkty nebo služby. Tyto kupóny pak mohou využít v příslušné prodejně nebo na internetu. Tato forma slevových akcí je oblíbená zejména pro možnost vyzkoušet nové produkty nebo služby za mnohem nižší cenu.

3) Last minute

Ve světě cestování jsou velmi populární slevové akce Last minute a First minute, které nabízejí možnost nakoupit zájezdy či ubytování za zvýhodněné ceny. Last minute zahrnuje nabídky zájezdů na poslední chvíli, tedy krátce před odletem, zatímco First minute naopak nabízí slevy při rezervaci zájezdu s dostatečným předstihem.

4) Happy hours

V posledních letech se také rozšířil trend tzv. happy hours, kdy se na internetových stránkách různých obchodů a restaurací objevují slevy po dobu omezenou například na jednu hodinu nebo dokonce jen pár minut. Tato forma slevových akcí je oblíbená zejména mezi mladší generací, která tak může využít výhodných nabídek bez většího dopředu plánování.

5) Sleva na první objednávku

V neposlední řadě je třeba zmínit také slevy při nákupu na různých e-shopech. Tyto slevy se obvykle udělují při prvním nákupu nebo jako poděkování za věrnost, a jsou velmi oblíbené u zákazníků, kteří si rádi nakupují přes internet.

Pozor na podvody

Slevové akce jsou tedy během roku velmi populární a mnoho zákazníků se na ně těší a připravují se na nákupy za zvýhodněné ceny. Je však důležité si při nakupování na internetu dávat pozor na podvodné nabídky, které se mohou objevit zejména při dalších akcích, jako je například vánoční slevový maraton nebo letní výprodeje.