Nemocných s lymfomy přibývá

Lymfomem, tedy zhoubným nádorovým onemocněním vycházejícím z bílých krvinek, onemocní v České republice každý den až 5 pacientů. V četnosti výskytu v České republice zaujímají 5. místo po nádorech tlustého střeva, plic, prsu a dělohy. Každoročně je tak diagnostikováno kolem 1800 nových pacientů. V naší zemi v současnosti žije odhadem více než 11 000 obyvatel, kterým byl v minulosti diagnostikován lymfom.

Lymfom je společný název pro více než několik desítek nádorových onemocnění. Jednotlivé typy lymfomu se liší svým průběhem, prognózou i léčbou.

Co je lymfom

Lymfom je typ rakoviny, který postihuje lymfatický systém, jenž je součástí imunitního systému těla. 

Lymfom se dělí na dvě hlavní formy, Hodgkinův a Non-Hodgkinův. Hodgkinův lymfom je rakovina lymfatického systému a je způsoben abnormálním a agresivním typem lymfocytárních buněk zvaných Reed-Sternbergovy buňky. Non-Hodgkinův lymfom je rakovina lymfatického systému, která se obvykle vyvíjí z jiných buněk, než jsou Reed-Sternbergovy buňky.

Příznaky lymfomu závisí na tom, o jaký typ lymfomu se jedná, kde se lymfom nachází a jak je pokročilý. Mezi běžné příznaky může patřit únava, horečka a zduření lymfatických uzlin. Mezi další příznaky může patřit úbytek hmotnosti, noční pocení, svědění, potíže s dýcháním, bolesti břicha a nechutenství. Ke stanovení diagnózy je nutná biopsie a k rozlišení mezi Hodgkinovým a nehodgkinským lymfomem se používají další testy.

Léčba lymfomu závisí na několika faktorech, včetně typu lymfomu, stadia onemocnění a celkového stavu pacienta. Mezi běžné léčebné postupy používané k léčbě lymfomu může patřit radioterapie, chemoterapie, transplantace kmenových buněk nebo imunoterapie

Hodgkinův a Non-hodgkinův lymfom

Hodgkinův lymfom je typ rakoviny, který postihuje lymfatický systém, jenž je součástí imunitního systému těla. Jedná se o druh rakoviny krve. Rakovina se vyvíjí v lymfatické tkáni, například v lymfatických uzlinách, a může se rozšířit do dalších částí těla. 

U Hodgkinova lymfomu se rakovinné buňky nazývají Reed-Sternbergovy buňky a jsou to neobvykle vypadající buňky, které jsou větší než normální lymfocyty, což je typ bílých krvinek. Přestože vědci dosud nezjistili definitivní příčinu vzniku Hodgkinova lymfomu, je spojován s určitými environmentálními a genetickými faktory

Mezi nejčastější příznaky Hodgkinova lymfomu patří nebolestivé zduření lymfatických uzlin, horečka, noční pocení, únava a nechutenství. Dalšími příznaky mohou být také bolest na hrudi, svědění a sípání

Diagnostika zahrnuje různé krevní testy, zobrazovací vyšetření, biopsie a další postupy. Po stanovení diagnózy může léčba zahrnovat chemoterapii, radioterapii a/nebo imunoterapii. V některých případech může být doporučena transplantace kmenových buněk.

Léčba lymfomu může být velmi složitá.

Non-Hodgkinův lymfom (NHL) je typ rakoviny, která vzniká, když se buňky lymfatického systému, který je součástí imunitního systému, abnormálně rozrostou a vymknou kontrole. Lymfatický systém se skládá ze sleziny, lymfatických uzlin, brzlíku a kostní dřeně a je přístupný prostřednictvím krevního řečiště. NHL se obvykle dělí na dva hlavní typy podle typů postižených buněk a pokročilosti onemocnění: B-buněčné NHL a T-buněčné NHL. B-buněčné NHL jsou častější a vznikají, když se abnormální B-buňky vymknou kontrole, zatímco T-buněčné NHL vznikají, když se T-buňky stanou maligními a začnou se vymykat kontrole. NHL jsou považovány za zhoubné onemocnění bez rozdílu a postihují muže i ženy všech ras a věkových kategorií.

NHL se může projevovat různými způsoby a existuje široká škála příznaků, které se mohou vyskytnout. Nejčastějšími příznaky jsou otok nebo bolest břicha, zduření lymfatických uzlin na krku, v podpaží nebo v oblasti třísel, noční pocení, horečka, úbytek hmotnosti, kožní vyrážky a pocit slabosti a únavy

Hodgkinův lymfom je onemocnění, které se většinou týká mladší populace kolem 20. – 30. roku věku. Druhou skupinu tvoří Non-hodgkinské lymfomy, které častěji postihují spíše starší pacienty

Úspěchem je, že velká část nemocných s pomalu rostoucími, indolentními lymfomy, přežívá více jak 10 let. Nemalá část nemocných s agresivními lymfomy je pak vyléčitelná.

Léčba lymfomu

Léčba lymfomu může probíhat mnoha různými způsoby v závislosti na tom, o jaký druh lymfomu se jedná a jak je pokročilý. Obecně platí, že pokročilejší lymfom může vyžadovat agresivnější způsoby léčby.

Léčba lymfomu obvykle zahrnuje kombinaci různých strategií. Mezi běžné způsoby léčby lymfomu může patřit chemoterapie, radioterapie a transplantace kmenových buněk. Je důležité probrat s lékařem konkrétní plán péče, protože léčebný plán závisí na typu a stadiu lymfomu, který pacient má. 

Chemoterapie

Chemoterapie je typ léčby, při níž se k ničení rakovinných buněk používají léky, obvykle ve formě tablet nebo nitrožilní infuze. Často se používá v kombinaci s dalšími způsoby léčby rakoviny, jako je například radioterapie, a může být doporučena lékařem jako způsob, jak zmenšit velikost nádoru před operací. 

Chemoterapie působí tak, že se zaměřuje na rychle rostoucí buňky, jaké se vyskytují například u rakoviny. Tím, že chemoterapie potlačuje rychlost dělení buněk, může omezit růst a šíření rakovinných buněk. 

Chemoterapie je často drsná léčba, protože působí na celé tělo, nikoli pouze na rakovinné buňky. Při léčbě mohou být poškozeny i další buňky, které se rychle vyvíjejí a dělí, například buňky vlasů a trávicího traktu. To může způsobit četné vedlejší účinky, jako je nevolnost a zvracení, vypadávání vlasů, únavu, vředy v ústech a zvýšené riziko infekce

Chemoterapie může mít také dlouhodobé účinky, jako je neplodnost, zvýšené riziko sekundárních nádorových onemocnění, poškození orgánů a další zdravotní problémy. Obvykle se nejedná o jednorázovou léčbu, ale o součást celého léčebného plánu. 

Chemoterapie patří k základní léčbě lymfomů.

Radioterapie

Radioterapie je druh léčby rakoviny, který využívá ionizující záření k usmrcení rakovinných buněk a zmenšení růstu nádorů. V závislosti na typu, umístění a stadiu léčeného nádorového onemocnění může být radioterapie použita jako primární léčba, v kombinaci s jinými léčebnými postupy nebo jako následná léčba po operaci nebo chemoterapii.

Radioterapie působí tak, že poškozuje DNA uvnitř nádorových buněk, čímž jim brání v reprodukci a růstu. Poškozením rakovinných buněk má tělo mnohem větší šanci odstranit samotnou rakovinu. V závislosti na typu použité radioterapie je obecně bezpečná pro zdravé buňky v okolí rakovinných buněk, ačkoli ozářené buňky budou přesto do určité míry poškozeny a mohou u pacienta vyvolat vedlejší účinky.

Radioterapie se obvykle provádí ambulantně a může zahrnovat jedno nebo více ošetření v závislosti na specifikách konkrétního případu. Například u některých typů rakoviny kůže obvykle stačí pouze jedno sezení radioterapie. Jindy může být zapotřebí více ošetření v průběhu několika týdnů nebo měsíců.

Běžné nežádoucí účinky radioterapie závisí na léčené části těla a mohou zahrnovat únavu, změnu barvy kůže nebo jiné nežádoucí účinky.

Transplantace kmenových buněk

Transplantace kmenových buněk se stále více uplatňuje v oblasti léčby rakoviny. Cílem transplantace je v tomto případě nahradit poškozené nebo zničené buňky novými zdravými buňkami a obnovit tak normální funkci postižené oblasti těla. Tento typ transplantace se používá k léčbě rakoviny, jako je leukémie, lymfom a mnohočetný myelom, a to nahrazením abnormálních buněk normálními a zdravými buňkami od dárce nebo od samotného pacienta. Transplantace kmenových buněk se zkoumá také k léčbě dalších nádorů různých orgánů, jako jsou plíce, prsy a vaječníky.

Transplantace kmenových buněk obvykle využívá k zavedení zdravých buněk buď autologní, nebo alogenní transplantaci. Autologní transplantace využívá jako zdroj nové tkáně vlastní kmenové buňky pacienta, zatímco alogenní transplantace využívá buňky od dárce nebo z tkáňové banky. V obou případech jsou darované buňky testovány, aby se potvrdilo, že jsou vhodné k použití a netrpí žádnými chorobami nebo infekcemi.

K provedení transplantační operace se používají různé metody, včetně intravenózní injekce, intramuskulární injekce nebo injekce do poškozené tkáně. Kromě těchto mechanismů mohou být některé buňky odebrány také přímo z kostní dřeně a transplantovány přímo do místa potřeby.