Bolavá záda – vliv profese, co dělat, zkušenosti

Průměrná doba dožití je v současné době okolo 80 let, přičemž až dvě třetiny života člověk stráví v práci. Zaměstnání může být různé, od sedavého zaměstnání v kanceláři, přes fyzicky náročnou práci až po různorodé zaměstnání. Každý druh zaměstnání má své výhody a nevýhody, často je však většina profesí spojena s bolestí zad. Páteř je totiž při výkonu kterékoliv profese vždy určitým způsobem zatěžována. 

Jaká rizika jsou spojena s jednotlivými profesemi a jaká existují řešení vzniklé bolesti zad? 

S bolestí zad se za svůj život setká prakticky každý člověk, dle statistik se v průběhu života projeví až u 80 % dospělé populace

Bolest zad je běžným příznakem mnoha různých onemocnění, od svalových problémů,  přes artritidu až po poranění páteře. Bolest zad může být však způsobena i faktory, které s pohybovým aparátem nemají nic společného. Příkladem je špatné sezení, nevhodně zvolený sport bez kompenzace, nebo dokonce stres

Bolesti zad

Bolest zad se může projevovat různými způsoby v závislosti na příčině. Obecně se bolest zad může pohybovat od tupé bolesti až po ostré pálení. Záda také mohou bolet pouze při nějaké činnosti, pohybu nebo dokonce v klidovém režimu. 

Největší procento populace pociťuje bolest ve spodní části zad, která bývá nejvíce namáhána. Dále mohou záda bolet ve střední nebo horní části zad. Velmi obvyklá je bolest mezi lopatkami nebo za krkem. 

V některých případech může být bolest lokalizována pouze do jedné oblasti, v jiných může být pociťována po celých zádech. 

Rozlišujeme dva druhy bolesti zad:  

  • akutní
  • chronická

Akutní bolest zad je velmi častý typ bolesti zad, která může trvat několik dní až několik týdnů. Akutní bolest je nejčastěji způsobena zraněním nebo přetížením svalů, vazů a šlach okolo páteře. 

K přetížení svalů, vazů nebo šlach okolo páteře může dojít během jednorázové události, jako např. při zvedání těžkého břemena, nebo naopak vlivem dlouhodobě špatného působení na záda, jako je nesprávné držení těla, špatné sezení nebo dlouhodobé ohýbání v nesprávné poloze. 

Příznaky akutní bolesti zad se u jednotlivých osob liší a bývají v rozmezí od mírné bolesti až po silné potíže. Mezi běžné příznaky patří tupá bolest, ztuhlost, ostrá bolest při pohybu a citlivost při dotyku postižené oblasti.

Léčba akutní bolesti zad obvykle začíná volně prodejnými léky proti bolesti a domácím používáním tepelných nebo ledových obkladů. Pokud se však bolest po několika dnech nezmírní nebo pokud se zhoršuje, je nejlepší vyhledat odbornou pomoc. Fyzioterapeut může lidem pomoci naučit se pohybovat bez bolesti, zlepšit držení těla, uvolnit svalové napětí a posílit svaly, aby se předešlo bolesti do budoucna. Po návštěvě fyzioterapeuta musí ale klient počítat s pravidelným cvičením, protože bez správného posílení a protažení zad, se bude bolest nadále vracet. 

Chronická bolest zad je vyčerpávající a rozšířený zdravotní stav, který postihuje miliony lidí na celém světě. Jak již název napovídá, jedná se o typ bolesti, která trvá nejméně tři měsíce nebo déle a často se projevuje jako trvalá, tupá bolest nebo jako ostrý, bodavý pocit v dolní části zad nebo v kyčlích. Intenzita bolesti se může pohybovat od mírné až po silnou a může narušovat každodenní činnosti, jako je stání, chůze a dokonce i spánek. 

Přesnou příčinu chronické bolesti zad lze těžko určit, ale často je důsledkem špatného držení těla, obezity, přetížení při zvedání břemene, stresu nebo nemocí, jako je osteoporóza, artritida, degenerace plotének nebo stenóza páteře. 

Léčba chronické bolesti zad obvykle zahrnuje protizánětlivé léky, fyzikální terapii nebo v extrémních případech dokonce chirurgický zákrok. V některých případech může léčba zahrnovat úpravu životního stylu, cvičení a zmírnění stresu, s cílem snížit intenzitu bolesti.

Klíčem ke zvládání chronické bolesti zad je nalezení příčiny bolesti, což bývá často velmi obtížné. U bolesti zad se totiž velmi často léčí pouze samotná bolest, a ne její příčina, což vede k tomu, že se daný jedinec bolesti nikdy nezbaví. 

Manuální a fyzická práce

Lidé pracující manuálně často většinou opakují stejné pohyby po delší dobu, což způsobuje únavu a slabost svalů a vyvolává bolest zad a celého pohybového aparátu. Poruchy související s prováděním stejného úkonu se nazývají poruchy pohybových stereotypů. Mohou se projevit u kohokoliv, kdo se zabývá rutinní činností, nicméně manuálně pracující lidé jsou primárně ohroženou skupinou.

Předejít potížím se zády lze v při fyzické práci např. tím, že se člověk každou hodinu protáhne, projde se a tím změní postavení páteře. Dobré je protažení šíje, uvolnění ramen krouživými pohyby, vyklepání předloktí apod. 

Bolest zad je častá i v klidovém režimu, např. během spánku.

Práce ve službách

Zubní lékaři, kosmetičky, maséři nebo automechanici provádějí úkony, které je drží po dlouhou dobu v jedné pozici, navíc často s ohnutým krkem, rotací trupu a vyklenutím zad. Tyto pohyby způsobují, že páteř je často v nepříjemných pozicích a je jednostranně přetěžována, což může bohužel způsobit jednostrannou deformaci meziobratlové ploténky, její výhřez a možné tlačení na nervový kořen a vznik tzv. kořenového syndromu.

Výhřez ploténky a kořenový syndrom bohužel přinášejí zdravotní komplikace, které mohou nejen znepříjemnit každodenní fungování, ale dokonce mohou vést ke znemožnění výkonu daného povolání. Pomoci může pouze správně cílená léčba. 

Kořenový syndrom se projevuje typickými příznaky, jako jsou ostrá, bodavá či pálivá bolest v dolní části zad, šíření bolesti pouze do jedné nohy, mravenčení nebo brnění končetin, ztrácení citlivosti v jedné z dolních končetin. Při těchto příznacích je nutné navštívit specialistu v oboru. 

Sedavé zaměstnání

Ačkoliv tito lidé netráví hodiny v práci zvedáním a přenášením těžkých předmětů, i jejich pracovní náplň je pro jejich páteř srovnatelně náročná a přispívá velmi často k bolesti dolní části zad a vzniku kořenového syndromu. A to zejména proto, že sezení patří mezi polohy, které nejvíce zatěžují ploténky.

Hlavním důvodem je fakt, že málokdy je člověk schopen udržet správnou polohu při sezení, což vede k oslabení zádových svalů. Dobré je si během práce dělat pravidelně krátké přestávky, ideálně obohacené o krátkou procházku po kanceláři nebo o lehké cviky na uvolnění zádových svalů. Při dlouhém sezení záda totiž ještě více tuhnou a jdou poté hůře rozhýbat. 

Sedavé zaměstnání se také týká všech řidičů, přičemž řidiče z povolání považují specialisté na pohybové ústrojí a páteř za vůbec jednu z nejrizikovějších profesí pro záda a krk.

Při řízení je nejdůležitější správné nastavení sedadla a výšky volantu tak, aby člověk seděl dostatečně blízko volantu a lokty se lehce ohýbaly.  Při zastávkách během řízení je dobré se důkladně protáhnout, projít se a vyvětrat se na čerstvém vzduchu. 

Maminka na rodičovské dovolené

I když se to na první pohled nezdá, maminka s dítětem, nákupy, autosedačkou či kočárkem za celý den nazvedá málem více závaží, než profesionální sportovec.

U maminek na rodičovské dovolené jsou nejvíce přetěžovanou částí páteře krční a bederní obratle, přičemž spodní část páteře je výrazně zatížena již v těhotenství. 

Pro odstranění bolesti zad po porodu je vhodné pomalu posilovat břišní svaly a do cvičení také zařadit uvolňovací a protahovací cviky na zkrácené svaly zad

S bolestí zad se dá bojovat vhodným cvičením.

Jak předejít bolesti zad

Mnozí z nás někdy v životě pocítili nepříjemné bolesti zad. I když se bolesti zad mohou objevit z různých důvodů, existuje řada způsobů, díky kterým lze bolestem zad předejít nebo je dokonce trvale odstranit.  

Velmi důležité je posilovat svaly středu těla, protože správně posílené břišní svaly a svaly hrudníku vedou k zajištění potřebné opory pro záda. Cviků na střed těla, tzv. core, existuje celá řada a lze je přizpůsobit jak fyzické kondici, tak věku. 

Důležité je také udržovat správné držení těla při sezení, stání a provádění veškerých činností. Správné pozice zad při různých činnostech lze nacvičit tak, aby záda nebyla tolik přetěžována. 

Při sezení je dobré se vytahovat od beder směrem nahoru a vtahovat břicho dovnitř, vhodné je také pořízení ergonomické židle. Při chůzi je důležité se pohybovat s páteří v rovné linii. 

Dalším důležitým krokem je pravidelně se věnovat nějaké fyzické zátěži. Pravidelné cvičení posiluje svaly na těle, které následně poskytují oporu zádům.