5 tipů, jak správně používat tyčinkový aroma difuzér

Chcete si zpříjemnit atmosféru v interiéru příjemnou vůní a plánujete si k tomu účelu pořídit tyčinkový aroma difuzér? Jeho použití je absolutně snadné a můžete ho umístit víceméně kamkoli se vám hodí. Přesto vám přinášíme pár drobných tipů, jak aroma difuzér používat správně tak, aby splnil vaše očekávání.

Jaký aroma difuzér si vybrat a jak ho správně používat?

1) Velikost je důležitá

Na trhu jsou dostupné různé varianty i velikosti difuzérů. V tomto článku se budeme zabývat pouze klasickým tyčinkovým difuzérem,  ale většina zásad se dá aplikovat i na ostatní typy difuzérů (elektrické či ultrazvukové).

Velikost difuzéru je vhodné vybírat podle toho, do jaké místnosti jej plánujeme umístit. Obecně platí pravidlo malá místnost – malý difuzér, velký prostor – větší difuzér. Například na provonění pracovního koutu nebo šatny naprosto postačí malý difuzér o objemu cca 50 ml. Do koupelen a předsíní zase stačí menší difuzéry s objemem do 100 ml.

Pro větší pokoje – obývací místnosti, ložnice, větší kanceláře atd. je lepší zvolit difuzér s bohatším objemem náplně a nemusíte se tak bát použít difuzér o objemu kolem 500 ml. Pokud chcete provonět opravdu velkorysý prostor, větší než  40 m2, klidně šáhnete po tom největším dostupném objemu. Případně pokud tak velký difuzér nemáte, klidně do místnosti dejte dva menší.

2) Na umístění záleží

Aroma difuzér funguje na principu vzlínání vůně z náplně přes bambusové nebo ratanové tyčinky, ze kterých se vůně rozline do okolí. Rozprostřít vůni po interiéru pak dopomůže proudění vzduchu. Difuzér je proto dobré dát na místo, kde vzduch  cirkuluje právě tak akorát. Pokud jej dáte na místo, kde se vzduch příliš nehýbe, nebude mít difuzér takový efekt, jako si představujete.

Naopak pozor na průvan. Pokud dáte difuzér třeba na okno, které je často otevřeno a stále se u něj větrá, bude zase docházet k nadměrné spotřebě náplně. Zkrátka je dobré najít nějaký vhodný kompromis. Prostě ani průvan, ani naprosto nehybný kout.

Možná bude ze začátku potřeba víc zkoušet, než to správné místo najdete. Třeba na komodě u stěny vedle dveří nebo na jídelním stole by se difuzér mohl cítit dobře.

3) Korigujte si intenzitu vůně

Jak výraznou vůni budete v interiéru chtít, záleží na vás. Její intenzitu si můžete sami korigovat počtem vložených tyčinek do náplně. Čím více tyčinek, tím více vůně se do prostoru dostane. Naopak menší počet tyčinek znamená mírnější uvolňování esence z náplně.

Obecně s intenzitou vůně platí to, co u výběru velikosti aroma difuzéru. Řídíme se podle velikosti místnosti.

V malých pokojích typu koupelna či malá pracovna to s tyčinkami nebudeme asi moc přehánět. Jinak by nás ze silného aromatu mohla rozbolet hlava a necítili bychom se dobře. V malém prostoru klidně stačí použít 3-4 tyčinky. Naopak u velkých prostor klidně můžeme využít tyčinky všechny.

Pro zvýšení intenzity vůně můžete tyčinky také čas od času otočit. Je také potřeba počítat s tím, že při použití více tyčinek zaráz se dříve vypotřebuje náplň difuzéru.

4) Neděste se úbytku náplně při prvním použití

Jakmile lahvičku s náplní u aroma difuzéru otevřete a vložíte do ní tyčinky, bude se vám zdát, že náplň ubývá hrozně rychle. Jedná se o naprosto přirozenou vlastnost všech aroma difuzérů.

Tyčinky jsou z přírodního materiálu (nejčastěji bambus či ratan), jsou suché, a tak do sebe nejprve potřebují vsáknout velké množství esenciálního oleje. Proto ze začátku, než tyčinky absorbují dostatek náplně, může být úbytek esence výraznější. Jakmile se tyčinky nasytí, úbytek esence se ustálí.

5) Pozor na skvrny od esenciálního oleje

Náplň aroma difuzéru tvoří esenciální olej, který při neopatrném používání může zanechat stopy na nábytku i textiliích. Náchylné jsou třeba dřevěné stoly a dřevěné povrchy. Proto je lepší při používání postavit aroma difuzér na nějaký skleněný či keramický tácek nebo podložku.

Vonné oleje jsou také hořlavé, takže pozor i na otevřený oheň v blízkosti aroma difuzéru. Hořící svíčku proto raději dejte jinam.