5 tipů, jak správně používat tyčinkový aroma difuzér

Chcete si zpříjemnit atmosféru v interiéru příjemnou vůní a plánujete si k tomu účelu pořídit tyčinkový aroma difuzér? Jeho použití je absolutně snadné a můžete ho umístit víceméně kamkoli se vám hodí. Přesto vám přinášíme pár drobných tipů, jak aroma difuzér používat správně tak, aby splnil vaše očekávání.

Jaký aroma difuzér si vybrat a jak ho správně používat?

Jaké jsou výhody difuzování?

Difuzér esenciálních olejů je skvělý způsob, jak si doma vytvořit úžasnou vůni a dodat svému prostředí aromaterapeutické účinky. Při vdechování molekul rozptýlených esenciálních olejů lze získat mnoho pozitivních terapeutických účinků.

Zde jsou další důvody, proč si doma zapnout aromaterapeutický difuzér:

 • Provoňte místnost
 • Pročistí vzduch
 • Posiluje imunitu
 • Podpoříte energii a soustředění
 • Zklidní stres a úzkost

Difuze se skvěle hodí kdykoli, kdy potřebujete trochu pomoci s náladou, hladinou energie nebo jen relaxovat a odpočinout si po celém dni. Lze ji také použít jako alternativní léčbu některých drobných potíží, jako jsou bolesti hlavy a ucpaný nos.

Tyčinkové difuzéry a jak fungují?

tyčinkové difuzéry jsou oblíbené domácí vonné produkty, které umožňují nepřetržité šíření vůně do vzduchu v celé místnosti nebo prostoru. V porovnání s vonnými svíčkami vytvářejí tyčinkové difuzéry vůně, které obvykle vydrží déle a nevyžadují otevřený plamen.

Přestože se dodávají v různých tvarech a velikostech, všechny tyčinkové difuzéry mají 3 hlavní součásti:

 • vonný olej (obvykle jednoduchá směs esenciálních olejů a základního roztoku)
 • rákosové tyčinky (které nasáknou olej a rozptýlí vůni)
 • nádoba (obvykle v podobě skleněné lahvičky, která uchovává olej a rákos)

Vonný olej, který často obsahuje směs různých esenciálních olejů, je umístěn ve skleněné nádobě rákosového difuzéru.

Do nádoby se také vloží rákosové tyčinky, tradičně vyrobené z přírodního ratanového rákosu, tak, aby byl jeden konec ponořen do vonného oleje, zatímco druhý konec je vystaven vzduchu. Rákos obsahuje malé póry, které umožňují absorpci vonného oleje a jeho pohyb směrem k horní polovině tyčinky.

Jakmile olej dosáhne části rákosu, která je mimo lahvičku, odpaří se a uvolní molekuly vůně do vzduchu.

Díky tomu poskytují rákosové difuzéry stálou, svěží vůni, která se skvěle hodí zejména do míst, jako jsou koupelny a předsíně, kde chcete udržet tuto nádhernou vůni po celou dobu, aniž byste museli dávat pozor na zapálenou svíčku.

1) Velikost je důležitá

Na trhu jsou dostupné různé varianty i velikosti difuzérů. V tomto článku se budeme zabývat pouze klasickým tyčinkovým difuzérem, ale většina zásad se dá aplikovat i na ostatní typy difuzérů (elektrické či ultrazvukové).

Velikost difuzéru je vhodné vybírat podle toho, do jaké místnosti jej plánujeme umístit. Obecně platí pravidlo malá místnost – malý difuzér, velký prostor – větší difuzér. Například na provonění pracovního koutu nebo šatny naprosto postačí malý difuzér o objemu cca 50 ml. Do koupelen a předsíní zase stačí menší difuzéry s objemem do 100 ml.

Pro větší pokoje – obývací místnosti, ložnice, větší kanceláře atd. je lepší zvolit difuzér s bohatším objemem náplně a nemusíte se tak bát použít difuzér o objemu kolem 500 ml. Pokud chcete provonět opravdu velkorysý prostor, větší než 40 m2, klidně šáhnete po tom největším dostupném objemu. Případně pokud tak velký difuzér nemáte, klidně do místnosti dejte dva menší.

2) Na umístění záleží

Aroma difuzér funguje na principu vzlínání vůně z náplně přes bambusové nebo ratanové tyčinky, ze kterých se vůně rozline do okolí. Rozprostřít vůni po interiéru pak dopomůže proudění vzduchu. Difuzér je proto dobré dát na místo, kde vzduch cirkuluje právě tak akorát. Pokud jej dáte na místo, kde se vzduch příliš nehýbe, nebude mít difuzér takový efekt, jako si představujete.

Naopak pozor na průvan. Pokud dáte difuzér třeba na okno, které je často otevřeno a stále se u něj větrá, bude zase docházet k nadměrné spotřebě náplně. Zkrátka je dobré najít nějaký vhodný kompromis. Prostě ani průvan, ani naprosto nehybný kout.

Možná bude ze začátku potřeba víc zkoušet, než to správné místo najdete. Třeba na komodě u stěny vedle dveří nebo na jídelním stole by se difuzér mohl cítit dobře.

3) Korigujte si intenzitu vůně

Jak výraznou vůni budete v interiéru chtít, záleží na vás. Její intenzitu si můžete sami korigovat počtem vložených tyčinek do náplně. Čím více tyčinek, tím více vůně se do prostoru dostane. Naopak menší počet tyčinek znamená mírnější uvolňování esence z náplně.

Obecně s intenzitou vůně platí to, co u výběru velikosti aroma difuzéru. Řídíme se podle velikosti místnosti.

V malých pokojích typu koupelna či malá pracovna to s tyčinkami nebudeme asi moc přehánět. Jinak by nás ze silného aromatu mohla rozbolet hlava a necítili bychom se dobře. V malém prostoru klidně stačí použít 3-4 tyčinky. Naopak u velkých prostor klidně můžeme využít tyčinky všechny.

Pro zvýšení intenzity vůně můžete tyčinky také čas od času otočit. Je také potřeba počítat s tím, že při použití více tyčinek zaráz se dříve vypotřebuje náplň difuzéru.

4) Neděste se úbytku náplně při prvním použití

Jakmile lahvičku s náplní u aroma difuzéru otevřete a vložíte do ní tyčinky, bude se vám zdát, že náplň ubývá hrozně rychle. Jedná se o naprosto přirozenou vlastnost všech aroma difuzérů.

Tyčinky jsou z přírodního materiálu (nejčastěji bambus či ratan), jsou suché, a tak do sebe nejprve potřebují vsáknout velké množství esenciálního oleje. Proto ze začátku, než tyčinky absorbují dostatek náplně, může být úbytek esence výraznější. Jakmile se tyčinky nasytí, úbytek esence se ustálí.

5) Pozor na skvrny od esenciálního oleje

Náplň aroma difuzéru tvoří esenciální olej, který při neopatrném používání může zanechat stopy na nábytku i textiliích. Náchylné jsou třeba dřevěné stoly a dřevěné povrchy. Proto je lepší při používání postavit aroma difuzér na nějaký skleněný či keramický tácek nebo podložku.

Vonné oleje jsou také hořlavé, takže pozor i na otevřený oheň v blízkosti aroma difuzéru. Hořící svíčku proto raději dejte jinam.

Jak používat tyčinkový difuzér?

Pro ty, kteří hledají neelektronický difuzér, nabízejí tyčinkové difuzéry jednoduchý způsob, jak si užívat výhod esenciálních olejů bez nutnosti opakovaného plnění přístroje. Tyčinkové difuzéry fungují tak, že se do skleněné nádoby přidá velké množství esenciálního oleje (nebo směsi) a poté se do směsi přidají rákosové tyčinky.

Nechte rákosky ve směsi nasáknout a poté rákosky otočte tak, aby část napuštěná olejem trčela ven. Tímto způsobem vytvoříte jemnou, ale stálou vůni v celém domě.

Jak dlouho tyčinkové aroma difuzéry vydrží?

V závislosti na množství oleje a kvalitě rákosu mohou tyto difuzéry vydržet 3─4 měsíce. Doporučujeme rákosy každých několik dní obrátit, aby konce mohly znovu nasát oleje a připravit se na další kolo difuzování.

Jak se vyrábí tyčinkový aroma difuzér?

Výroba tyčinkového aroma difuzéru může být snadná. Začněte shromážděním následujících materiálů:

 • Skleněná nádoba s malým otvorem
 • ratanový rákos nebo bambusové špejle
 • esenciální oleje podle vlastního výběru
 • Frakcionovaný kokosový olej
 • Alkohol na potírání nebo čarodějnickou lísku

Až budete mít materiál, přidejte 20 kapek esenciálního oleje na každou ¼ šálku frakcionovaného kokosového oleje. Pomocí trychtýře přidejte směs do lahvičky a přidejte další 1 lžičku alkoholu. Směs vířte, dokud se dobře nespojí, a poté přidejte rákosové tyčinky.

Nechte je ve směsi namočené 1 hodinu, aby se oleje řádně vstřebaly, pak otočte konce rákosových tyčinek tak, aby namočené konce trčely nahoru, a užívejte si! Každých několik dní rákosové tyčinky obraťte, aby se vůně osvěžila.

Kam umístit tyčinkový difuzér?

Při používání rákosového difuzéru je důležité zvážit velikost místnosti, ve které se nachází, a místo, kam jej umístit. Mezi oblíbená místa pro použití tyčinkových difuzérů patří např:

 • Koupelny
 • Foyer a vstupní prostory
 • Kuchyně
 • Ložnice
 • Kanceláře

V menších místnostech a prostorách, jako jsou koupelny a předsíně, obvykle postačí malý rákosový difuzér se 6 až 8 rákosy, který zajistí příjemnou a jemnou vůni. Pro prostornější prostory můžete potřebovat další rákosové tyčinky a větší difuzér, abyste naplnili celý prostor.

Pokud jde o místo v místnosti, kam difuzér umístit, vyberte oblast s dobrou cirkulací vzduchu, ale ne vedle klimatizace, oken nebo rohů. Šikovným tipem je představit si difuzér jako vázu s květinami. Umístěte ji na místo, kolem kterého lidé obvykle chodí, aby pokaždé ucítili příjemný závan vůně.

Nakonec umístěte rákosový difuzér na chladné, stinné místo. Na vůni to nebude mít vliv, ale udržování lahvičky při nižší teplotě a mimo dosah přímého slunečního světla jí pomůže vydržet déle.