5 nejlepších knih o tarotu nejen pro začátečníky

Jestliže jste se rozhodli proniknout do tajů tarotových karet, bude zřejmě mezi prvními kroky, které v cestě za poznáním tarotu podniknete, koupě kvalitní a praktické knihy, díky které se brzy naučíte vše potřebné. Dnes snad všechna důležitá data najdete na internetu, ale pokud to myslíte s tarotem vážně, bude se vám minimálně jedna ucelená a přehledně zpracovaná publikace do domácí knihovničky rozhodně hodit.

S tarotem je to totiž naprosto stejné jako s čímkoli jiným, s čím začínáte. Nejdůležitější je v prvé řadě nasbírat potřebné informace, ale nezahltit se jimi hned zpočátku. Aktuálně je totiž na síti kvalitních i méně kvalitních zdrojů s tematikou tarotu tolik, že vám z nich možná po chvíli půjde hlava kolem a vy nebudete absolutně vědět, z kterého konce začít.

Nejenomže existuje několik druhů tarotových karet, ale vyskočí na vás rovnou i několik desítek knih, které se tarotu věnují.

Proto jsme pro vás vybrali pětici titulů, které jsou považovány za jedny z nejlepších a nejpřínosnějších nejen pro ty, co s tarotem začínají, ale pro všechny, kteří chtějí na tuto zajímavou oblast lidského bytí získat komplexnější pohled. Všechny běžně seženete na českém knižním trhu.

Vybrat ty nejlepší je ale ošemetné a vždy subjektivní, neboť každý z nás má individuální potřeby. Nicméně níže uvedené knihy od nás dostaly zelenou, protože je máme osobně vyzkoušeny a z našeho pohledu jsou to publikace jednoznačně doporučeníhodné pro všechny tarotové nadšence.

1) Rider-Waite tarot v praxi

Rider-Waite tarot zná snad celý západní svět. Tato sada tarotových karet také patří k nejoblíbenějším vykládacím kartám vůbec. A také k těm nejstarším. Jejich nadčasové ilustrace si oblíbili například i tvůrci bondovky Žít a nechat zemřít z roku 1973, ve které si karty Rider-Waite střihly malou roličku.

Co vás v knize čeká: Vcelku rozumných 195 stran je tak akorát, aby se do nich vměstnaly všechny zásadní informace. Uvádí se, že kniha je ideální příručkou do tarotové praxe.

Přináší praktický návod na výklad tarotových karet a vysvětluje veškeré souvislosti, které k výkladu patří. Naleznete tu proto detailní popis Velké arkány (a pak už o něco méně detailní popis Malé arkány), hezky vysvětlené významy jednotlivých karet a příklady výkladů.

Informací v knize je tak akorát, zkrátka se dočtete vše, co pro své tarotové začátky potřebujete, ale na druhou stranu nebudete přehlceni informacemi. Knihu pořídíte zde na poznani-knihy.

2) Základní výklady tarotu

Hajo Banzhaf, německý filozof, astrolog a také schopný spisovatel, patřil k jedněm z nejlepších odborníků na tarot v německy mluvících zemích a zároveň také k srozumitelným a čtivým autorů píšících o tarotu.

Dokáže čtenáři přiblížit výklad tarotu jasně, stručně a logicky, nezabíhá do přílišného mystična. Troufám si říct, že jeho styl bude  vyhovovat praktickým lidem, kteří hledají přehledné vysvětlení, které však není zabalené do bohatých a často zbytečných frází plných balastu a ezoterična.

Co od knihy čekat? Pro mnohé uživatele se jedná o jednu z nejsrozumitelnějších příruček tarotu vůbec. Dozvíte se v ní samozřejmě obecné informace o tom, co je to tarot, jak správně pokládat otázky a jak karty prakticky vykládat. Vše je doprovázeno konkrétními příklady.

Nechybí ani popis významů jednotlivých karet a jejich interpretace v závislosti na pozici ve výkladu, jaký zrovna děláte (jedná se o tři typy popsaných výkladů: Kompas, Orákulum lásky, Slepé místo).

Základní výklady tarotu jsou vhodné pro všechny začátečníky, ale na své si přijdou i pokročilejší, kteří díky knize mohou do tarotu získat hlubší vhled.

3) Snadný Tarot

Barbara Moore je považována za jednu z nejlepších autorek knih o tarotu. Fakta umí podat přesně, jasně a srozumitelně. Její kniha Snadný tarot je vhodná pro každého začátečníka, který se s kartami teprve seznamuje. Díky jednoduchým a srozumitelným pokynům se naučí vykládat karty a nastartovat přirozenou intuici snad úplně každý.

Autorka věnuje dostatek prostoru obecnému úvodu a zasvěcení do teorie tarotu vůbec. Dozvíte se, k čemu je tarot dobrý, jak se s ním sblížit, jak pracovat s informacemi, které vám jednotlivé karty přináší. Učí čtenáře vnímat emoce, barvy i čísla a poskládat si tak ucelený obrázek.

Součástí knihy je i balení 78 krásně ilustrovaných karet, které se vám doslova vejdou do dlaně, a tak je můžete mít v případě potřeby vždy u sebe.

Z mého pohledu bude i tato kniha (podobně jako titul od Hajo Banzhafa) vyhovovat analytičtěji a praktičtěji zaměřeným lidem. Pořídit si je můžete v našem e-shopu tady.

4) Tarot od A do Z

Pokud hledáte obsáhlou a ucelenou učebnici tarotu, s touto knihou nešlápnete vedle. Dozvíte se v ní vše, co o tarotu potřebujete vědět. Jedná se opravdu o komplexního průvodce světem tarotu, která vás naučí, jak si vybrat vhodnou tarotovou karetní sadu, jak správně pokládat otázky, jak se naladit na výklad apod.

Autorka jde ale i dál za hranice tarotu a nabízí vhled také do příbuzných oblastí, jako je astrologie, numerologie, kabala a jejich propojení s tarotem. Vše je popsáno srozumitelně a přehledně. Informace jsou doplněny krásnými ilustracemi, které usnadňují pochopení textu.

Samozřejmostí je popis a vysvětlení symboliky všech karet Velké i Malé arkány. V knize najdete přes 30 možností výkladu karet, i těch méně obvyklých, což u ostatních příruček většinou není zvykem. V tomto ohledu si zde určitě najde každý to své.

5) Velká škola vykládání tarotu

Anotace z knihy:

Kniha Velká škola vykládání Tarotu je dílo odhalující význam dvorních karet – často zanedbávané části Tarotu, která výkladu dodává hloubku. Dozvíte se též o duchovním významu Velkých arkán. Případové studie vám pomohou pochopit důležité body a zapamatovat si významy karet.

Australan Paul Fenton-Smith je uznávaný psycholog, psychoterapeut a také učitel tarotu. Výkladům karet se věnuje víc než 20 let. Do této knihy vložil všechny své zkušenosti z bohaté praxe, což je na jejím obsahu opravdu znát. Součástí knihy je i balíček všech 78 karet Malé a Velké Arkány z nám již známého Rider-Waite tarotu.

Jedná se o dosti obsáhlou, ale na druhou stranu logicky a přehledně strukturovanou učebnici tarotu. Najdete v ní teoretickou část a uvození do otázek co je to tarot, jaké jsou vykladačské styly, jak s kartami pracovat atp. Tyto informace uvítají jak začátečníci, tak i pokročilí.

Autor se podrobněji věnuje i tématům, která v jiné literatuře o tarotu nebývají příliš zmiňována, což jsou např. různé typy vykladačských stylů,  ochrana vykladače, dále otázka tzv. dvorních karet, protichůdné karty či termín „prázdná karta“.  Podrobně se věnuje třeba také duchovnímu významu karet z Velké arkány.

Na rozdíl od výše zmíněných tarotových knih ale může být pro úplné začátečníky nedostatečný výklad významů jednotlivých karet a jejich interpretace ve výkladu. Popisy karet jsou sice dosti dlouhé, někdy ale právě na úkor srozumitelnosti a jasnosti. To ale neznamená, že právě vám tento styl nemůže vyhovovat. Knihu pořídíte na poznání-knihy.cz.

Konečný výběr knihy i její posouzení je nakonec stejně na čtenáři

Na závěr nutno dodat, že každému vyhovují různé styly psaní i vysvětlení. Někdo má rád komplexní záběr a rád si inormace uspořádá v širších souvislostech, někdo uvítá, že se jde okamžitě k jádru věci bez zbytečných omáček a v případě zájmu si pak podrobnější informace zjistí dodatečně.

Je tak proto docela dobře možné, že časem si pořídíte knih o tarotu více. Pro začátek jednu stručnou a přehlednou pro naučení se základním významům (viz např. Základní výklady tarotu nebo Snadný tarot), a teprve až si karty trochu osaháte a budete mít chuť se do tarotu ponořit hlouběji, otevřete nějakou podrobnější učebnici, jako je právě Velká škola vykládání tarotu.