Akvamarín – kámen mystiků

Minerál průzračný jako mořská hladina. Je to právě jeho vzhled zahrnující snad všechny odstíny vodního živlu od modré až po zelenou, který z něj činí favorita všech šperkařů. Vlastní akvamarínovou kolekci šperků složenou z korunky, náhrdelníku a náušnic například ráda vystaví na odiv i britská královna Alžběta II.

Tento drahý kámen dokáže potěšit nejen svou krásou, ale jako surový či opracovaný můžeme akvamarín využít k meditacím nebo pro povzbuzení ozdravných procesů našeho těla.

Nevíte, zda pro vás bude akvamarín tím pravým šálkem kávy? Potom si nejprve přečtěte celou jeho charakteristiku a sami uvidíte, jestli vás svými vlastnostmi zaujme.

Původ a vlastnosti akvamarínu

Z mineralogického hlediska je akvamarín modře až zeleně zbarvenou odrůdou berylu a spadá tak do stejné skupiny jako např. smaragd.

Jelikož už našim předkům připomínal barvu oceánu, byl podle moře také pojmenován – latinské aqua marina znamená v překladu mořská voda. Lidé také věřili, že akvamarín byl kdysi kamenem bohyně Amfitrité, manželky řeckého boha moře Poseidona.

Díky vysokému stupni tvrdosti byl surový akvamarín již od 14. století využíván jako vhodný materiál pro broušení čoček do brýlí. Fakt, že surový akvamarín nemá zpravidla mnoho vad a dá se navíc snadno opracovat a brousit do různých tvarů, ho společně s jeho barevnou krásou brzy vystřelil do hvězdných výšin a minerál se tak rychle stal oblíbeným kamenem pro výrobu šperků a ozdob.

Mimochodem, hodnota akvamarínu se liší právě podle jeho zabarvení. Platí pravidlo, že modré kameny jsou cennější než ty zelené. Takže čím krásnější a sytější modrou se akvamarín pyšní, tím bude mít na trhu vyšší cenu.

Zajímavé je také to, že intenzita barvy tohoto drahého kamene se mění podle toho, z jakého úhlu se na něj díváme. Tomuto jevu se odborně říká diachronicita.

Naleziště akvamarínu

Akvamarín je relativně dostupným drahým kamenem, na Zemi se nachází množství nalezišť, která ukrývají kvalitní surový kámen ve velkých a zpravidla nepoškozených krystalech.

V České republice se v minulosti akvamarín těžil v živcovém lomu u Písku a dále u Maršíkova. Jiná naleziště u nás nejsou známa.

V zahraničí se nachází významná naleziště akvamarínu v Brazílii, USA (Colorado), na Madagaskaru, v Rusku, Pákistánu, Keni, Tanzanii, JAR, Namibii, v Mosambiku či na Srí Lance.

Akvamarínoví přeborníci

Ty nejdražší a nejvzácnější odrůdy akvamarínu (od azurových po tmavomodré) se těží v Brazílii, na Madagaskaru a v Nigérii. Právě brazilské akvamaríny jsou celosvětově proslulé, což potvrzuje i skutečnost, že z této země pochází ty nejznámější exponáty:

Akvamarínová kolekce královny Alžběty II. pochází právě z Brazílie (dostala ji darem v den své korunovace v roce 1953 od brazilského prezidenta).

A byla to opět Brazílie, kde byl také nalezen prozatím dosud největší akvamarín vůbec. Jedná se o kámen pojmenovaný jako „Minas Gerais“, který ohromil svou úctyhodnou hmotností 110 kg, délkou téměř půl metru a šířkou kolem 41 cm!

Byl nalezen v roce 1910 u města Marambaia a dnes si jeho část můžete prohlédnout jako součást sbírky ve Smithsonově institutu ve Washingtonu společně s dalším nejznámějším kusem, jímž je modrozelený akvamarín „Dom Pedro“ vybroušený do tvaru obelisku. Ve své surové, nebroušené formě vážil 45 kg a měřil téměř 1 metr.

Dalším proslulým kusem se stal zelenomodrý akvamarín o váze 1,3 kg, který byl posléze rozřezán na dvě části. Ta větší z nich byla po opracování darována paní Eleanor Rooseveltové – manželce amerického prezidenta Roosevelta. Stalo se tak při příležitosti jejich společenské návštěvy Brazílie a Eleanor obdržela akvamarín jako důkaz přátelství USA a Brazílie.

Charakteristika kamene

Z astrologického hlediska je to ideální minerál pro znamení Vodnáře, Ryb, Vah a Blíženců (v zařazení k jednotlivým znamením se některé prameny liší).

Je považován za kámen mystiků, léčitelů a vizionářů. Má nám pomoci uchovat jasnou mysl, čistotu a nevinnost. Jeho záře vnáší světlo i do nejtemnějších koutů našeho nitra a pomáhá nám překonat splín a frustraci.

Účinky akvamarínu

Křišťál akvamarín je vhodný k mnoha léčebným účelům. Má ochranný účinek na vaše energetické pole a byl dokonce používán pro fyzickou ochranu v boji a na moři. Říká se, že kámen pomáhá třídit energii a informace, vytváří duševní jasnost a uklidňuje hyperaktivní mysl; používá se dokonce ke zlepšení intelektu.

 • jako talisman pomáhá majiteli udržovat věčné mládí a optimismus
 • podporuje léčbu horních cest dýchacích
 • zmírňuje kašel
 • pomáhá při astmatu a pylových alergiích
 • upravuje funkci žláz a harmonizuje funkci ledvin (tím, že pomáhá snižovat zadržování vody v těle)
 • uvolňuje napětí v šíji a spazmy
 • valounek akvamarínu vložený do úst má zmírnit bolesti zubů a dásní
 • akvamarín položený na solar plexu poskytne uvolnění při žaludečních a jaterních potížích

Po duševní a emocionální stránce působí takto:

 • posiluje pocity spokojenosti a štěstí
 • zmírňuje podrážděnost a agresivitu
 • pomáhá při depresivních stavech
 • zajišťuje duševní rovnováhu
 • je vhodným kamenem – pomocníkem při meditacích
 • přiložen na krční čakru odstraňuje blokády spojené s vyjadřováním

Díky významu krystalu akvamarínu, který se zaměřuje na naději a štěstí, disponuje tento kámen jakousi energií, která nám pomáhá být soucitnější a méně soudní. Barva akvamarínu je také ve feng-šuej spojena s prvkem dřeva, který nám může pomoci pěstovat láskyplnost. Má měkkou, plynoucí jinovou energii podobnou energii měsíce.

Vyrovnávací vlastnosti akvamarínu mohou zlepšit nastavení čaker. Má zvláštní spojení s krční čakrou a může pomoci zlepšit komunikaci. Další výhodou akvamarínového krystalu je, že nás spojuje s vyššími úrovněmi vědomí i s naším vyšším já, což z něj činí skvělý kámen pro práci při meditaci.

Meditace s akvamarínem

Všeobecná pohoda je hlavním důvodem, proč lidé meditují. Meditace vám může pomoci zlepšit paměť a pozornost tím, že změní způsob, jakým funguje váš mozek. Pomáhá také zpomalit stárnutí lidského těla. Meditace má také mnoho fyzických výhod, například pomáhá zmírnit bolesti zad.

Akvamarín je skvělým partnerem pro meditaci. Jeho spojení s vodou symbolizuje proudící životní energii kamene, která při meditaci proudí tělem. Posiluje také tělo a mění ho v pevnost schopnou odolat jakémukoli rozptýlení během koncentrace.

Celkově je akvamarín vynikajícím meditačním kamenem. Pokud chcete při meditaci dosáhnout naprostého soustředění, pořiďte si akvamarín.

Jaké jsou výhody nošení akvamarínu?

Akvamarínové kameny mají řadu dalších výhod, než jen přispívají k posílení sebevědomí. Barva kamene přispívá k pocitu harmonie a radosti. Svému nositeli může přinést energii a pocit hravosti.

Předpokládá se, že akvamarínový krystal pomáhá nositeli lépe a celistvěji se uzdravit z citových traumat tím, že ochlazuje temperament a konflikty.

Mezi další výhody nošení akvamarínu patří zmírnění stresu, pomoc při vynořování potlačených emocí a navození pocitu klidu. Dlouho se předpokládalo, že nošení akvamarínových šperků přináší výhody jasného myšlení i klidného srdce v náročných obdobích.

Nošení akvamarínových krystalů má mnoho výhod. Největší a povrchnější výhodou je samozřejmě možnost nosit je a doplnit jimi jakýkoli jarní nebo letní outfit!

Jak kámen čistit a nabíjet?

Akvamarín důkladně čistíme pod proudem vlažné vody. Nabíjíme ho tak, že očištěný akvamarín položíme na již nabitý horský křišťál, který mu potřebnou energii dodá. Akvamarín nikdy nepokládáme na přímé sluneční paprsky, kámen by totiž na slunci blednul a rychle ztrácel barvu.

Tak co myslíte, bude akvamarín hoden rozšířit vaši domácí sbírku drahých kamenů?

Poznámka: Použití drahých kamenů k léčbě a harmonizaci těla v žádném případě nenahrazuje konvenční lékařskou péči. Schopnosti drahých kamenů lze využívat jako podporu léčby, ale nelze ji brát jako její plnou náhradu. V případě zdravotních obtíží rozhodně tedy v prvé řadě konzultujte své potíže s lékařem.