Karamelové řezy

Karamelove rezy

Karamelové řezy jsou sladkou a lahodnou pochoutkou, která spojuje jemnou texturu moučníku s bohatým a sladkým karamelovým přelivem. Tato delikatesa se vyrábí pomocí klasického receptu na těsto z mouky a moučkového cukru, avšak obohacuje se o přídavek pomletých ořechů, lískových oříšků nebo smetanu na šlehání. Výsledkem je dokonalá kombinace chuti a konzistence, která jistě potěší všechny milovníky sladkých pochoutek.

Karamelové řezy jsou podobně jako třeba dětské tiramisu významnou součástí bohatého sortimentu pečiva a dezertů. Jejich vynikající chuť a lákavý vzhled je činí oblíbeným výběrem pro slavnostní příležitosti, rodinné oslavy nebo jen jako sladkou pochoutku k odpolednímu čaji.

Při jejich výrobě je klíčovým prvkem karamelový přeliv, který se připravuje zahřátím cukru, dokud neztvrdne a nezíská bohatou zlatou barvu. Kombinace sladkého karamelu s ořechy či lískovými oříšky přidává řezům pikantní a křupavou texturu, která dodává jedinečný zážitek při každém soustu.

Výroba karamelových řezů začíná přípravou klasického těsta z mouky a moučkového cukru. Těsto se vyválí a vloží do pekáčku, aby se upekl na křupavý základ. Mezitím se připravuje sladký karamelový přeliv, který se získá zahřátím cukru na plotně. Karamel se nechá ztuhnout a získá tak bohatou zlatou barvu. Poté se karamel nalije na upečené těsto a rozetře se do rovnoměrné vrstvy.

Karamelove rezy
Ke karamelovým řezům můžete podávat i čokoládu.

Ingredience

 • 8 vajec
 • ¾ hrnku moučkového cukru
 • 1 hrnek polohrubé mouky
 • ¾ hrnku pomletých ořechů
 • 1 prášek do pečiva
 • ½ balíčku lískových oříšků

Krém:

 • 1 a ¼ hrnku krystalového cukru
 • 1 smetana na šlehání
 • 250 g másla

Postup přípravy

 1. Vejce vymícháme s cukrem do pěny, přidáme pomleté ořechy, přesetou mouku smíchanou s práškem do pečiva a zamícháme. Z bílků si vyšleháme tuhý sníh, který postupně přidáváme do směsi. Těsto vylijeme na plech, který jsme si vyložili pečícím papírem a pomalu upečeme.
 2. Upečený plát necháme vychladnout. Mezitím si připravíme krém. Krystalový cukr necháme za stálého míchání na mírném ohni roztopit a karamelizovat, pokud nezíská bledohnědou barvu.
 3. Karamel zalijeme převařenou horkou smetanou, odstavíme z ohně a mícháme do vychladnutí, kým nevznikne kaše.
 4. Když vychladne, pomalu ji přidáváme do změknutého másla a důkladně spolu promícháme.
 5. Vzniklým krémem natřeme vychladlý plát a vrch posypeme nahrubo posekanými a nasucho opraženými lískovými oříšky.

Kromě karamelu mohou být karamelové řezy obohaceny také o další lahodné přísady. Pomleté ořechy, jako jsou lískové oříšky, mandle nebo vlašské ořechy, se přidávají k těstu nebo se posypou na vrchní vrstvu karamelu. Tyto ořechy přidávají do řezů pikantní a křupavou texturu, která vytváří skvělý kontrast s jemným těstem a sladkým karamelovým přelivem.

Další možností je přidání smetany na šlehání do těsta či karamelového přelivu. Smetana přidává do řezů krémovou a bohatou chuť, která se skvěle doplňuje se sladkým karamelovým příchutí. Tato varianta karamelových řezů je ještě delikátnější a snoubí v sobě harmonii sladkosti a krémové konzistence.

Karamelové řezy jsou vynikající sladkou pochoutkou, která kombinuje křupavé těsto s bohatým karamelovým přelivem. Přidání pomletých ořechů, lískových oříšků nebo smetany na šlehání přináší do řezů další rozměr chuti a textury.

Tyto skvělé dezerty jsou ideální pro všechny, kteří si rádi pochutnávají na sladkých lahůdkách plných bohatých a jemných chutí. Karamelové řezy jsou dokonalým doplňkem k odpolednímu čaji, slavnostním příležitostem nebo jednoduše kdykoli si přejete zpestřit svůj den sladkým zážitkem