Čokoládová poleva – recepty

Cokoladova poleva

Čokoládová poleva je lahodným tajemstvím každého sladkého dezertu. Je to ten pravý způsob, jak dodat vašim dortům, zákuskům a cukroví dokonalý závěr a neodolatelnou chuť. Různé druhy čokoládové polevy nabízejí širokou paletu možností, jak vylepšit vaše výtvory a uspokojit touhu po sladkosti. Pokud jste milovník čokolády, připravte se na zážitek plný chutí a vůní, který vám přinese článek o různých typech čokoládové polevy.

Jedna z největších slastí v cukrářském umění spočívá v dokonalém zdobení a ochucování sladkých pokrmů. A kde jinde by mohl být výběr čokoládové polevy důležitější než právě na dortech, zákuscích a cukroví (např. francouzské madlenky)?

Čokoládová poleva je tím pravým tajemstvím, které dodá vašim kulinářským kreacím onu nezaměnitelnou sladkou esenci. Od bohatě hořkých, přes mléčné, až po kreativní bílé varianty, existuje široká škála čokoládových polev, které okouzlí každého milovníka sladkostí.

V tomto článku vám představíme některé z nejoblíbenějších druhů čokoládových polev, které vás inspirují a navnadí na přípravu vlastních sladkých kousků. Zkuste je na dortech, zákuscích nebo jako náplň do svého oblíbeného cukroví a nechte svou kreativitu volně proudit.

Cokoladova poleva
Čokoládová poleva najde své uplatnění na dortech i drobných dezertech.

Polevy na dort

Polevy na dort jsou tím, co činí sladké dezerty nejen chutnými, ale i nádherně vypadajícími. Tyto krémové, hladké a lahodné vrstvy jsou tím pravým tajemstvím, které dodává dortům tu správnou sladkost a punc luxusu.

Existuje celá řada různých druhů polev, které uspokojí každý chuťový projev – od čokoládových ganache a karamelových, po ovocné a citronové.

Čokoládové polevy se řadí mezi nejoblíbenější díky svým různým variantám, jako je hořká, mléčná, bílá nebo dokonce ruby čokoláda.

Karamelová poleva pak dodává dortům krémovou sladkost a vyzdvihne chuťový zážitek. Ovocné, vanilkové polevy a citronové polevy dodají dortu svěžest a osvěžující chuť, která je ideální pro léto.

Kromě tradičních polev můžete také použít oříškové krémy, krémy z mascarpone, tvarohové náplně nebo krémy s ovocnými příchutěmi.

Jak udělat čokoládovou polevu?

Pro přípravu čokoládové polevy potřebujete kvalitní čokoládu (hořkou, mléčnou nebo bílou) a máslo. Nakrájejte čokoládu na menší kousky a dejte ji spolu s máslem do hrnce. Na mírném ohni je rozehřejte za stálého míchání, dokud se plně nerozpustí a vytvoří hladkou konzistenci.

Přidejte špetku soli pro vyvážení sladkosti. Poté stáhněte polevu z ohně a nechte ji lehce vychladnout. Nalijte ji na dort, zákusek nebo jiný sladký dezert a pomalu rozetřete po povrchu. Nechte polevu ztuhnout a těšte se na lahodný zážitek plný čokoládové rozkoše.

Čokoládová poleva na dort – čokoládová poleva recept

Čokoládová poleva je jedním z nejoblíbenějších způsobů, jak dodat dortům dech beroucí sladkou chuť a punc luxusu. Tato jednoduchá a lahodná poleva je skvělým doplňkem pro jakoukoli příležitost, ať už jde o narozeninovou oslavu, svatbu nebo jednoduchou sobotní odpolední svačinu. Připravte si tuto vynikající čokoládovou polevu a zazařte svými dorty plnými lahodné čokolády.

Ingredience na čokoládovou polevu na dort

 • 200 g čokolády (hořké, mléčné nebo bílé, podle vašich preferencí)
 • 1/2 šálku smetany ke šlehání (120 ml)
 • 2 lžíce másla
 • 1 lžička vanilkového extraktu (nepovinné)
 • 1/4 lžičky soli

Postup na čokoládovou polevu na dort

 1. Na začátek si připravte všechny ingredience. Čokoládu nakrájejte na menší kousky, abyste jí snadněji roztavili, a máslo nechte změknout na pokojovou teplotu.
 2. Ve středně velkém hrnci přiveďte smetanu ke šlehání k mírnému varu. Následně odstavte z plotny a přidejte nakrájenou čokoládu a změklé máslo. Počkejte několik sekund, než se čokoláda začne rozpouštět.
 3. Poté, co se čokoláda a máslo rozpustí, přidejte vanilkový extrakt (nepovinné) a špetku soli. Důkladně promíchejte, aby se všechny ingredience spojily do hladké a lesklé konzistence.
 4. Hotovou čokoládovou polevu nechte lehce vychladnout, aby získala správnou konzistenci pro polevování dortu.
 5. Dort před polevováním nechte úplně vychladnout, aby poleva nesplynula. Pokud chcete, můžete dort předem dozdobit ovocem, oříšky nebo dalšími pochutinami.
 6. Teď přijde na řadu polevování. Nalijte čokoládovou polevu na střed dortu a pomalu ji rozetřete po celém povrchu. Pokud máte na dortu různé vrstvy, začněte od vrchní části a polevu nechte stékat po stranách.
 7. Nechte čokoládovou polevu ztuhnout a dort je připraven k podávání! Nyní si můžete vychutnat svůj sladký výtvor plný dech beroucí čokolády.

Poleva z čokolády na vaření – recept

Poleva z čokolády na vaření je ideálním řešením pro všechny milovníky čokolády, kteří hledají jednoduchý a chutný způsob, jak ozdobit své dorty, zákusky nebo cukroví.

Tato bezlepková a netučná varianta čokoládové polevy je velmi snadná na přípravu a poskytne vám krémovou a lesklou vrstvu, která oslní vaše chuťové buňky. Připravte si tento skvělý recept na polevu z čokolády na vaření a dopřejte si sladké pochoutky bez zbytečných ingrediencí.

Ingredience na polevu z čokolády na vaření

 • 200 g čokolády na vaření (hořké, mléčné nebo bílé podle vašich preferencí)
 • 3 lžíce másla

Postup na polevu z čokolády na vaření

 1. Začněte tím, že si připravíte všechny ingredience. Čokoládu na vaření nakrájejte na menší kousky, aby se lépe roztavila, a máslo nechte změknout na pokojovou teplotu.
 2. Ve středně velkém hrnci rozehřejte vodu a přiveďte ji k mírnému varu. Na hrnec položte menší mísu tak, aby se dotýkala vody, ale neklesla do ní.
 3. Tato metoda, známá jako vodní lázeň, vám pomůže rozpustit čokoládu už jemným zahřátím, aby se nedostala do kontaktu s přímým ohněm.
 4. Do mísy dejte nakrájenou čokoládu na vaření a přidejte změklé máslo. Pomalu a opatrně míchejte, dokud se čokoláda a máslo plně nerozpustí a nevytvoří hladkou, lesklou konzistenci.
 5. Jakmile je poleva hotová, můžete ji ihned použít k polevování dortu nebo jiných sladkých pokrmů. Stačí ji nalít na střed dortu a pomocí lžíce nebo špachtle ji rovnoměrně rozetřít po povrchu.
 6. Nechte polevu ztuhnout při pokojové teplotě, aby se vytvořila krásná a křehká vrstva.
 7. Dort nechte úplně vychladnout a teď už si můžete vychutnat sladkou odměnu plnou lahodné čokolády.

Kakaová poleva – poleva z kakaa – recept

Kakaová poleva je dokonalým doplňkem pro všechny, kdo milují bohatou a čokoládovou chuť. Tato jednoduchá a lahodná poleva dodá vašim dortům a zákuskům intenzivní kakaové aroma a punc sladké rozkoše. Připravte si tento skvělý recept na kakaovou polevu a užijte si sladkou chuťovou symfonii ve svém domácím cukrářském mistrovském díle.

Ingredience na polevu z kakaa

 • 1/2 hrnku cukru (100 g)
 • 1/4 hrnku kakaa (25 g)
 • 1/4 hrnku másla (50 g)
 • 1/4 hrnku mléka (60 ml)
 • 1/2 lžičky vanilkového extraktu
 • špetka soli

Postup na polevu z kakaa

 1. Na začátek si připravte všechny ingredience. Cukr, kakao a sůl promíchejte ve středně velkém hrnci.
 2. Přidejte do hrnce máslo a mléko. Postupně zahřívejte na středním plameni za neustálého míchání, dokud se cukr a máslo zcela nerozpustí a vytvoří krémovou pastu.
 3. Jakmile je směs krásně hladká a bez hrudek, přidejte vanilkový extrakt pro dokonalou chuťovou harmonii.
 4. Vařte kakaovou polevu na středním plameni, občas míchejte, aby se zamezilo připálení. Pokračujte vařením po dobu 2 až 3 minut, nebo dokud poleva nezačne houstnout.
 5. Když dosáhnete požadované konzistence, polevu staňte z ohně a nechte ji lehce vychladnout.
 6. Teď máte hotovou kakaovou polevu, kterou můžete použít k ozdobení svých dortů a zákusků. Nalijte ji na střed dortu a pomalu ji rozetřete po povrchu.
 7. Pro vytvoření efektních vzorů použijte zadní stranu lžíce nebo speciální polevovací hladítko.
 8. Polevu nechte ztuhnout při pokojové teplotě nebo ji můžete dát na chvíli do lednice, aby získala krásnou a křehkou texturu.
Cokoladova poleva
Poleva z hořké čokolády se bude výborně vyjímat na bábovce.

Čokoládová poleva s máslem – dokonalá čokoládová poleva – recept

Dokonalá čokoládová poleva s máslem je neodolatelným klenotem mezi sladkými lahůdkami. Tato luxusní poleva vás okouzlí bohatou čokoládovou chutí, která se snoubí s jemným máslovým aroma, vytvářející bezchybnou harmonii chutí.

Pokud toužíte po exkluzivním zážitku, připravte si tento jednoduchý, ale nezapomenutelný recept na dokonalou čokoládovou polevu s máslem, která vylepší vaše dorty a zákusky na další úroveň.

Ingredience na čokoládovou polevu s máslem

 • 200 g kvalitní čokolády (hořké, mléčné nebo bílé podle vašich preferencí)
 • 120 g másla
 • 1/2 hrnku cukru (100 g)
 • 1/4 hrnku mléka (60 ml)
 • 1 lžička vanilkového extraktu (nepovinné)
 • špetka soli

Postup na čokoládovou polevu s máslem

 1. Na začátek si připravte všechny ingredience. Kvalitní čokoládu nakrájejte na menší kousky, abyste ji snadno roztavili, a máslo nechte změknout na pokojovou teplotu.
 2. Ve středně velkém hrnci přiveďte mléko a cukr k mírnému varu. Vařte za stálého míchání, dokud se cukr zcela nerozpustí.
 3. Poté přidejte nakrájenou čokoládu a máslo do hrnce s rozpuštěným cukrem a mlékem. Opatrně míchejte, dokud se všechny ingredience nerozpustí a nevytvoří hladkou a krémovou konzistenci.
 4. Pokud si přejete, můžete do polevy přidat vanilkový extrakt pro ještě bohatší chuť. Špetku soli přidejte pro vyvážení sladkosti.
 5. Jakmile je poleva dokonale hladká a bez hrudek, snižte plamen na nejnižší stupeň a nechte ji mírně povařit ještě asi 2-3 minuty. Tím dosáhnete ještě intenzivnější a sytější chuti.
 6. Poté odstavte polevu z ohně a nechte ji lehce vychladnout, aby dosáhla dokonalé konzistence pro polevování dortů a zákusků.
 7. Nyní máte hotovou dokonalou čokoládovou polevu s máslem, kterou můžete nalít na střed dortu a pomalu ji rozetřít po povrchu. Pro vytvoření vzorů použijte zadní stranu lžíce nebo polevovací hladítko.
 8. Polevu nechte ztuhnout při pokojové teplotě nebo ji můžete na chvíli dát do lednice, aby získala krásnou a křehkou texturu.

Poleva z hořké čokolády – poleva na dort – recept

Tato netradiční poleva z hořké čokolády na dort přinese do vašich sladkých kreací bohatou a intenzivní chuť čokolády, která okouzlí vaše chuťové buňky. Vychutnejte si tento neodolatelný dezert plný čokoládové rozkoše a dopřejte si sladké pochoutky s nevšedním nádechem.

Ingredience na polevu z hořké čokolády

 • 150 g hořké čokolády (70% kakaa)
 • 1/2 hrnku mléka (120 ml)
 • 3 lžíce medu
 • 1/4 hrnku másla (50 g)
 • 1 lžička esence vanilky (nepovinné)
 • špetka soli

Postup na polevu z hořké čokolády

 1. Na začátek si připravte všechny ingredience. Hořkou čokoládu nakrájejte na menší kousky, aby se lépe roztavila, a máslo nechte změknout na pokojovou teplotu.
 2. Ve středně velkém hrnci přiveďte mléko k mírnému varu. Následně odstavte z plotny a přidejte nakrájenou hořkou čokoládu. Míchejte, dokud se čokoláda plně nerozpustí a vytvoří hladkou směs.
 3. Přidejte med a míchejte dál, dokud se všechny ingredience nespojí. Med dodá polevě netradiční sladkou chuť a příjemně ji vyváží.
 4. Přidejte máslo a pokračujte v míchání, dokud se zcela nerozpustí. Máslo dodá polevě na dort krémovou konzistenci a obohatí její chuťový profil.
 5. Pokud chcete, můžete přidat esenci vanilky pro ještě intenzivnější aroma.
 6. Na závěr přidejte špetku soli, která podtrhne chuť čokolády a zvýší její bohatost.
 7. Hotovou polevu nalijte na střed dortu a pomocí lžíce nebo špachtle ji rovnoměrně rozetřete po povrchu.
 8. Pro vytvoření efektních vzorů použijte zadní stranu lžíce nebo speciální polevovací hladítko.
 9. Nechte polevu na dortu ztuhnout při pokojové teplotě nebo ji můžete na chvíli dát do lednice, aby získala krásnou a křehkou texturu.
Čokoládovou polevu můžete využít i u sladkých řezů.

Na závěr lze konstatovat, že čokoládová poleva je vynikajícím způsobem, jak zvýraznit chuť a krásu našich dortů, zákusků a sladkých dezertů. Od klasického čokoládového ganache přes krémovou čokoládovou polevu s máslem až po netradiční varianty s ovocem či exotickými přísadami, možností je nespočetně. Záleží pouze na naší fantazii a chuťových preferencích, jakou polevu si vybereme.

Ať už si zvolíme hořkou, mléčnou nebo bílou čokoládu, jisté je, že jediná lžička této lahodné polevy dokáže proměnit jednoduchý dezert v opravdovou sladkou pochoutku. Buďme tedy kreativní a nebojte se experimentovat s různými ingrediencemi, abychom vytvořili unikátní a dokonalé čokoládové polevy, které si zamilují nejen malí, ale i velcí milovníci sladkého.