Jablečný koláč

Jablecny kolac

Jablečný koláč patří mezi nejoblíbenější dezerty všech dob. Tento sladký dezert plný jablečné chuti a křupavého těsta je oblíbený nejen v chladnějších měsících, ale i během léta. Pokud hledáte snadný a chutný způsob, jak si vychutnat letní ovoce, vyzkoušejte tento jednoduchý recept na jablečný koláč.

Jablečný koláč je klasickým dezertem, který si oblíbí snad každý milovník sladkostí. Tento recept je skvělým způsobem, jak využít sezónní jablka a vytvořit dokonalý sladký dezert pro rodinnou oslavu nebo piknik s přáteli.

S jablečným dortem můžete experimentovat a přidávat do něj různé přísady, jako jsou ořechy, skořice nebo sušené ovoce.

Jablečný koláč je jedním z nejznámějších a nejoblíbenějších dezertů na světě. Tento klasický koláč se skládá z křehkého těsta a plnění z čerstvých jablek, které jsou posypané skořicí a cukrem.

Jeho příprava není náročná a díky jablečnému náplni je koláč navíc velmi zdravý a osvěžující. Jablečný koláč můžeme servírovat s různými druhy krémů nebo zmrzlinou a je ideální dezert na jakoukoli příležitost. Vyzkoušet můžete také bábovku z jablek.

Jablečný koláč – sladké dobrodružství

Jablečný koláč je jedním z nejoblíbenějších a nejtradičnějších dezertů, kterým můžete potěšit své chuťové pohárky. Jeho kouzlo spočívá v jednoduchosti přípravy a výrazném, sladce kyselém chuti, kterou nabízí.

Tento lahodný koláč je obvykle připravován z křehkého těsta, které se rozprostírá na dně i na vrchu, a plní se bohatou vrstvou nakrájených jablek. Ty dodávají koláči osvěžující šťavnatost a sladkost. Navíc se jablečný koláč často ochucuje kořením, jako je skořice, která mu dodává příjemnou vůni a další vrstvu chuti.

Existuje mnoho variant přípravy jablečného koláče, od tradičních rodinných receptů až po moderní variace s ořechy, karamelovou polevou nebo dokonce sýrovou náplní. Všechny tyto verze však sdílí jedno – svou neodolatelnou vůni, která se line z trouby a naplňuje celý dům pocitem domova.

Jablečný koláč – ingredience

 • 250 g polohrubé mouky
 • 120 g másla
 • 230 g moučkového cukru
 • citronová kůra
 • 2 vejce
 • 1 vanilínový cukr
 • 1 kg jablek
 • tuk a mouka na vymaštění plechu

Jablečný koláč – postup

 1. Z mouky, másla, moučkového cukru, postrouhané citronové kůry a 2 žloutků vypracujeme těsto. Dortovou formu vymastíme tukem a vysypeme moukou.
 2. Těsto vyválíme na velikost dortové formy a vložíme ho do ní. Vysteleme i boky formy. Těsto mírně předpečeme. Předpečený koláč naplníme jablkovou náplní a v troubě dopečeme.
 3. Jablková náplň: oloupané jablka podusíme spolu se 100 g cukru a 1 vanilínovým cukrem. Na upečený koláč natřeme sníh, připravený z 2 bílků a 60 g cukru.
 4. Sníh dosušíme a vychladlý koláč můžeme ozdobit mřížkou z marmelády.
Jablecny kolac
Jablečný koláč je výborným dezertem pro nedělní odpoledne.

Jablečný koláč je dokonalým dezertem pro každou příležitost. Jeho křupavé těsto a sladká vrstva jablek budou jistě lahodné na každé oslavě. Pokud hledáte snadný a chutný způsob, jak si vychutnat sezónní ovoce, vyzkoušejte tento jednoduchý recept na jablečný koláč a užijte si sladký dezert.