Čínské e-shopy – co kupovat a co ne? 

Čínské e-shopy jsou v posledních letech stále populárnější, a to z několika důvodů. V první řadě tyto e-shopy nabízejí širokou škálu výrobků za velmi přijatelné ceny. Mnoho z těchto výrobků se vyrábí přímo v Číně, kde jsou náklady na pracovní sílu a výrobu relativně nízké, což umožňuje nižší ceny ve srovnání s výrobky z jiných zemí. Dá se ale na čínských e-shopech nakoupit opravdu kvalitně? 

Čínské e-shopy mají navíc velmi efektivní a rychlé systémy doručování, a to i v případě mezinárodních objednávek. Díky rozšíření logistických sítí mohou být výrobky v krátké době odeslány do mnoha zemí světa, což zákazníkům umožňuje pohodlně a včas obdržet své nákupy.

Co je obsahem článku? 

  • Co se vyplatí koupit v čínských e-shopech?
  • Wish, nebo AliExpress?
  • Reklamace zboží z Číny

Co se vyplatí koupit v čínských e-shopech? 

Obliba čínských e-shopů pronikla již před lety i mezi české zákazníky, kteří na asijském trhu nakupují pravidelně. Někteří zákazníci nedají na čínské e-shopy dopustit, jiní se jim však vyhýbají obloukem. Co se tedy vyplatí nakupovat a co ne? 

Mezi klasické produkty čínských e-shopů patří: 

  • oblečení
  • elektronika
  • kosmetika
  • domácí potřeby
  • hračky

Oblečení patří rozhodně mezi nejoblíbenější produkty na čínských e-shopech. Při nákupu je však důležité počítat s tím, že oblečení nebude mít příliš kvalitní materiál, může se vzhledem lišit a nemusí sedět velikost

Vždy je dobré si přečíst recenze daného čínského obchodu a na základě toho oblečení vybrat. Problémy také mohou nastat v souvislosti s padělky oblečení světoznámých značek. 

Elektronika také patří k velmi oblíbeným položkám na čínských e-shopech. Lze zde nakoupit téměř vše, od drobných gadgetů, přes náramky sloužící jako monitor dechu, až po tablety a notebooky. 

Elektronika čínských e-shopů nemusí být vždy nekvalitní, opět záleží na obchodu a také na typu zboží. 

Vhodné je koupit např. nějaké drobné elektronické předměty, jako jsou sluchátka, hodinky nebo mobilní telefon. Opatrnost je na místě např. v případě náramku monitoru dechu, jelikož se jedná o výrobek určený pro děti

Náramek jako monitor dechu slouží ke snímání tepové frekvence malých miminek, aby se předešlo syndromu náhlého úmrtí, kdy miminko přestane z ničeho nic dýchat. 

Nákup kosmetiky na čínských e-shopech je také důležité zvážit, protože kvůli nízké ceně mohou mít kosmetické produkty nekvalitní složení, což se dále může projevit na pleti nebo těle. 

Zákazníci se však nemusí obávat nakupovat např. laky na nehty, sady na akrylové nehty, mýdla nebo šampony. V případě další kosmetiky je opět důležité přečíst si všechny recenze daného e-shopu. 

Domácí potřeby se zákazníci rozhodně nemusí obávat nakupovat, čínské e-shopy jsou navíc proslulé různými vychytávkami do domácnosti nebo organizéry, díky kterým si lze velmi rychle usnadnit každodenní úklid. 

Hračky jsou obecně na čínských e-shopech velmi oblíbené. Zákazníci zde totiž mohou sehnat napodobeniny drahých hraček nebo stavebnic doslova za pár korun. Otázkou je však kvalita použitých materiálů a barev, a zdali jsou tak hračky pro děti vhodné.

Wish, nebo AliExpress? 

Wish, nebo AliExpress? To je častá otázka všech zákazníků, kteří s nakupováním na čínských e-shopech teprve začínají. Oba obchody mají svá pro a proti, což může rozhodování mezi Wish a AliExpress ztěžovat. 

Wish je známý svými neuvěřitelně nízkými cenami, často nabízí produkty za 50-80 % maloobchodní ceny. 

Nízké ceny však mají svou cenu – dodací lhůty mohou být poměrně dlouhé, od 2-4 týdnů nebo i déle. Důvodem je skutečnost, že většina výrobků na Wish pochází přímo od zahraničních výrobců, což může mít za následek pomalejší dodací lhůty.

Na druhou stranu AliExpress nabízí ve srovnání s Wish širší výběr produktů. Má více prodejců, kteří prodávají podobné produkty, což zákazníkům dává více možností výběru. 

Na rozdíl od služby Wish má AliExpress rychlejší dodací lhůty, přičemž u některých produktů nabízí možnost dopravy zdarma nebo zrychlené dopravy. Je to proto, že AliExpress funguje jako globální tržiště, které spojuje kupující a prodejce z celého světa.

Dalším významným rozdílem mezi Wish a AliExpress je politika vracení zboží. Obě platformy sice nabízejí vrácení peněz nebo výměnu poškozených nebo vadných výrobků, ale AliExpress má spolehlivější a pro spotřebitele přívětivější politiku. 

Společnost Wish má pověst společnosti, se kterou se obtížně spolupracuje, pokud jde o vracení a výměnu zboží.

Reklamace zboží z Číny

Reklamace zboží z Číny je mezi zákazníky velmi diskutovaným tématem, jelikož na některých čínských e-shopech lze produkty reklamovat a vše vyřídit za pár týdnů, na jiných je reklamace problém

Proč je reklamace zboží z Číny tak komplikovaná? Nejčastějším problémem je jazyková bariéra, protože ne všechny čínské e-shopy mají zákaznickou podporu v češtině. 

Dalším problémem může být vzdálenost, která zákazníky od samotné reklamace často odradí. Zákazník totiž často nechce zbytečně zasílat levný balíček přes půl světa, aby zase přes půl světa cestoval zpět.

Na reklamaci, vrácení nebo výměnu zboží má však zákazník vždy právo a opět je v tomto případě vhodné přečíst všechny recenze daného e-shopu