Jak najít levnou dovolenou v Polsku?

Polsko je země plná jedinečné kultury, pulzujících moderních měst a krásné krajiny, která je oblíbenou destinací turistů. Dovolená v Polsku může být cenově dostupná, je však důležité vědět, kde hledat nejvýhodnější nabídky.

Dovolená Polsko? Proč ne. Najít levnou dovolenou v Polsku – od dostupných městských hotelů až po rustikální pronájmy přes Airbnb na venkově nemusí být věda. Kam do Polska na dovolenou?

  • Nejstarší univerzita ve střední Evropě: Jagellonská univerzita v Krakově (založena roku 1364)
  • Rodný dům Mikuláše Koperníka: Toruň
  • Největší cihlová gotická katedrála na světě: Katedrála v Gdaňsku
  • Skladatel Frédéric Chopin: Je považován za jednoho z největších hudebních géniů všech dob
  • Papež Jan Pavel II.: První polský papež v historii
  • Největší světový výrobce jablek: Polsko je zodpovědné za 7 % celosvětové produkce jablek

Toto je jen malý výběr z mnoha zajímavých faktů o Polsku. Cestovatelé doporučují navštívit jej a prozkoumat na vlastní kůži.

Výběr cílové destinace

Prvním krokem je prozkoumat různé regiony Polska a rozhodnout se, jaký typ dovolené by chtěl cestující zažít. Polsko je rozděleno do 16 regionů a každý z nich se může pochlubit svými atrakcemi, poutavou architekturou a bohatou kulturou.

V závislosti na svých zájmech se může cestující rozhodnout pro pobyt v některém z rušných měst nebo pro návštěvu malebné vesnice na venkově. Pokud touží po rustikálním zážitku, v celé zemi lze nalézt spoustu agroturistických farem a venkovských penzionů.

Mnohé z nich se nacházejí v méně navštěvovaných a nedotčených oblastech země, což umožňuje zažít skutečně autentické zážitky. Ceny bývají mnohem nižší než ve velkých městech a cestující má možnost poznat místní kulturu bez davů turistů.

Někdo do Polska jezdí také kvůli tomu, že touží vidět polské moře. Moře Polsko nabízí ve městech jako jsou Sopoty, Gdaňsk a 25 km dlouhou pláží se pyšní Krynica Morska.

Poskytovatel zájezdu

Při hledání levné dovolené v Polsku mohou být výbornou volbou levné hotelové řetězce určené pro cestovatele. V mnoha větších městech si lze vybrat z mnoha cenově výhodných hotelů a nabídek Airbnb. Ceny bývají mnohem nižší než ve větších evropských městech.

Bez cestovní kanceláře je dovolená v Polsku levnější. Kromě Airbnb se vyplatí podívat na Slevomat nebo na Booking. Pro nejlepší nabídku je výhodnější udělat rezervaci s několikadenním předstihem.

Někdo má raději cestování letadlem, jiný volí raději pozemní dopravu dálkovým autobusem, vlakem, nebo autem. To vše lze v nabídkových portálech vyfiltrovat.

Nejlevnější letenky lze najít na různých srovnávačích, které nabízejí letenky již za několik set korun, mnohdy i s bonusem, jakým je příruční zavazadlo do letadla navíc zdarma. Příruční letadlo do letadla má také ideální velikost na cestu vlakem či autobusem, nicméně záleží na tom, jak dlouhá má dovolená v Polsku být.

Dovolená v Polsku může být formou romantického wellnesu pro dva.

Jak na dovolené ušetřit

Ti, kteří chtějí prozkoumat různé části Polska s omezeným rozpočtem, mohou ušetřit cestováním veřejnou dopravou. Polská železniční síť je rozsáhlá a efektivní a má spojení s velkými městy po celé zemi. Cestování autobusem je také cenově dostupné a představuje skvělý způsob, jak poznat krajinu.

Při plánování stravování na dovolené v Polsku se nemusí cestující omezovat na drahé restaurace. Po městech a vesnicích je spousta cenově dostupných pouličních stánků s jídlem a jídlem s sebou. Ten, kdo chce ochutnat na polské dovolené skutečnou místní kuchyni, může vyhledat cuketové placky a další tradiční jídla, jako jsou pirohy, bigos a zelné závitky.

V některých polských regionech se vyrábějí kromě cuketových placek také lahůdky, jako jsou polské oplatky adruty a sladké recepty z dýně, které stojí za to vyzkoušet. Sladké recepty z dýně si lze však udělat i doma, aniž by člověk musel cestovat do Polska.

Ani ubytování v Polsku u Baltu nemusí být drahé. Stačí se porozhlédnout po kempech či hostelích.

Celkově je Polsko cenově výhodnou destinací, která turistům nabízí mnoho zajímavého. Při pečlivém plánování a průzkumu lze snadno najít levnou dovolenou v Polsku, která bude vyhovovat všem potřebám a rozpočtu.

Stánky s jídlem jsou řešením, jak na dovolené v Polsku ušetřit.

Co lze vidět a zažít v Polsku

Polsko nabízí něco pro každého cestovatele, od živých měst až po rozsáhlé národní parky a památky. Ať už zemi cestovatel navštěvuje poprvé, nebo se do ní vrací, aby prozkoumal nové části, v Polsku není o zážitky nouze.

Polská města, Krakov a Varšava

V první řadě se žádná návštěva Polska neobejde bez návštěvy některého z mnoha měst, z nichž každé nabízí jedinečné kulturní zážitky. Krakov, druhé největší město v zemi, je místem, které srší energií a šarmem a předkládá bohaté historické zázemí.

Toto město je známé svým starým městem s dlážděnými uličkami, barevnými budovami a staletými kostely. Krakovské Staré město je skvělým místem pro pěší prohlídku, návštěvu představení nebo ochutnávku místních specialit v některé z mnoha restaurací a barů.

Pokud jde o klidnější kulturní zážitky, vyplatí se navštívit Varšavu. Město se může pochlubit širokou škálou muzeí, galerií a památek. Asi nejlépe si lze Varšavu užít prohlídkou starého města, kde se nachází řada architektonických staveb, včetně Královského hradu a Velkého varšavského divadla.

Je tu proslulé Muzeum varšavského povstání, které musí navštívit každý, kdo se zajímá o historii druhé světové války a samotného povstání. Dalším oblíbenou destinací je Wroclaw a okolí.

Národní parky

Kdo se chce nadýchat čerstvého vzduchu, není lepšího místa, kde by se daly poznat krásy Polska, než v národních parcích. Od úchvatného Bělověžského národního parku na východě až po Tatranský národní park na jihu, je tato země domovem mnoha přírodních zajímavostí.

Unikátní je také Slowinski National Park, ve kterém se nachází unikátní polská poušť. Je ideální pro pěší turistiku a své návštěvníky zaručeně poteší.

Při návštěvě parků se vyplatí udělat si čas na prozkoumání stezek, řek, lesů a jezer. Kromě toho si může návštěvník dopřát i projížďku na koni nebo se projet na loďce po hustých lesních kanálech.

Národní parky v Polsku nabízejí ladné scenérie.

Noční život

Žádná cesta do Polska není úplná, aniž by návštěvník poznal zdejší rušný noční život. Legendární pohostinnost této půlměsíční země a mnoho nočních klubů nabízí nekonečno zábavy. V letních měsících se zde vždy něco děje, od hudebních festivalů, koncertů a dalšího.

Obzvláště oblíbeným městem, kde lze zažít pulzující polský noční život a zároveň si vychutnat pobyt u polského moře, je Gdaňsk.

Umění a kultura

V neposlední řadě je v Polsku k objevování spousta tradičního umění a kultury. Návštěvník má možnost poznat nejznámější lidovou kulturu země, včetně venkovského zpěvu, lidových tanců a tradičních nástrojů. Kromě toho se vyplatí najít si čas na prozkoumání místních řemeslných výrobků, neboť v mnoha městech a vesnicích se nabízí malování na sklo, hrnčířství a další produkty vyráběné místními obyvateli.

Polsko dovolenou nabízí pro všechny. Pro milovníky klidu i zábavy, pro vyznavače umění a kultury, i pro ty, kteří si rádi užívají nočního života v cizích kulturách.