Bylinkové koupele jsou blahodárné.

Koupele nemusí sloužit jen k tělesné hygieně, ale mohou pomáhat zmírňovat i mnohé zdravotní potíže. Koupele s přísadou léčivých bylinek nebo éterických olejů pomáhají čistit pleť, zlepšují prokrvení orgánů a tiší křeče.

Bylinková koupel se připraví tak, že vezměte hrst sušených bylinek a přelijte je 1 litrem vroucí vody. Asi po 20 minutách výluh přeceďte a nalijte jej do připravené lázně.

Jiným způsobem s bylinkovou lázeň připravíte tak, že bylinky zavěsíte v gázovém sáčku přímo do vody ke koupání.

Lázeň s éterickými oleji připravíte tak, že smícháte nejprve v láhvi vhodnou silici s nosným olejem, který působí jako emulgátor – může to být olej ze sladkých mandlí, jojoby apod., ale může se použít i med, smetana nebo mléko. Utvoření takovéto směsi je důležité, aby se silice v lázni rovnoměrně rozdělila.

Druhy koupelí:

Celková koupel je koupel při které je ponořené celé tělo. Voda by neměla být teplejší než 37-38°C. Doba koupání by měla být 20 minut, ne více. Pro koupel určenou k prohřátí těla můžeme teplotu vody zvýšit až na 39°C.

Částečná koupel je nejčastěji lázeň rukou a nohou, ale mohou se koupat také předloktí, dlaně, chodidla nohou či bérce. Slouží k nim mísy naplněné vodou, do které vkládáme pouze postižené části těla.

Sedací koupel: je koupel při které sedíme ve vaně, do které napustíme právě tolik vody, aby vám sahala pod pupek.

Oční koupel je koupel očí. Proto je nutné koupit v lékárně speciální nádobky. Ty se naplní do poloviny roztokem a přitisknou se na oko.