Bylinkové koupele jsou blahodárné

Koupele nemusí sloužit jen k tělesné hygieně, nýbrž mohou pomáhat zmírňovat i mnohé zdravotní potíže. Koupele s přísadou léčivých bylinek nebo éterických olejů pomáhají čistit pleť, zlepšují prokrvení orgánů a tiší křeče.

Bylinková koupel se připravuje přelitím hrsti sušených bylinek vroucí vodou. Asi po 20 minutách lze výluh přecedit a nalít jej do připravené lázně. Jiným způsobem lze bylinkovou lázeň připravit tak, že je možné bylinky zavěsit v gázovém sáčku přímo do vody ke koupeli.

Lázeň s éterickými oleji lze připravit smícháním vhodné silici s nosným olejem, který působí jako emulgátor – může to být olej ze sladkých mandlí nebo jojoby, avšak lze použít i med, smetana nebo mléko.

Druhy koupelí

Celková koupel je koupel, při které je ponořené celé tělo. Voda by neměla být teplejší než 37-38 °C. Doba koupání by měla být 20 minut, ne více. Pro koupel určenou k prohřátí těla lze teplotu vody zvýšit až na 39 °C.

Částečná koupel je nejčastěji lázeň rukou a nohou, avšak mohou se koupat také předloktí, dlaně, chodidla nohou či bérce. Slouží k nim mísy naplněné vodou, do níž se vkládají pouze postižené části těla.

Sedací koupel: je koupel, při níž člověk sedí ve vaně, do které je napuštěno právě tolik vody, aby sahala pod pupek.

Oční koupel je koupel očí. Proto je nutné koupit v lékárně speciální nádobky. Ty se naplní do poloviny roztokem a přitisknou se na oko.

Jaké bylinky jsou vhodné do koupele?

Levandule, máta peprná a dokonce i kuchyňské bylinky, jako je šalvěj, rozmarýn a tymián, mohou být krásnými přísadami do koupele. Aby koupel byla opravdu výjimečná, lze do ní přidat růži. Růže vždy pozvednou zážitek a mají navíc blahodárný vliv na tonizaci pokožky.

Jaké jsou výhody bylinných koupelí?

Bylinné koupele s čerstvými i sušenými přírodními prvky se používaly proti nachlazení, na zmírnění bolestí, hojení ran, zlepšení špatné nálady a na zklidnění všeho, od rakoviny dělohy přes hemoroidy až po podrážděnou pokožku.

Koupání v teplé voňavé bylinné lázni poskytuje klidné útočiště, kde lze přemýšlet a osvěžit se. Léčivé bylinky v koupeli mohou pomoci zlepšit náladu, uklidnit mysl, zklidnit bolavé svaly a klouby, otevřít póry, zjemnit pokožku a podpořit klidnější spánek.