Léčivé bylinky – Přírodní lékarna

Byliny, bylinky nebo také léčivé bylinky jsou malé rostliny, které mnoho dávají.

Zvlášť vysoko se bylinky cení pro jejich léčivé účinky. Chceme-li mít s léčivými bylinkami úspěch, musíte dbát na jejich správné použití. Budete-li s nimi vytrvale pracovat, stanete se sami sobě nejlepším lékařem.

Jako čerstvě vonící poduška nachází Rozmarýn a Levandule své uplatnění v prádelníku. To zase v kuchyni se o kulinární radosti stará Bazalka, Majoránka, Pažitka a mnoho jiných. Naše domácí zahrádky zase zdobí jasnými barvami nebo stříbřitě se třpytícími lístky Pelyněk a Máta.

Mnohé vyzkoušené recepty se po tisíciletí předávají či dědí z generace na generaci, aby pomohly nemocným.

Byliny, bylinky jsou rostliny, které končí na konci vegetační doby zcela nebo až na své podzimní výhonky odumírají. Najdete bylinky, které rostou jen jeden jediný rok. Jiné rostou dva nebo tři roky. Během svého krátkého života však přinášejí ohromný užitek v boji proti mnoha tělesným nebo duševním neduhům

Dnes se rychle sahá po tabletě a často vede cesta k lékaři. Ale mnohdy to není ani zapotřebí, vyznáte-li se trochu v léčivých bylinkách. Již řecký lékař Diokorides v 1. století před Kristem se zabýval léčivou silou bylin. Jeho dílo „De Materia Medica“ bylo skoro 1500 let směrodatným spisem v bylinném lékařství. Vědomosti o malých rostlinkách s velkými účinky byly vždy výsadou pouze několika zasvěcených osob.

Tajné receptury, předávané matkou dceři a učitelem jen některým zvlášť vybraným žákům, se přísně uchovávaly. Kdo by neznal historky o čarodějnicích, které dovedly z bylinek připravit nejen léčivé masti, ale i jedovaté nápoje. Bylinky společně se zaříkáním mohly způsobit podle lidové pověry nadpřirozené věci.

Vyzkoušejte prostředky z „Boží lékárny“. Často vás velké účinnost překvapí. Ale dávkujte bylinky opatrně. Neberte jich příliš mnoho, blahodárný účinek by se mohl obrátit v opak. Při nezvyklých a akutních bolestech byste přesto měli ihned vyhledat lékaře. Myslete na to, že dříve byli lékaři přírodovědci. Promluvte si se svým lékařem o vaší důvěře v přírodní léčitelství. Může vám prozradit nějaký zcela zvláštní recept.