Bazalka pravá – Ocimum basilicum

Bazalka je bohatě větvící se bylina s mnoha listy, které vydávají aromatickou vůni. Silná vůně, která charakterizuje většinu rostlin čeledi hluchavkovitých vzniká v četných žlázkách listů. Mouchy tuto vůni nemají rády.

Bazalka je trochu citlivá a nesnáší mnoho chladu a vlhka. Ale pro pěstování v květináči se dobře hodí. V létě může stát rostlina venku, nejlépe poblíž místa, kde jíme, takže můžeme hned natrhat lístky na grilování nebo na saláty. Rostlina pěkně vypadá, má světlezelené listy, které se dají postupně trhat, a hodí se také k sušení.

Existuje více odrůd bazalek. Zelená, neboli „Maximum“ dorůstá do velikosti 40 cm. Má světle zelené velké listy a bílé květy. Trpasličí bazalka, neboli „Minimum“ dosahuje výšky asi 25 cm, má malé lístky, purpurové květy a velmi jemnou chuť. A pak je ještě jedna s purpurovými listy a květy, červená bazalka.

Všechny druhy bazalky silně větví, a jejich rostliny dobře snášejí sestřihování. Zprvu rostou relativně pomalu. Po několika měsících však zmohutní a vytvoří mnoho listů. Zaštípněte již záhy vrcholky výhonků, rostlina pak bude pěkně hustá. Slunečné místo na kuchyňském okně nebo na okně, vedoucím na východ, je to pravé místo pro tuto rostlinu.

Bazalku můžeme zasít na jaře nebo koupit jako malé rostliny. Je k dostání v květinářství i zelinářství.

Bazalka se většinou množí semeny. Je to možné i řízky. Drobná semena se vysévají v březnu do květináčů do směsi zeminy a písku. Trvá to dlouho, než vyklíčí. Ale v červnu jsou rostlinky již tak veliké, že se mohou přesadit do větších květináčů o průměru 12-15 cm, do nichž dáme výživnou zeminu. Počátkem srpna, než začnou kvést, je možno nadělat řízky a zasadit do květinové zeminy. Aby z počátku nevysychala, přetáhněte přes květináč a řízky průhledný igelitový sáček a nechte jej, dokud rostlinky dobře nezakoření. postavte do tepla.

Nařezání vrcholových řízků je také jednou z možností, jak bazalku přezimovat. Rostlinu seříznout a postavit ke světlému oknu.

Chceme-li bazalku usušit, musíte to udělat před květem. Ustřihněte stonky a pověste jednotlivě na stinném, vzdušném , nepříliš chladném místě. Je však obtížné udržet jemné aroma. Stává se často, že získá pepřovitou příchuť.

Ve východních zemích se používají malá semínka bazalky pro přípravu osvěžujícího nápoje. Sypou se do šťáv nebo minerální vody, nabobtnají a vypadají trochu jako žabí vajíčka. Výsledkem však má být osvěžující nápoj podporující trávení.

Ve středověku se bazalka spalovala ne popel – ale jen při ubývajícím měsíci. Tento popel prý hojil rány a odstraňoval bradavice. Protože tato bylina prý tišila i porodní bolesti, říkalo se jí také „bylina šestinedělek“ .

Dnes se bazalka užívá jako koření. Je ostré jemným způsobem. Pro všechny, kdož nesnášejí papriku nebo pepř, je to chutná alternativa.

Používejte vždy čerstvé, mladé výhonky.