10 kroků k obnově funkce štítné žlázy přírodní cestou – Přístup naturopatické medicíny k léčbě autoimunitní tyreoiditidy

V první části článku byla představená Hashimotova tyreoiditida jako chronické zánětlivé onemocnění autoimunitního původu, u kterého dochází k postupnému ničení štítné žlázy vlastním imunitním systémem. V důsledku této autodestrukce zůstává tělu stále méně a méně tyreoidální tkáně k produkci štítných hormonů a dochází ke zpomalení celkového tělesného metabolismu – stav, který je známý jako hypotyreóza. Protože tělo začne vyvíjet enormní tlak na produkci více hormonů, stav hypofunkce štítné žlázy může být ze začátku střídán obdobím hypertyreózy, případně zvětšením její tkáně (struma), kdy dochází k dočasnému nekontrolovatelnému vyplavování hormonů do krevního oběhu. Nejzáludnější skupinu poruch štítné žlázy tvoří tzv. subklinické tyreopatie postihující až 10% populace (především ženy v reprodukčním věku), při kterých jsou příznaky její hypofunkce vyjádřené jen málo nebo vůbec, anebo mají atypickou podobu. Jejich zrádnost spočívá v tom, že onemocnění může probíhat dlouhou dobu skrytě a může se postupně zhoršovat, což může vést jednak k postupnému úbytku tkáně štítné žlázy, jednak mít nepříznivý vliv na kardiovaskulární systém, fertilitu, metabolismus tuků a celkovou kvalitu života. Nejčastější příčinou těchto subklinických tyreopatií je právě autoimunitní reakce zaměřená vůči štítné žláze.

Druhá část článku byla věnována porozumění imunitě jako prvnímu kroku k léčbě autoimunitního onemocnění štítné žlázy. Prvotní příčinou každého autoimunitního onemocnění je nevybalancovaný imunitní systém, u kterého došlo k převaze jedné ze dvou základních složek imunity: buď prozánětlivého a cytotoxického systému Th1, kdy T-lymfocyty přímo napadají buňky štítné žlázy, nebo systému Th2, kdy B-lymfocyty vytvářejí protilátky vůči jejím hormonům. Abychom dokázali úspěšně léčit autoimunitní onemocnění, je klíčové zjistit, která složka imunitního systému je dominantní, a zvolit takové léčivé prostředky, které stimulují složku opačnou.

Přístup naturopatické medicíny k léčbě autoimunitního onemocnění štítné žlázy

Nasledující doporučení naturopatické medicíny pro léčbu autoimunitní tyreoiditidy nenahrazují klasickou substituční terapii, neslouží pro samoléčbu a měly by být kvalifikovaným odborníkem vždy citlivě vyladěné vašemu imunitnímu profilu a přizpůsobené vaší životní situaci. Jejich zprístupněním každému, kdo trpí autoimunitním onemocněním, bych ráda poukázala na to, co všechno může člověk udělat, aby zastavil autoimunitní proces ve svém organismu a podpořil ohromné regenerační schopnosti klíčového regulačního orgánu, jakým je právě štítná žláza.NATUROPATICKÝ PODPŮRNÝ PROGRAM PŘI LÉČBĚ AUTOIMUNITNÍ TYREOIDITIDY: 10 KROKŮ K OBNOVĚ ZDRAVÉ FUNKCE ŠTÍTNÉ ŽLÁZY:

 • ODSTRANĚNÍ SPOUŠTĚČŮ AUTOIMUNITNÍHO PROCESUSpouštěcí faktory autoimunitního procesu mohou být identifikovány na základě detailního anamnestického pohovoru s vaším imunologem nebo naturopatem. Mezi nejčastější spouštěče autoimunity v organismu patří: chronický stresnedostatek jóduzvýšená propustnost střevní stěny a pronikání škodlivých látek do krevního oběhu, kde spouští nepřiměřené imunitní reakce; některé virové infekce, a celá řada environmentálních toxinů a těžkých kovů, které v našem těle dokáží procházet základními krevními bariérami a usazovat se v tkáních místo esenciálních minerálů, čímž nezdravě stimulují imunitní systém a obrací ho proti vlastní tkáni. Největší spojitost s autoimunitní reakcí proti štítné žláze má však přecitlivělost na obilnou bílkovinu lepek, kterou potvrdila řada studií (1, 2, 3, 4). Molekulová struktura gliadinu, bílkovinné části lepku, připomíná naší imunitě tkáň štítné žlázy. Jakmile lepek pronikne do krevního oběhu, imunitní systém na něj reaguje vytvářením protilátek, které následně útočí i na tkáň samotné štítné žlázy. Testování intolerance na lepek a bezlepková dieta (vyloučení potravin obsahujících lepek, jako jsou všechny výrobky z bílé mouky včetně chleba, pečiva a těstovin) jsou neoddělitelnou součástí léčby autoimunitního onemocnění štítné žlázy, která přináší velké úspěchy.
 • OBNOVA ROVNOVÁHY TH1 a TH2 SLOŽKY IMUNITYAbychom dokázali úspěšně léčit autoimunitní onemocnění, je důležité zjistit, která složka imunitního systému je dominantní, a zvolit takové léčivé prostředky, které stimulují složku opačnou. Zjištění, která složka imunity je u vašeho onemocnění dominantní, se provádí krevním testem zaměřeným na profil lymfocytů. Hashimotova tyreoiditida je u převážné většiny lidí způsobena Th1 dominancí, to znamená, že pro léčbu volíme léky, které stimulují opačnou složku imunity, a to systém Th2. Mezi Th2 stimulanty patří například zelený čaj, kurkuma, quercetin, antioxidanty pycnogenol a resveratrol, isoflavonoid genistein, výtěžek z hroznových semínek a bylina Pupečník asijský. Současně se snažíme vyhýbat vysokým dávkám Th1 stimulantů, jako například vitamínu C (přesahujícím 5g za den), Echinacei, Ženšenu a medicínských hub jako je Reishi a Shiitake, které nejsou doprovázené současným podpořením Th2 imunity. Obnovit rovnováhu Th1/Th2 systémů je možné i podpořením funkce tzv. T-regulačních lymfocytů (známých také jako Th3 systém). Tato důležitá skupina bílých krvinek má na starosti komunikaci mezi Th1 a Th2 buňkami a rovnoměrné vyvážení jejich aktivity. Th3 buňky mají také supresivní účinky na průběh samotné imunitní reakce, čímž přispívají k ‘uhašení’ příznaků silné autoimunitní reakce. Mezi nejdůležitější stimulátory Th3 imunity patří vitamín D a zdravá střevní mikroflóra, kterou je možné podpořit supplementací probiotiky.
 • POSÍLENÍ FUNKCE NADLEDVIN A ODSTRÁNĚNÍ CHRONICKÉHO STRESUChronický stres přispívá k oslabení funkce štítné žlázy několika mechanismy: (1) Chronický stres potlačuje funkci hypotalamu: V případě stresové reakce je stimulována činnost nadledvin k produkci tzv. stresových hormonů: dřeň nadledvin uvolní do krve adrenalin. Kůra nadledvin produkuje steroidní hormony, tzv. glukokortikoidy – kortizol a kortizon. Uvolnění stresových hormonů potlačuje funkci hypotalamu, což vede ke snížení hladiny TSH, který u zdravého člověka stimuluje štítnou žlázu k produkci více hormonů; (2) Chronický stres zabraňuje konverzi T4 na T3: Až 93% hormonů vyprodukovaných štítnou žlázou tvoří neaktivní hormon T4, který musí být konvertován na biologicky využitelný hormon T3. Vysoká hladina kortizolu v důsledku chronického stresu zabraňuje této proměně a tělo trpí nedostatkem hormonů navzdory optimální funkci štítné žlázy; (3) Chronický stres oslabuje přirozené imunitní bariéry, především plíce a střevo, kde se nachází až 70% celkové imunity; (4) Chronický stres vede k rezistenci buněk vůči štítným hormonům: Aby hormony štítné žlázy mohly být využity buňkami, musí umět aktivovat receptory v buňkách všech tkání. Uvolnění zánětlivých cytokinů při chronickém stresu způsobuje rezistenci těchto receptorů vůči štítným hormonům, takže tělo nedokáže odpovědět na jejich signály. Podobně jako buňky ztrácí citlivost vůči insulinu v důsledku nadměrného cukru v potravě, ztrácí i citlivost vůči štítným hormonům v důsledku nadměrného stresu v každodenním životě. U těchto pacientů můžou být hladiny všech hormonů v normě, ale protože zánět potlačuje citlivost buněčných receptorů, hormony nemůžou být buňkami využity a tělo se chová jako při stave hypotyreózy. 
 • ÚPRAVA STRAVY. Základním výživovým doporučením je vyloučení potravin, které v těle podporují autoimunitní reakci (především obilná bílkovina lepek) a chronický zánět (především vysoce kyselinotvorné potraviny, jako je bílý cukr, rafinované karbohydráty a kofein). Dalším krokem je rozpoznání potravin, které obsahují tzv. goitrogeny, a porozumění způsobu, jakým tyto látky eliminovat. Goitrogeny jsou chemické látky přirozeně obsažené v košťálové zelenině (květák, brokolice, kapusta, zelí, tuřín), ale také v ořechách, sóji, broskvích, jahodách a špenátu. Některé z nich mohou vyvolávat tvorbu protilátek proti štítné žláze, jiné zasahují do činnosti enzymu tyreoperoxidázy, který se účastní produkce hormonů štítné žlázy. Mnoho žen trpících na hypotyreózu se na doporučení lékařů těmto velice zdravým potravinám vyhýbá ve strachu, že jejich zvýšený přísun může vést ke strumě (ang. goiter) neboli zvětšení štítné žlázy. Většinu těchto látek lze ve skutečnosti úspěšně eliminovat jednoduše omezením množství, které konzumujeme, nebo tepelnou úpravou, jako je vaření nebo dušení v páře.
 • OBNOVA STŘEVNÍ MIKROFLÓRY (suplementace probiotiky a kvašenými výrobky) a ZDRAVÉHO VSTŘEBÁVÁNÍ LÁTEK: v případě zvýšené propustnosti střevní stěny se léčba zaměřuje nejprve na protizánětlivou terapii a regeneraci střevní výstelky, aby nedocházelo k pronikání částic jídla do krevního oběhu, kde vyvolávají autoimunitní reakce. 
 • ÚPRAVA NEDOSTATKU ESENCIÁLNÍCH VÝŽIVOVÝCH LÁTEK se uplatňuje tehdy, když tělu chybí některé vitamíny, minerály, stopové prvky nebo aminokyseliny důležité pro syntézu, konverzi a vstřebávání hormonů štítné žlázy. Mezi nejvýznamnější látky, které ovlivňují funkci štítné žlázy a využití jejích hormonů buňkami patří vitamín D, selén, zinek, jód, omega 3 mastné kyseliny a aminokyselina Tyrosín(a) Vitamín D pomáhá transportovat hormóny štítné žlázy přímo do buněk a je významný imunomodulátor – dělá to však až po tom, co jeho hladina v krvi dosáhne určitých hodnot. Nízké hladiny vitamínu D vedou k celé řade autoimunitních onemocnění, především revmatoidní artritídě, chronickým střevním a kožním zánětům, a chronické tyreoiditidě; (b) Selén, kromě toho, že se účastní metabolismu hormonů štítné žlázy (proměna T4 na T3 probíhá pomocí na selenu-závislém enzymu), je důležitým antioxidantem s významným protirakovinným potenciálem; (c) Zinek je nejdůležitějším stopovým prvkem v těle. Podobně jako selén je zodpovědný za proměnu T4 (neaktivní formy tyroxínu) na T3 (biologicky aktivní hormon); (d) Jód je klíčový endokrinný modulátor štítné žlázy, který se přímo účastní syntézy její hormonů. Organismus dokáže vytvářet T4 nebo T3, jen když má v potravě dostatek jódu. Velký nedostatek tohoto prvku vede ke změnám ve struktuře a funkci štítné žlázy a často narůstá tzv. struma; (e) Železo pomáhá konvertovat aminokyselinu fenylalanin na tyrosin – nízké hladiny tyrosinu vedou k hypofunkci štítné žlázy; (f) Zvýšení příjmu Omega 3 a snížení příjmu Omega 6 v naší stravě pomáhá kontrolovat autoimunitní reakci posilováním imunity a potlačováním zánětlivé reakce.
 • HARMONIZACE HORMONÁLNÍ ROVNOVÁHY A ÚPRAVA ESTROGENOVÉ DOMINANCE: Estrogenová dominance vede k tomu, že játra produkují vysokou hladinu bílkoviny známé jako tyroxín vážící globulin, která snižuje množství dostupných hormonů štítné žlázy, což znamená, že tělo má celkově k dispozici méně hormonů pro okamžité využití buňkami. Nevyhnutelným krokem k obnově hormonální rovnováhy je eliminace tzv. xenoestrogenů – škodlivých chemických látek z prostředí, které v našem organismu působí jako hormonální narušitelé. Nejvýznamnějším zdrojem xenoestrogenů, které zasahujú do metabolismu hormonů štítné žlázy a vedou k hypotyreóze, jsou pesticidy. 
 • VYUŽITÍ FYTOTERAPIE PRO PŘÍMOU PODPORU FUNKCE ŠTÍTNÉ ŽLÁZY: Využití bylinné léčby je velice šetrnou metodou pro podporu optimální funkce štítné žlázy. Protože u autoimunitních poruch se může vlivem nesprávného dávkování nebo volby bylin hypotyreóza lehce proměnit v hypertyreózu, bylinná léčba by měla být vždy konzultována s vyškoleným odborníkem v oblasti bylinné medicíny. Bylinky, které ovlivňují funkci štítné žlázy zasahují také do účinnosti léků na předpis nebo hormonální substituční léčby, a jejich užívání by mělo být po celou dobu monitorováno. V konečném důsledku bylinná léčba, která nepracuje s příčinným řetězcem onemocnění a není doprovázená snahou odstranit faktory, které autoimunitní proces udržují, k samotnému uzdravení nestačí. Mezi bylinky, které napomáhají obnově funkce štítné žlázy patří: Koleus neboli Kopřivenka (stimuluje štítnou žlázu k produkci tyroidních hormonů), Ploštičník (známý pro své protizánětlivé účinky a estrogenický efekt, který harmonizuje v těle hladiny ženských pohlavních hormonů), Řasa Kelp (přírodní zdroj jódu, který je nezbytný pro tvorbu tyreoidních hormonů a pomáhá při snížené funkci štítné žlázy, ale také nadledvinek a vaječníků), Ginkgo (tradičně předepisovaný na zánět tkání v důsledku autoimunitního procesu), Withania (stimuluje štítnou žlázu k produkci více T4 hormonu, zlepšuje reakci na dlouhodobý stres a snižuje vysokou hladinu kortizolu, která brání proměně hormonu T4 na hormon T3) a rostlina Guggul (známá pro své stimulující účinky na štítnou žlázu a játra). 
 • DŮSLEDNÉ LABORATORNÍ VYŠETŘENÍ HORMONÁLNÍHO PROFILU: Pro správnou diagnózu dysfunkce štítné žlázy, případně zachycení latentní tyreoiditidy, kdy hladiny hormonů se pohybují na hranicích normy, je nezbytné komplexní vyšetření hormonů štítné žlázy. Samotné testování TSH není směrodatné. Pomineme-li skutečnost, že medicína nemá jasně definované referenční pásmo pro normu (zatímco u nás se jako horní hranice normy TSH udává 5 mIU/l, v některých krajinách se hypofunkce štítné žlázy diagnostikuje u všech pacientů s hladinou TSH přesahující 3 mIU/l), ve hře je celá řada dalších hormonálních faktorů, které by váš endokrinolog měl vyšetřit. Vedle hormonů TSH, T4 a T3 jsou to především volné frakce hormonů tyroxinu (fT4) a trijodtyroninu (fT3), které nejsou vázané na plazmatické bílkoviny a slouží na posouzení množství hormonů, které mohou bezprostředně vstupovat do buněk. Mezi další vyšetření může patřit posouzení hladiny reverzního T3 (RT3), který je nepřímým ukazatelem proměny hormonu T4 na nejdůležitější hormon štítné žlázy T3, který je zodpovědný za 80% celkové tyreoidální akvitity v těle. Autoimunitní původ poškození štítné žlázy se potvrzuje výskytem specifických protilátek, a to proti tyreoidální peroxidáze (TPO)tyreoglobulinu (Tgl) a receptorům tyreotropního hormonu. Vyšetření tyreoglobulinu (prekurzoru hormonů štítné žlázy) se provádí při podezření na karcinom štítné žlázy a během jeho léčby. 
 • KONTROLA ZDRAVOTNÍHO STAVU SUBJEKTIVNÍM POSOUZENÍM POTÍŽÍ: V Naturopatii platí, že subjektivní potíže, to znamená vlastní hodnocení příznaků samotným pacientem, je při léčbě poruch štítné žlázy více směrodatné, než testování hladiny hormonů v krvi. Rozhodující nakonec není množství hormonů, ale jejich konečné působení, především individuální citlivost tkání na hormonální impulz. Vlastní pocity pacienta často přesněji měří to, jak jeho tělo dokáže skutečně hormony využít. Samotné hodnoty hormonů v krvi totiž neříkají vůbec nic o kvalitě komunikace mezi buňkami jeho těla a samotnými hormony, to znamená jak citlivě reagují buněčné receptory všech tělesných tkání na hormonální signály štítné žlázy, a jak efektivně je dokážou buňky zpracovat. Samovyšetření je možné pomocí jednoduchého měření bazální teploty v podpaží ihned po vzbuzení minimálně 5 dnů po sobě. Jestli teplota nepřesáhne 36.5°C a vy pociťujete některé z příznaků hypofunkce štítné žlázy, bude potřebné podstoupit další vyšetření.
 • PŘIZPŮSOBENÍ SUBSTITUČNÍ TERAPIE ZMĚNÁM FUNKCE ŠTÍTNÉ ŽLÁZY BĚHEM LÉČBY: Při jakékoliv doplňkové léčbě, která doprovází substituční hormonální terapii, je nezbytné pravidelně monitorovat hladiny hormonů v krvi, a v případě úspěšného regeneračního procesu přizpůsobit dávkování hormonů, aby nedošlo k předávkování.

Protože štítná žláza je jedním z nejdůležitějších regulačních orgánů těla a její dysfunkce je často výsledkem dlouhodobého působení složitého příčinného řetězce, její léčba kromě harmonizace imunitního systému je neoddělitelná od navození rovnováhy v dalších klíčových oblastech, a to především v oblasti hormonální, adrenální a zažívacíV České republice však podstupuje cílenou léčbu v těchto oblastech minimum pacientů s onemocněním štítné žlázy.

Na základě svých zkušeností z oblasti naturopatické medicíny v zahraničí, nejnovějších klinických poznatků a výsledků několikaletého snažení najít ten správný celostní a kauzální přístup k léčbě autoimunitních onemocnění, vám nabízím komplexní naturopatický program pro léčbu autoimunitní tyreoiditidy pomocí přirozených metod. Jeho cílem je zaměřit se na skutečnou příčinu autoimunitní reakce, která se v drtivé většině případů netýká funkce štítné žlázy. Ta v případě, že nedošlo k atrofii její tkáně často vykazuje ohromné regenerační schopnosti, pokud dokážeme porozumět a zastavit destrukci autoimunitní reakce organizmu. 

Tento léčebný plán nenahrazuje hormonální substituční terapii a vyžaduje pravidelnou kontrolu hladin hormonů pro případné změny v dávkování. Také neslouží pro výlučnou samoléčbu – terapeutický plán by měl být vyladěn vašemu individuálnímu zdravotnímu stavu a věku, popřípadě lékům, které užíváte. V této souvislosti nabízím také své poradenské služby, které mohou být přizpůsobené vašim potřebám.

Přírodní léčba autoimunitní tyreoiditidy I je věnována Hashimotově tyreoiditidě neboli chronickému zánětlivému onemocnění štítné žlázy autoimunitního původu projevujícímu se její hypofunkcí

Přírodní léčba autoimunitní tyreoiditidy II je věnována Graves-Basedowově nemoci neboli autoimunitní poruše štítné žlázy projevující se její hyperfunkcí

U autoimunitních poruch štítné žlázy (více, než u jakéhokoliv jiného onemocnění) platí, že každý člověk má na výběr, jestli chce doživotně udržovat své onemocnění substituční léčbou, nebo se pokusit autoimunitnímu procesu ve svém těle porozumět, zastavit ho a obnovit zdravou funkci své štítné žlázy dřív, než dojde k nevratnému úbytku její tkáně. I když ne u všech pacientů může dojít k plné obnově funkce štítné žlázy a částečná substituční léčba zůstane v některých případech nevyhnutelná, je důležité vědět, co všechno může přírodní medicína i člověk sám udělat, aby transformoval kvalitu svého života a posunul se o krok blíže ke své lepší vnitřní rovnováze.