Vánočka – nejlepší recept

Vánočka je tradiční vánoční pečivo, které se peče zejména v českých a slovenských rodinách před vánočními svátky. Její vůně a chuť jsou pro mnoho lidí jedním z nejdůležitějších prvků vánoční atmosféry.

Vánočka má dlouhou historii, její kořeny sahají až do období předkřesťanských oslav zimního slunovratu. Ve starověkém Římu se pekla sladká pletená vánočka z pšeničné a ječného mouky, která byla posvěcená bohyní Ceres jako symbol plodnosti. Vánočka se pak začala rozšiřovat po celé Evropě a získala různá jména – v německy mluvících zemích se jí říká Christstollen, v anglofonních zemích Christmas bread a Francouzi ji nazývají brioche de Noël.

V Českých zemích se vánočka stala neodmyslitelnou součástí vánočních svátků a peče se podle tradičního receptu z mouky, mléka, cukru, másla, vanilkového cukru, droždí, vajec, sušeného ovoce a aromatických koření, jako jsou skořice, hřebíček nebo kardamom. Nejdůležitějším krokem při přípravě vánočky je dlouhé kynutí těsta, které trvá až několik hodin a zajistí, že vánočka bude nadýchaná a měkká.

Před samotným pečením se vánočka tradičně ozdobuje křížkem z těsta nebo se na ni pokládají sušené švestky či rozinky. Sýček (česká tradice) nebo figurky Nešporů (slovenská tradice) jsou také běžnými ozdobami na vánoční vánočce.

Vánočka se obvykle peče v hliněné misce nebo na plechu, který se poté obalí v látkovém ubrousku. Tento rituál má symbolizovat vítězství nad chudobou a nedostatkem, protože vánočka je bohatě naložena sušeným ovocem a dalšími lahůdkami.

Každá rodina má svůj tradiční recept na vánočku, který se předává z generace na generaci. Některé rodiny do vánočky přidávají i další přísady, jako jsou ořechy nebo med, což jí dodává jedinečnou chuť. Vánočka se také může lišit regionálně – například v jižních Čechách se do vánočky přidává kouřený maso z vepřového bůčku.

Vánočka se peče obvykle před vánočními svátky a pak se podává jako sladký předkrm k vánoční večeři. Některé rodiny si vánočku nechávají péct i před Štědrým dnem a nesmí se na ni sáhnout, dokud nenastane půlnoc, kdy se rozdělí a má se jako za symbol lásky, jednoty a hojnosti.

V posledních letech se však stále častěji setkáváme s různými novodobými verzemi vánočky, jako jsou například koruny z vánočkového těsta nebo vánoční vánočka v podobě muffinů.

Pro mnoho lidí je pečení a zdobení vánočky nedílnou součástí vánočních příprav a věnují tomu hodně času a péče. Některé rodiny si dokonce zvyknou zvát přátele nebo sousedy, aby společně upekli vánočku a vytvořili tak příjemnou vánoční atmosféru plnou radosti a lásky.

Vánočka je tedy nejen chutným pečivem, ale i symbolem tradičních vánočních hodnot, jako jsou láska, jednota a bohatství. Ať už ji pečete podle rodinného receptu nebo chcete vyzkoušet nějakou novou verzi, vánočka bude vždy společníkem vám i vašim blízkým během vánočních svátků.

Vychutnejte si doma výborné domácí pečivo:

Vánočka – recept

Udělejte radost vašim známým a připravte pro ně tu nejlahodnější Vánočku, kterou kdy jedli.

Čas přípravy

 • 1 hodina 25 minut

Ingredience na vánočku

 • 250 g polohrubé mouky
 • 100 g cukru moučka
 • 50 g rozinek
 • 2 vejce + 1 vejce na potření
 • 40 g droždí
 • 200 ml mléka
 • 100 g oleje
 • 250 g hladké mouky
 • 30 g mandlí
 • citronová kůra
 • muškátový oříšek

Postup na vánočku

 1. Do teplého mléka rozdrobíme droždí, přidáme lžičku cukru a necháme vykynout.
 2. Mouku prosejeme, přidáme cukr, olej, vejce, kvásek a špetku citronové kůry a muškátového oříšku.
 3. Těsto důkladně prohněteme, necháme na teplém místě vykynout a znovu prohněteme.
 4. Přidáme podle chuti rozinky, mandle a necháme 20 minut odpočinout na teplém místě.
 5. Z hotového těsta upleteme vánočku, kterou opět můžeme posypat mandlemi.
 6. Pečeme prvních 5 minut na 190 °C a následně snížíme teplotu na 150 °C a dopékáme přibližně 45 minut.

Zajímavosti o vánočce

Vánočka je tradicí bohatě známý dezert, který se většinou peče během vánočních svátků. Jeho příprava je pro mnoho rodin neodmyslitelnou součástí vánočních tradic a každý má svůj vlastní recept, který je předáván z generace na generaci. Zajímavé je, že vánočka má svůj původ v pohanských zvycích a až později se stala součástí vánočních oslav.

 • První zmínky o vánočce pocházejí již z 16. století, kdy byla pečena jako symbol hojnosti a štědrosti. Připisovalo se jí také zdraví, plodnost a štěstí. Postupem času se vánočka stala nedílnou součástí vánočních svátků v různých zemích a každá má svůj vlastní recept.
 • Vánočka je typickým vánočním dezertem v mnoha evropských zemích, jako například Polsko, Česká republika, Slovensko, Rakousko, Itálie, Německo, Švédsko a další. V každé zemi se liší svým vzhledem i přípravou. V některých zemích se vánočka peče ve speciálních tvarech, jako jsou hvězdy, srdce nebo koledníčci.
 • Pro některé rodiny je pečení vánočky jedinečnou příležitostí, kdy se scházejí všichni příbuzní a společně tvoří tento vánoční symbol. Vánočka je symbol spojení rodiny a tradičních vánočních hodnot.
 • Zajímavostí je, že někde je vánočka tradičním pokrmem pro Vánoce, zatímco jinde se peče na svátek Tří králů, který připadá na 6. ledna.
 • V současné době je možné se setkat s mnoha různými variantami vánočky, jako jsou bezlepkové, veganské nebo bez cukru. Tento tradiční pokrm se tak přizpůsobil i různým stravovacím návykům.
 • Kromě tradičního pečení je možné si vánočku zakoupit i v pekárnách, ale mnoho lidí stále dává přednost pečení doma. Pečení vánoček je spjato s vánočním prodejem, protože během vánočních svátků jsou pekárny plné různých druhů vánoček a lidé si často vybírají tu nejchutnější.

Vánočka je nejen chutným sladkým pokrmem, ale také symbolizuje vánoční svátky a tradiční hodnoty. Je to dezert, který jednotí rodiny a přináší radost do domova. Takže ať už se rozhodnete ji koupit nebo si ji upéct sami, vánočka pro vás bude vždy spojená s vánočním časem a radostnou atmosférou.