Tarot – magické slovo s tajemným původem

Pojem tarot asi pro většinu z nás není neznámým. Zvláště v dnešní době, kdy ve světě ezoteriky, nadpřirozena a nahlížení do budoucnosti hledá životní cestu či útěchu v krizové životní situaci čím dál více lidí. Najdeme toho správného partnera, dobrou práci, budeme se těšit pevnému zdraví? Nebo se jen chceme raději dopředu připravit na případné překážky a životní nástrahy v duchu hesla „kdo je připraven, není překvapen“?

Odpovědi na své otázky a skrytá poselství někdy nacházíme právě v tarotových kartách, které si vyložíme sami, nebo se svěříme do rukou zkušených věštců a věštkyň.Věděli jste ale, že se tarotové karty na svém počátku používaly pouze k prachobyčejnému karbanu a ke spiritualitě měly na hony daleko?

Ano, alespoň tak vyplývá z dobových záznamů. Nádech pravého okultismu a symboliku vykládání budoucnosti totiž tarot získal až v průběhu 18. století.

Kam sahají kořeny tarotu?

Vznik tarotu je dodnes zahalen tajemstvím. Tarotové karty jsou prastaré, ale názory, kdo byl původcem tarotu, se rozcházejí. Není známo, ani kdy, ani kde přesně tarot vznikl.

Jedno je ale jisté, s každou historkou a legendou sílí v tarotu jeho mystérium a logicky možná až nepochopitelná přitažlivost těchto obrázkových karet.

Legendárně se jako místo jeho původu označuje Blízký východ, Indie, ale i starověký Egypt. Ukazují se také souvislosti (avšak neprokazatelné) s kabalistickým/ hebrejským učením.

60 karet na stole

V Evropě se první zmínka o tarotu objevila v souvislosti s hazardní hrou a jejím zákazem.

Historicky doložený název „tarot“ byl totiž objeven ve 14. století v bernském kantonu ve Švýcarsku. Dochovala se textace, která tarot jako karetní hru zakazovala.  V roce 1550 se pak tarot objevil také v Itálii pod názvem „tarocci“ a rovněž  ve Francii pod jménem „taraux“.

Všem zemím je společný tehdejší negativní postoj církve k této hazardní karetní hře. Karty byly považovány za kacířské a za dílo ďáblovo.

Obliba tarotových karet však mezi lidmi i přes odpor církve vzrostla natolik, že ani nejvyšší mocnost nebyla schopna tento nevídaný rozmach popularity zastavit. Poptávka po kartách prostě náboženskou opozici naprosto zahlušila. Během  15. století tak v Itálii, Francii, Belgii i Německu vzniklo množství dílen, kde se karty vyráběly.

Zajímavé je, že tarotových karet v původním balíčku tenkrát bylo jen 60. První tarot v podobě, jaké ho známe dnes, tj. se 78 kartami, přišel až o něco později. Pravděpodobně se vyvinul počátkem 16. století. Na tento první tarot postupně navázal dodnes velice známý Marseillský tarot, který je na trhu stále dostupný.

Naprostý boom zažívá tarot během 18. století. Hraje se už ve všech koutech Evropy.

Od karbanu k okultismu

V průběhu 18. století proniknul tarot i do centra zájmu ezoterických kruhů. Okultisté se zajímali nejen o původ karet, ale domnívali se také, že prostřednictvím karet odhalí tajná vědění zaniklých kultur.

Jedním z nejpopulárnějších tarotových okultistů 19. století byl Aleister Crowley, který nám po sobě zanechal tzv. Crowleyho tarot. Tento se také díky svému barevnému až hravému vyobrazení se surrealistickými prvky dodnes těší velké oblibě.

A co slovo tarot?

I tady se názory historiků různí. Chybí nám stroj času, abychom se přesvědčili, jak to bylo s tarotem doopravdy.

V některých pramenech se dočtete, že slovo pochází z výrazu Ta-rosh, což ve starém Egyptě  znamenalo „královská cesta“.

Nemohl být ale tarot spíše jen hravým anagramem latinského výrazu „rota“ (v překladu kolo) a vyjadřovat tak symboliku koloběhu život a smrti?

Tarotu podezřele blízké je však také hebrejské slovo Torah (v překladu zákon). Jednalo se tedy hlavně o spojení s kabalou?

Možné je všechno, jisté téměř nic. Jedno ale tarotu upřít nelze. Tarot se v průběhu doby vyvinul z obyčejné karetní hry v „umění“ zcela zvláštního druhu. Chápeme ho jako prastarou metodu sebepoznání, promlouvá k nám pomocí obrazů, symbolů a číslic, jejichž pochopení nás může dovést k vyššímu duchovnímu poznání.

Tarotové variace

V současnosti existuje odhadem neuvěřitelných asi 600 různých druhů tarotových balíčků od různých autorů. Mezi nejznámější patří univerzální Marseillský tarotRider-Waite tarot. Oba jsou uživatelskými favority.

Některé specifické druhy se zase hodí spíše pro potěšení, ale již jsou méně vhodné k učení se a k seriózním výkladům. Jedná se např. o kouzelný kočičí tarot, gotický tarot nebo egyptský tarot.

Andělský, vílí, kytičkový tarot, tarot s pohádkovými postavičkami nebo s vyobrazením gumových medvídků. Ano, i takové série existují a jsou určeny zejména pro skutečné nadšence.

Díky svému zpracování se takové druhy balíčků často řadí k oblíbeným sběratelským kouskům.

A jak jste na tom vy? Také jste už symbolice tarotu podlehli? Máte doma svůj oblíbený balíček tarotových karet, nebo se ho právě chystáte pořídit?