Sýrová omáčka – nejlepší recept

Sýrová omáčka je krémová pikantní omáčka, která se často používá jako poleva nebo dip. Vyrábí se z kombinace sýra, mléka, másla a koření a často se podává k těstovinám, zelenině a dalším pokrmům. Sýrová omáčka je všestranné a chutné koření, které lze použít v různých receptech.

Sýrová omáčka se obvykle vyrábí ze základu z rozpuštěného másla a mouky, který se vaří, dokud se nevytvoří hustá pasta. Poté se k ní přidá mléko a vaří se, dokud nezhoustne.

Poté se přidá sýr a míchá se, dokud se nerozpustí a nevstřebá do omáčky. Pro zvýraznění chuti se přidá koření, jako je česnekový prášek, cibulový prášek a pepř.

Sýrovou omáčku lze použít jako přísadu do pokrmů, jako jsou makaróny se sýrem, gnocchi, pečené brambory, nachos a tacos. Lze ji také použít jako dip na zeleninu, krekry a chipsy. Lze ji také použít k přípravě krémových nákypů, polévek a gratinovaných pokrmů.

Při výrobě sýrové omáčky je důležité používat kvalitní suroviny. Dobrá sýrová omáčka by měla být krémová a mít hladkou strukturu. Mezi nejlepší sýry pro sýrovou omáčku patří čedar, mozzarella, Monterey Jack a Gruyere.

Do omáčky je nejlepší použít plnotučné mléko, protože díky němu bude omáčka bohatší a krémovější. Pokud je požadována lehčí omáčka, lze použít nízkotučné mléko.

Při přípravě sýrové omáčky je důležité přidávat sýr pomalu a neustále míchat, aby nevznikaly hrudky. Omáčku je třeba vařit na mírném ohni, dokud není hustá a krémová. Pokud je omáčka příliš hustá, lze přidat další mléko, aby se zředila.

Sýrovou omáčku lze skladovat ve vzduchotěsné nádobě v chladničce až tři dny. Při opětovném ohřívání je důležité omáčku zahřívat pomalu, aby se nestala hrudkovitou.

Sýrová omáčka je snadný a chutný způsob, jak jídla ochutit. Díky své krémové konzistenci a pikantní chuti se jistě stane oblíbeným kořením ve vaší kuchyni.

Pokud fandíte omáčkám, podívejte se i na následující recepty:

Sýrová omáčka – recept

Sýrová omáčka je všestranné a chutné koření, které lze použít do různých pokrmů. Ať už hledáte způsob, jak jídlo ochutit, nebo jen hledáte lahodný způsob, jak si sýr vychutnat, sýrová omáčka je skvělou volbou. Jak se dělá nejlepší sýrová omáčka na těstoviny?

Čas přípravy

 • 25 minut

Ingredience na sýrovou omáčku

 • olej
 • 1 větší cibule
 • 2 lžíce hladké mouky
 • mléko dle potřeby
 • tavený sýr
 • 1-2 stroužky česneku
 • špetka soli

Postup na sýrovou omáčku

 1. Na oleji zpěníme cibulku, přidáme hladkou mouku a po chvíli zalijeme mlékem.
 2. Mícháme nejlépe metličkou než bude mléko dost teplé.
 3. Poté přidáme tavený sýr a na mírném ohni se ho pokoušíme zcela rozpustit.
 4. Podle chuti přidáme 1 nebo 2 stroužky česneku.
 5. Na konec lehce dosolíme.
 6. Sýrovou omáčku můžete podávat třeba s těstovinami.

Zajímavosti o sýrové omáčce

Sýrová omáčka je jedním z nejoblíbenějších a nejuniverzálnějších koření. Snadno se připravuje a lze ji použít v mnoha různých receptech. Věděli jste ale, že se za touto oblíbenou omáčkou skrývá zajímavý fakt?

 • Pro začátek je sýrová omáčka ve skutečnosti překvapivě starým kořením. Existuje již po staletí a původně vznikla jako způsob konzervace čerstvého mléka a sýra. Byl to také způsob, jak lidé mohli zužitkovat sýr, který se zkazil a v původní podobě už nebyl poživatelný.
 • Další zajímavostí sýrové omáčky je, že ji lze vyrobit téměř z jakéhokoli druhu sýra. Od smetanového sýra až po čedar, každý sýr lze snadno roztavit a vytvořit tak lahodnou omáčku. Lze ji také ochutit kořením, bylinkami a dalšími dochucovadly a vytvořit tak jedinečnou chuť.
 • Mnoho lidí si neuvědomuje, že sýrovou omáčku lze použít i do řady dalších pokrmů. Lze ji použít jako dip k zelenině nebo hranolkům, jako zálivku na pizzu nebo dokonce jako přísadu do polévek a dušených pokrmů. To z ní dělá neuvěřitelně univerzální koření.
 • A konečně, sýrová omáčka je překvapivě všestranná, pokud jde o její strukturu. V závislosti na receptu a druhu použitého sýra může být hustá a krémová nebo řídká a řídká. Díky tomu je ideální pro téměř všechny druhy pokrmů.

Jak vidíte, existuje mnoho zajímavých faktů o sýrové omáčce, které většina lidí nezná. Od její dlouhé historie až po všestranné využití je jasné, že sýrová omáčka je víc než jen zálivka – je to lahodné a všestranné koření.