Moc a síla drahých kamenů z pohledu historie

Stává se vám také, že když při procházce lesem narazíte na krásný velký kámen, chcete si na něj okamžitě  sáhnout? Jen tak, bez rozumného důvodu? Kámen si vás sám přitáhne a vy prostě máte chuť kámen pohladit nebo se na něj rovnou posadit a vnímat jeho příjemnou energii?

Ano? Gratulujeme! Zřejmě jste se totiž právě naladili na jeho léčivé vibrace. Nevěříte?

Mrtvý jako kámen, nebo ne?

Z vědeckého pohledu je kámen nehybná a neživá hmota. Ale tvrdit o kamenech, že jsou mrtvé, by opravdu nebylo fér. Kameny jsou sice mlčenliví svědkové všeho dění, ale „mrtvé“ rozhodně nejsou.

Kameny i minerály mají vlastní vývoj. Nejsou neměnné. Pravda, nerostou jako květiny, ale přesto si žijí svým životním rytmem, který ale lidstvo nedokáže vnímat běžnými smysly, ale pouze vnitřním cítěním.

Citliví lidé se totiž umí naladit na energie i vibrace, které kameny vyzařují. Zejména pak drahé kameny dokáží svou energií harmonicky působit také na tělesný i duševní stav člověka.

Co je drahý kámen?

Od „obyčejných“ kamenů  se vyčlenily cennější kameny – minerály, drahokamy a polodrahokamy. Tyto názvy se však dnes již vhledem k nejasnému vymezení prakticky nepoužívají. Nahradil je pojem drahý kámen, pod kterým si můžeme představit všechny tyto druhy vzácných kamenů.

Za drahý kámen považujeme takový kámen, který je v přírodě vzácný, měl by být odolný a trvanlivý a zároveň krásný a hezký na pohled.

Magie kamenů starší než lidstvo samo

Naše civilizace neobjevila v síle kamenů žádnou převratnou novinku. Již archeologické nálezy dokazují, že kameny ve všech svých podobách učarovaly lidstvu od samotného počátku. Kámen člověka chránil, zdobil jej a pomáhal mu. Kámen sloužil jako ochranný amulet před uhranutím zlými silami i jako krásný šperk.

Vždyť už v pravěku se lidé schovávali v bezpečí kamenné jeskyně, na své první zbraně nasazovali opracovaný hrot kamene, kámen používali jako pracovní nástroj a z kamenů si vyráběli šperky a ozdoby.

Egypt, antika, starověk, středověk i indiánské civilizace. Ve všech kulturách kameny vypovídaly jednak o postavení a moci svého nositele a jednak lidé věřili, že kameny mají magické i léčivé účinky.

Víru v kouzelnou moc kamenů navíc prohloubil středověký rozvoj alchymie a astrologie. Alchymisté na dvoře Rudolfa II. například neúnavně hledali kámen mudrců i elixír věčného mládí.

Věděli jste například, že:

  • v hrobce Tutanchamona byl nalezen tyrkys a amazonit, který byl v Egyptě nesmírně uctíván?
  • drahé kameny zdobily vzácné korunovační klenoty všech významných rodů v Evropě?  A to nejen pro jejich krásu a eleganci, ale také právě pro víru panovníka v jejich léčebné a posilující účinky?
  • i celá křesťanská historie je v zásadě také historií drahého kamene? Například biskupské prsteny jsou osázeny ametystem jakožto symbolem duchovní čistoty. Prsteny kardinálů naopak zdobí safír zastupující moudrost, víru a očistu srdce.

Jak kameny léčí?

To, že se o moc a vliv kamenů zajímaly už dávné kultury po celém světě, rozhodně není náhoda. I když skeptikové, vědci a zarytí materialisté zřejmě souhlasit nebudou, je pravděpodobné, že kameny opravdu léčivou moc mají.

Staré civilizace používaly kameny k léčení ve formě prášku, kamínky se vkládaly do vody, která se pila nebo se v ní koupalo, kameny se přikládaly na rány i na čakry.

Známá je například léčba neduhů u starých Keltů. Nemocný si lehl na zem, roztáhnul ruce a nechal se obložit léčivými kameny. Kameny do sebe natáhly všechny neduhy a člověk se uzdravil.

Nepředstavujte si ale, že kameny jsou všemocné. Zlomenou nohu ani řeznou ránu nezahojí.

Léčení drahými kameny tedy rozhodně nelze považovat za náhradu klasických léčebných postupů, ale na druhou stranu tento druh léčení není potřeba zbytečně znehodnocovat a znevažovat.

Síla kamenů nefunguje jako instantní řešení na lidské nemoci. Jejich léčivá moc je ale skrytá ve vibracích, které vyzařují, a také v pokorné víře člověka v tuto jejich magickou sílu.

Energetické vibrace kamenů jsou prý shodné s těmi lidskými. Pokud pak máme na některé úrovni života potíže a vibrace v určitém místě nebo orgánu se tak ocitnou v disharmonii,  začnou nás podvědomě přitahovat takové kameny, které rezonují na podobné frekvenci.

A vyzařováním své energie nám kameny dopomohou k obnovení harmonie a správnému proudění energie v oslabené oblasti.

Na každý neduh jiný drahý kámen

Křišťál, ametyst, hematit, citrín, tygří oko, růženín, tyrkys, magnezit. Co kámen, to jiné účinky. Škála působení drahých kamenů je široká. Každý kámen se vyznačuje jinou silou a různé kameny jsou proto vhodné na různé nemoci. I barva kamene hrála v minulosti svou roli.

Červené kameny, mající barvu krve, se používaly k zastavení krvácení a k léčení ran.

Zelené kameny prý symbolizovaly lepší plodnost a vyšší úrodu a sloužily také  jako ochrana proti zlým silám.

Černý kámen prý výborně působil proti špatné náladě a proti melancholii, sloužil i jako amulet proti uhranutí.

Kameny bílé barvy se zase používaly na ochranu očí. A v Itálii je dokonce lidé kladly na střechu, protože věřily, že kámen odvrátí sílu blesku.

Drahý kámen a 21. století

Po krátkém průřezu historií kamenů zjišťujeme, že se ve vztahu člověka a kamene se do dneška zase tolik nezměnilo. Kdo v energetickou sílu kamenů věří a má kameny rád, toho ani není třeba o jejich příznivých účincích přesvědčovat.

V dnešní době jsou navíc drahé kameny dostupné v různých podobách. Můžeme si sami vybrat, co nám vyhovuje.

Zda se nám líbí více kameny surové, nebo opracované (tromlované), či dáme přednost hotovému šperku nebo použijeme drahý kámen k harmonizaci i ozdobě interiéru. Hlavní je, že nám kamínek bude přinášet potěšení a dobrou náladu.

Máte už svůj oblíbený drahý kámen, který nosíte jako talisman či šperk stále při sobě?

VYBRAT Z NABÍDKY DRAHÝCH KAMENŮ

Zdroj:

Kniha Skrytá moc drahých kamenů (autor Josef Pavel Kreperát)