První znaky těhotenství

Těhotenství spolehlivě potvrdí až lékař a to jak z krve, tak pomocí ultrazvuku. Ovšem ještě před návštěvou lékaře spousta žen pozná, že jsou těhotné a doma si to potvrdí těhotenským testem, které jsou dnes již poměrně spolehlivé. Jaké jsou první příznaky těhotenství?

Ženy, které touží po miminku a už na tom s partnerem pracují, se většinou více pozorují a jsou chvíle, kdy si příznaky těhotenství podvědomě domýšlejí, i když to tak vůbec nemusí být. Naopak ženy, které otěhotní neplánovaně, si dlouhou dobu nemusí příznaky vůbec spojovat s případným těhotenstvím. Je několik indicií, které napoví, jak poznat těhotenství.

Plánované či neplánované těhotenství

Pokud si jednalo o plánované těhotenství, tak je vždy obrovská radost, že se to povedlo a že žena čeká miminko. V případě neplánovaného těhotenství, není radost vždy tak jasná.

Po čase si téměř každá žena uvědomí, že mít dítě je mít něco krásného. Někteří lidé si myslí, že každá žena by měla mít dítě, proto byla také stvořena. Společně s partnerem by pak měly tvořit harmonickou rodinu.

Ovšem je to poměrně zastaralý názor a v dnešní době je zcela pochopitelné, pokud nějaký pár nemá dítě a to ať už z důvodu, že dítě nechtějí, nebo z nějakého důvodu to v jejich případě není možné.

Znaky těhotenství

Každá žena však může mít trošku jiné příznaky a znaky a s tím je třeba také počítat. Mezi první příznaky těhotenství většinou patří nechuť k jídlu.

Dalším znakem je samozřejmě vynechání menstruace. Jakmile dojde k uhnízdění oplodněného vajíčka v děloze, ženské tělo začne produkovat hormon hCG, který pomáhá tělu těhotenství udržet a zároveň kvůli němu vaječníky přestávají každý měsíc uvolňovat zralá vajíčka, což má za příčinu vynechání menstruace.

Proto jakmile se ženě opozdí menstruace, většinou si jde dělat těhotenský test. Těhotenské testy jsou schopné již od prvního dne vynechání menstruace určit, zda se v ženské moči nachází dostatek hormonu hCG (což značí těhotenství) a určit, zda je žena těhotná či nikoliv.

Je také možné, že testy to neukáží tak brzo. HCG roste v moči postupně, proto je dobré si dělat případný další test nejdříve až za dva dny. Během jednoho dne hladina nevzroste o tolik, aby to mohl test rozeznat.

Znaky těhotenství:

  • vynechání menstruace
  • únava
  • ranní nevolnost
  • citlivost na pachy
  • nechuť k jídlu
  • změny nálad
  • křeče
  • slabé krvácení
  • časté močení

Ovšem to, že některá z žen bude na sobě pozorovat některý z těchto příznaků, vůbec nemusí ještě znamenat, že je opravdu těhotná. Při přetrvání některého z problémů, je vhodné navštívit svého obvodního lékaře.

Většina žen zjistí těhotenství při vynechání menstruace.

Péče o miminko

během těhotenství se nastávající maminky začínají zajímat o to, jak by měla správně vypadat péče o miminko. Kladou si otázky jak dlouho kojit a kdy by mělo dojít zastavení laktace a také jakým způsobem.

Velkou otázkou je také způsob výchovy dítěte. Jestli dát dítěti volnost nebo být spíše přísný. Ve výchově dítěte se podle mě nejvíce osvědčuje být prostě vzorem dítěte.

Možné potíže během probíhajícího těhotenství

Některé ženy trápí během těhotenství pálení žáhy. Někdy se může objevit také nadýmání a plynatost. Často se také tvoří zubní kazy. Objevují se také otoky v těhotenství a to hlavně otoky lýtek.

Může se spustit i krvácení z nosu. Mohou se projevit i problémy s vyprazdňováním v podobě zácpy. Někdy se objeví i zlatá žíla, neboli hemeroidy.

Všechny tyto problémy je vhodné řešit se svým gynekologem. Někdy mohou některý z problémů vyřešit vitamíny, někdy přejdou sami, ale jsou i takové, které mohou mít vážné následky a není dobré je podceňovat.