Jak poznat těhotenství a kdy si udělat těhotenský test?

Narození dítěte je pro ženu jedním z největších zážitků. Těhotenství je jedinečné a výjimečné období života ženy, plné různých fyzických a emocionálních změn. Jaké jsou nejranější příznaky těhotenství, jak poznat těhotenství co nejdříve a jak poznat mimoděložní těhotenství? Jak poznat těhotenství bez testu? Kdy těhotenský test udělat? V článku se lze dozvědět, jak může žena zjistit, zda je těhotná, jaké mohou být zkušenosti s nošením dítěte nebo jak poznat těhotenství v prvních dnech. Ženy také někdy slýchají babské rady, jak poznat těhotenství. Co mezi ně patří?

Příznaky těhotenství a cesta k mateřství jsou velkým dobrodružstvím, které překypuje okamžiky radosti i výzvami. Někdy mohou být příznaky matoucí, dříve či později se však ukáže, zda je žena v očekávání, či nikoliv. Během samotného těhotenství se může hodit i těhotenská kalkulačka, která nabízí přehled o změnách v trimestrech nebo vývoji plodu.

Jak poznat těhotenství?

Těhotenství je proces, který pro ženy znamená řadu fyzických a emocionálních změn, a mnoho žen může mít problém rozpoznat tyto změny jako signály nejranějších příznaků těhotenství. Jakmile dojde k početí, objeví se v ženském těle několik hormonálních reakcí, které napoví, jak poznat těhotenství co nejdříve. Tyto reakce se mohou u jednotlivých žen lišit a zahrnují změnu nebo vynechání menstruace v těhotenství, citlivost prsou, únavu a nevolnost. Ženy mohou také pociťovat tmavší nebo více zduřelé bradavky a časté močení.

Příznaky těhotenství první dny po oplodnění se s postupujícím těhotenství mohou měnit, může se přidat tlak na břicho, změny tělesné teploty a hmotnosti a výkyvy chuti k jídlu. Postupně od 1. týdne těhotenství příznaky přicházejí a postupně zase mizí, ale nelze přesně určit, v jakém pořadí se u ženy vyskytnou. Některé ženy mohou pociťovat náhlý nával emocí, zatímco jiné mohou pociťovat zvýšenou únavu nebo chuť na určité potraviny.

S postupujícím těhotenstvím se zvětšuje děloha a nastávající matka může pociťovat pohyby dítěte. Je několik způsobů, jak poznat těhotenství. Podle prsou a jejich citlivosti pozná těhotenství více než třetina žen. Podle vynechání menstruace těhotenství v začátcích pozná více než polovina.

Mezi nejranější příznaky těhotenství patří:

  • ranní nevolnosti
  • vynechání menstruace
  • zvýšená únava
  • chuť, nebo naopak nechuť k jídlu
  • emocionální výkyvy
  • citlivá prsa
  • časté močení

Není ale jednotná rada, jak poznat těhotenství co nejdříve. Obecně nejčastějším příznakem je vynechání menstruace v těhotenství. To je ta pravá chvíle, kdy si udělat těhotenský test. K potvrzení těhotenství lze použít domácí těhotenské testy, které jsou dnes již celkem přesné. Těhotenský test je dobré udělat ihned poránu, kdy je koncentrace příslušného hormonu nejvyšší. Pokud jste hodně pili – což se může projevit například světlou močí – může být test falešně pozitivní. Po získání výsledků těhotenského testu může praktický lékař nebo gynekolog těhotenství potvrdit fyzickým vyšetřením a dalšími testy.

Úspěšnost rozpoznání těhotenství v raném stádiu může ovlivnit celá řada faktorů, včetně věku, zdravotního stavu a životního stylu ženy. Vzhledem k tomu, že u všech žen dochází v těhotenství k různým změnám v těle, je vždy důležité, aby si ženy byly vědomy možných příznaků a symptomů, které by mohly naznačovat nejranější příznaky těhotenství, a aby v případě pochybností využily lékařskou pomoc.

Pokud se snažíte teprve počít potomka, přečtěte si plodné dny příznaky.

Některé testy dokáží rozpoznat, v jakém je žena týdnu těhotenství.

Babské rady – jak poznat těhotenství bez testu?

Na internetu a celkově mezi lidmi kolují babské rady, jak poznat těhotenství. Někteří to považují za návod, jak zjistit těhotenství bez testu. I když těhotná žena třeba silně pochybuje o pravdivosti jednotlivých babských rad o těhotenství a samozřejmě si udělá raději spolehlivý test, stejně se těmto radám v průběhu devíti měsíců nejspíš nevyhne. Zde jsou uvedeny některé babské rady, jak poznat těhotenství.

1) Jak poznat těhotenství podle očí

Jedna z častých babských rad, jak poznat těhotenství – podle očí. Někteří věří, že podle vlastností a některých základních znaků lze na sobě, případně na někom jiném, poznat těhotenství. O tom, jak poznat těhotenství podle očí, napoví suchost očí, světloplachost, oteklé oči, zvětšené nebo zakřivené rohovky.

2) Jak poznat těhotenství pohmatem

Další babskou radou, jak poznat těhotenství pohmatem se těhotná setká za své těhotenství nejméně jednou. Ale je nutno upozornit, že je to mýtus. Není žádná osvědčená rada, jak zjistit těhotenství pohmatem, ačkoliv to patří mezi časté babské rady, jak poznat těhotenství. V prvních dnech těhotenství pohmatem zcela určitě zjistit nelze. Na dotek může žena ve svém břiše cítit miminko a jeho pohyby až zhruba od poloviny těhotenství.

3) Jak poznat těhotenství podle břicha

Podle některých babských rad, jak poznat těhotenství, lze podle břicha předpovědět pohlaví miminka. Zda žena čeká chlapečka, či holčičku, lze podle těchto rad zjistit například podle ranních nevolností. Pokud žena trpí na velké ranní nevolnosti, nejspíš v břiše nosí holčičku. Často se také říká, že pokud žena čeká holčičku, ztrácí na kráse, protože ji „předává“ svému miminku. Některé babské rady také uvádí, že lze poznat pohlaví podle tvaru břicha.

Průběh těhotenství

Během těhotenství týden po týdnu prochází tělo nastávající matky velkými změnami.

Příznaky 1. týden těhotenství až do konce prvního měsíce mohou zahrnovat únavu, otok a citlivost prsou, nevolnost a zvýšenou potřebu močení. V souvislosti s přípravou těla na narození dítěte dochází k hormonálním změnám, které mohou způsobit, že se matka necítí dobře. Vše zmíněné lze označit za první příznaky těhotenství.

Během pátého až osmého týdne se matka začíná cítit energičtější a riziko potratu se snižuje. Od devátého týdne až do porodu se děloha nastávající matky zvětšuje a stává se stísněnější, protože dítě se zvětšuje. V 16. týdnu lze pohlaví dítěte určit pomocí ultrazvuku.

V 17. až 20. týdnu se vyvíjí kůže dítěte a dozrávají orgány. Během těchto týdnů začíná nastávající matce výrazně růst břicho. Ve 21. až 24. týdnu se zvyšuje hmotnost dítěte a kůže matky se může začít napínat, což způsobuje svědění. V 25. až 28. týdnu začíná dítě cvičit dýchání a děloha matky může tlačit na jiné orgány, což způsobuje tlak a nepohodlí.

Ve 29. až 32. týdnu začíná dítě rychle přibývat na váze v rámci přípravy na porod. Tělo matky se v rámci přípravy na porod také mění. Děložní hrdlo měkne a děloha se stahuje. Během 33. až 36. týdne dítě přibírá více tuku a mohou pokračovat změny na kůži, jako je výskyt strií a změna barvy. Lékař podle čípku pozná, jak těhotenství postupuje a zda se tělo připravuje k porodu. V posledních čtyřech týdnech lze vnímat pohyby dítěte a tělo a prsa matky se připravují na kojení.

Ve 40. týdnu bude průměrné dítě vážit asi 3,3 kg a měřit od hlavy k patě asi 50 cm. Před porodem může matka pociťovat Braxton Hicksovy kontrakce a také „hnízdící“ efekt – touhu dostat se domů a zabydlet se kvůli příchodu novorozence. Dítě je nyní považováno za donošené a nastávající matka cítí nepopsatelnou směs radosti a obav a se sbalenou taškou do porodnice čeká na ten velký den.

Těhotenství je krásný, ale složitý proces. Klíčovým faktorem pro podporu zdravého vývoje těhotenství je zdravý životní styl. Sem patří pohyb, dostatek odpočinku, tekutin a především zdravá strava. Důležité je dbát především na přísun ovoce a zeleniny, kde se objevuje pro plod důležitá kyselina listová a jiné nezbytné látky, které jsou pro tělo v těhotenství nezbytné.

Průměrně žena během těhotenství přibere 12-15 kg.

Těhotenské komplikace – zamlklé či mimoděložní těhotenství

Bohužel některá těhotenství nejsou pouze radostná. Někdy se ženy setkají se zamlklým těhotenstvím, případně s mimoděložním těhotenstvím. Jak poznat zamlklé těhotenství a jak poznat mimoděložní těhotenství?

Zamlklé těhotenství

Tento termín je používán pro situaci, kdy se plod přestane v děloze vyvíjet a prospívat a zemře. Mrtvý plod poté není vypuzen z těla ven. Někdy se pouze uvolní od stěny dělohy a žena ani nepozná, že došlo k potratu. Pokud lékař nezjistí při vyšetření žádnou srdeční akci plodu, která je znatelná od 7. týdne těhotenství, konstatuje, že došlo k zamlklému těhotenství.

Jak poznat, že je něco v nepořádku? Nemusí to být vůbec lehké, neboť takový potrat je v počátku bez příznaků. Některé ženy prodělají zamlklé těhotenství již v raném těhotenství během prvních pár týdnů a o probíhajícím těhotenství předtím vůbec netušily, jelikož první příznaky těhotenství se ještě neprojevily.

V případě potratu žena v prvních dnech až týdnech nepozná, že došlo k zamlklému těhotenství. Poznat, že k němu došlo, lze až později, kdy žena může mít bolesti břicha nebo silné krvácení, ale nemusí mít příznaky vůbec žádné. Zamlklé těhotenství může zjistit až lékař při ultrazvukovém vyšetření. Plod se v děloze může plně vstřebat, případně vytvoří krevní sraženinu. Prostupem krve do plodových obalů vzniká kulatý krvavý útvar, nazývaný jako „mola“.

Když je zamlklé těhotenství ve fázi, kdy dojde k vytvoření tohoto vazivového útvaru, začíná se na ženě projevovat zamlklé těhotenství. Jak poznat, že k němu došlo? Například podle zvýšené teploty, nechutenství nebo nevolností.

Po zjištění zamlklého těhotenství lékař musí udělat revizi děložní dutiny a kyretáž. To je zjednodušeně vyškrábnutí zbytků zárodku z dělohy pod celkovou anestezií. Poté by žena měla vyčkat několik měsíců a dát svému tělu čas na zotavenou.

Mimo fyzického zotavení je také potřeba psychického uzdravení, neboť toto nezdárné těhotenství je pro ženu velmi náročným obdobím, které potřebuje čas a podporu blízkých.

Dodnes nelze zcela jasně určit, proč k zamlklému těhotenství dochází.

Mimoděložní těhotenství

Příznaky mimoděložního těhotenství jsou nenápadné, takový průběh těhotenství je neobvyklý, ale závažný. Mimoděložní těhotenství je komplikace, ke které dochází, když se oplodněné vajíčko uhnízdí a roste mimo dělohu.

K mimoděložnímu těhotenství obvykle dochází v důsledku ucpaného nebo poškozeného vejcovodu, ale někdy se může vyskytnout i na jiných místech, jako je břicho, děložní hrdlo a vaječníky.

Když žena ovuluje a uvolní vajíčko, je vajíčko následně vejcovodem zaneseno do dělohy. Pokud se vejcovod ucpe v důsledku předchozí infekce, zranění, zjizvení nebo jiné překážky, může to zabránit průniku vajíčka do dělohy. Místo toho se vajíčko uhnízdí a vyvíjí ve vejcovodu, který není schopen se rozšířit a udržet rostoucí plod. To může způsobit prasknutí vejcovodu, což může být život ohrožující jak pro matku, tak pro plod.

Mezi další faktory, které mohou přispět k mimoděložnímu těhotenství, patří infekce vejcovodu, endometrióza, předchozí mimoděložní těhotenství, pánevní zánětlivé onemocnění, neharmonická velikost nebo tvar dělohy a neplodnost v minulosti. Ženy starší 35 let a ženy, které podstoupily umělé oplodnění (IVF), mají zvýšené riziko mimoděložního těhotenství.

Jak poznat mimoděložní těhotenství? Příznakem jsou například silné bolesti v podbřišku, někdy může bolest vystřelovat do ramene a žena může slabě krvácet. Lékař zjistí, zda k mimoděložnímu těhotenství došlo, pomocí ultrazvuku, krevních testů na zjištění těhotenského hormonu hCG a/nebo laparoskopie.

Je důležité, aby žena při podezření na mimoděložní těhotenství co nejdříve vyhledala lékařskou pomoc. Léčba obvykle zahrnuje metotrexát, který může být podáván injekčně k rozpuštění těhotenství, nebo chirurgické odstranění mimoděložního těhotenství.

Mimoděložní těhotenství je závažný zdravotní stav a vyžaduje okamžitou pozornost a péči, ovšem při správné léčbě je možné se vyhnout dalším rizikům nebo komplikacím. Je důležité, aby ženy prodiskutovaly se svým lékařem všechny základní rizikové faktory a aby v případě podezření na mimoděložní těhotenství okamžitě vyhledaly lékařskou péči.