Lahodný domácí jogurt – nejlepší recept

Lahodný domácí jogurt

Léty prověřený recept na jogurt, který uděláte doma i bez jogurtovače! Tým Verge.cz má desítky receptů na domácí jogurty, ale jeden zaujal nejvíce. A je jen ze dvou surovin. Pojďme si ho vyzkoušet.

Domácí výroba jogurtu je skvělý způsob, jak si vychutnat zdravou svačinu, aniž byste si ji museli kupovat v obchodě. Jogurt může být drahý a plný přidaných cukrů a dalších konzervačních látek, ale výroba vlastního jogurtu může být cenově výhodnější a zdravější.

Domácí jogurt

Domácí jogurt je lahodná a zdravá pochoutka, kterou si můžete snadno vyrobit doma jen z několika málo ingrediencí. Je to skvělý způsob, jak získat denní dávku probiotik, která mohou pomoci s trávením a dalšími zdraví prospěšnými látkami.

TIP: Vyzkoušejte domácí lučinu z jogurtu, jogurtové muffiny nebo štrůdl z jogurtu.

Příprava domácího jogurtu

Jogurt se vyrábí kultivací mléka se směsí zdravých bakterií. Tyto bakterie po dokončení fermentačního procesu přemění mléko na jogurt. Bakterie používané k výrobě jogurtu jsou obvykle v práškové formě a najdete je v obchodech se zdravou výživou.

Při výrobě domácího jogurtu můžete použít jakýkoli druh mléka. Nejčastější volbou je plnotučné mléko, ale můžete použít i odstředěné, mandlové nebo dokonce kokosové mléko (rostlinná mléka). Typ použitého mléka ovlivní strukturu a chuť jogurtu, proto experimentujte s různými druhy, abyste našli ten, který vám nejvíce vyhovuje.

Ingredience

 • 2 litry mléka
 • 2 polévkové lžíce obyčejného jogurtu s aktivními kulturami
 • 1/2 šálku cukru – volitelně
 • aroma dle výběru
Jogurt můžete podávat samotný nebo s ovesnými vločkami či müsli.

Postup

 1. Mléko zahřívejte ve velkém hrnci na středním ohni, dokud nedosáhne 80 °C.
 2. Jakmile mléko dosáhne 80 °C, snižte teplotu na nízkou a vařte 10 minut.
 3. Odstavte hrnec z ohně a nechte mléko vychladnout na 45 °C.
 4. Do vychladlého mléka přidejte jogurt a cukr (je-li třeba) a šlehejte, dokud se zcela nespojí.
 5. Směs nalijte do skleněné nádoby s víčkem a nádobu postavte na teplé místo, například do trouby s rozsvíceným světlem nebo na teplé místo v kuchyni.
 6. Směs nechte 6-8 hodin odpočívat nebo dokud nedosáhne požadované konzistence.
 7. Jakmile jogurt ztuhne, přidejte libovolná dochucovadla a promíchejte.
 8. Před podáváním vložte sklenici do chladničky alespoň na 4 hodiny nebo přes noc.

Jogurt podávejte na oblíbeném ovoci nebo müsli jako zdravou snídani nebo ho použijte jako základ pro snídaňové smoothie či jiné recepty. Můžete ho také skladovat ve vzduchotěsné nádobě v chladničce až dva týdny.

Výroba domácího jogurtu může být zábavná a obohacující zkušenost. S několika základními ingrediencemi a trpělivostí si můžete doma dopřát lahodnou a zdravou pochoutku.