Kuřecí roláda – nejlepší recept

Kuřecí roláda je chutný a elegantní pokrm, který se skládá z ochuceného kuřecího masa obaleného náplní, obvykle masem, sýrem, zeleninou nebo kombinací ingrediencí. Tento všestranný pokrm lze připravit z různých druhů kuřecího masa, jako jsou prsa, stehna nebo dokonce celé kuře, a lze jej plnit různými náplněmi, což z něj činí ideální pokrm pro každou příležitost.

Slovo „roulade“ pochází z francouzské kuchyně a v překladu znamená „roláda“, což je přesně to, co tento pokrm představuje. Kuřecí maso je naklepáno na tenké plátky, dokonale ochuceno, naplněno aromatickou směsí a poté srolováno jako klobása. Pak se obvykle sváže kuchyňským provázkem, aby drželo tvar, a peče se v troubě nebo na sporáku.

Jedním z nejpřitažlivějších aspektů kuřecí rolády je její univerzálnost. Kuře lze naplnit nekonečným množstvím ingrediencí, což je skvělá volba pro ty, kteří dodržují určitou dietu nebo mají určitá dietní omezení. Kuřecí roládu lze například naplnit dušenou zeleninou pro vegetariánskou variantu nebo sýrem a prosciuttem pro požitkářský pokrm. Lze ji také kombinovat s různými omáčkami, jako je krémová houbová omáčka nebo pikantní citrusová omáčka, které jí dodají další vrstvu chuti.

Jedním z klíčových kroků k přípravě dokonalé kuřecí rolády je výběr kvalitního kuřete. Je důležité vybrat kuře z volného chovu a pokud možno z ekologického zemědělství, aby byla zajištěna nejlepší chuť a kvalita pokrmu. Kromě toho je důležité kuře naklepat tence a rovnoměrně, aby se roláda rovnoměrně propekla a nevznikla na ní suchá místa.

Náplň kuřecí rolády je místem, kde se může projevit kreativita a experimentování. Jak již bylo zmíněno, možností náplní je nepřeberné množství, ale mezi klasické kombinace patří špenát a feta, sušená rajčata a kozí sýr nebo šunka a švýcarský sýr. Je důležité, abyste náplně před přidáním do rolovaného kuřete osmahli nebo povařili, aby byly propečené a neuvolňovaly příliš mnoho vlhkosti, která by mohla způsobit rozmočení kuřete.

Kuřecí roláda má jednu velkou výhodu. Je to vizuálně úžasný pokrm, který na hosty určitě udělá dojem. Lze ji podávat vcelku a nakrájenou na medailonky, které odhalí krásné vrstvy kuřete a náplně, nebo nakrájenou na plátky a servírovanou jednotlivě pro elegantnější prezentaci. Díky tomu se skvěle hodí pro slavnostní večeře nebo zvláštní příležitosti.

Kromě toho, že kuřecí roláda zaujme na jídelním stole, je také praktickým pokrmem pro plánování jídla. Lze ji připravit dopředu a uložit v chladničce, dokud nebude připravena k vaření, a zbytky lze snadno ohřát a připravit tak rychlé a chutné jídlo.

Závěrem lze říci, že kuřecí roláda je všestranný, chutný a vizuálně atraktivní pokrm, který může pozvednout každé jídlo. Díky nekonečným možnostem náplní a omáček se jedná o pokrm, který může vyhovovat všem chuťovým preferencím a dietním omezením. Proč tedy nevyzkoušet kuřecí roládu a neohromit svou rodinu a přátele tímto lahodným a elegantním pokrmem?

Pokud byste chtěli vyzkoušet jinou roládu výborná je také špenátová roláda nebo sýrová roláda.

Připravte si doma i další chutné recepty z kuřecího masa:

Kuřecí roláda – recept

Kuřecí roláda je oblíbený pokrm, který je známý již po staletí. Tento pokrm prošel zkouškou času a je stále oblíbený mezi kuchaři a milovníky jídla po celém světě.

Čas přípravy

 • 1 hodina 35 minut

Ingredience na kuřecí roládu

 • 1 vykostěné kuře
 • 200 g kuřecích jater
 • 100 g žampionů
 • 1 malá cibule
 • 100 ml suchého bílého vína
 • 100 g másla
 • 2 starší rohlíky
 • 100 ml kuřecího vývaru
 • 2 vejce
 • tymián
 • sůl
 • bílý pepř

Postup na kuřecí roládu

 1. Vykostěné kuře rozprostřeme na pečící papír nebo alobal, kde jej osolíme a opepříme.
 2. Rohlík nakrájíme na kostičky a pokropíme kuřecím vývarem.
 3. Na másle si orestujeme najemno nakrájenou cibulku, přidáme játra nakrájená na větší kousky a opékáme je, dokud se nezatáhnou.
 4. Potom přidáme žampiony, opečeme, přidáme tymián, sůl a pepř.
 5. Žloutky zpěníme s máslem a solí.
 6. Z bílků vyšleháme sníh.
 7. Vše smícháme dohromady s rohlíkem a játry se žampiony.
 8. Vytvořenou směs rozprostřeme na maso, přidáme snítky tymiánu a pomocí papíru či alobalu zavineme.
 9. Pevně utáhneme okraje (nemusíme tedy roládu zašívat).
 10. Do mělkého pekáčku dáme vodu, pokud máme k dispozici položíme do něj nerezovou mřížku, na kterou položíme roládu a dáme péct do trouby rozpálené na 160 °C asi na hodinu.
 11. Roládu necháme po vyjmutí z trouby odpočinout.
 12. Poté ji rozbalíme a šťávu slijeme do pekáčku.

TIP

Náplň do rolády může být jakkoliv obměňována dle vaší chuti. Je možné roládu naplnit například míchanými vajíčky se zeleninou, uzeninou apod.

Zajímavosti o kuřecí roládě

Nelze popřít, že kuřecí maso je všeobecně oblíbenou bílkovinou. Ať už se jedná o glazovaná kuřecí prsa, křupavé kuřecí řízky nebo klasickou večeři z pečeného kuřete, kuřecí pokrmy se vždy líbí davu. Slyšeli jste však někdy o kuřecí roládě? Tento méně známý pokrm může znít efektně a složitě, ale ve skutečnosti jde o zábavný a všestranný způsob podávání kuřecího masa. Pojďme se tedy ponořit do světa kuřecí rolády a odhalit několik zajímavých faktů o tomto lahodném pokrmu.

 • Původ – Slovo „roláda“ pochází z francouzského slovesa „rouler“, což znamená srolovat. Tato kuchařská technika spočívá v tom, že se maso nakrájí na tenké plátky, naplní se přísadami a před pečením nebo smažením se sroluje do válcovitého tvaru. Tradičně se roláda připravuje z hovězího nebo vepřového masa, novodobou variantou je kuřecí roláda, která vznikla koncem 19. století v Německu.
 • Univerzálnost – Jednou z nejzajímavějších věcí na kuřecí roládě je její univerzálnost. Možnosti náplní jsou neomezené, což z ní činí ideální pokrm pro každou příležitost. Můžete ji naplnit bylinkami, sýrem, zeleninou nebo dokonce ovocem, jako jsou sušené meruňky nebo brusinky, a dodat tak pokrmu jedinečný chuťový profil. Kromě toho můžete kuře plnit slanými nebo sladkými přísadami, což z něj udělá vynikající hlavní chod nebo lahodný dezert.
 • Estetický vzhled – Kuřecí roláda je nejen chutná, ale také esteticky příjemná. Její svinutý tvar z ní činí vizuálně přitažlivý pokrm, který na vaše hosty udělá dojem. Navíc můžete experimentovat s různými ingrediencemi a barvami a vytvořit tak krásný a chutný středobod vašeho jídelního stolu. Některé restaurace šly dokonce ještě o krok dál a používají různě barevnou zeleninu a bylinky, aby po nakrájení vytvořily ohromující „duhový“ efekt.
 • Zdravotní výhody – Pokud se obáváte svého kalorického příjmu, kuřecí roláda je vynikající volbou pro zdravé jídlo. Kuřecí prsa jsou libové bílkoviny s nízkým obsahem tuku a vysokou výživovou hodnotou, takže jsou zdravější variantou než hovězí nebo vepřové maso. Výživné mohou být i náplně, například špenát, houby a paprika, které pokrmu dodají důležité vitamíny a minerály. Vzhledem k tomu, že se jedná o pečené nebo restované maso, je to navíc zdravější způsob přípravy bílkovin než smažení.
 • Snadná příprava – Ačkoli si někteří mohou myslet, že příprava kuřecí rolády je složitý a časově náročný proces, ve skutečnosti je to docela jednoduché. Stačí pár ingrediencí a trocha přípravy a během chvilky můžete mít na stole chutné jídlo. Nepotřebujete žádné náročné vybavení. K vytvoření dokonalé kuřecí rolády vám postačí palička na maso nebo váleček a kuchyňský provázek.

Závěrem lze říci, že kuřecí roláda je působivý a chutný pokrm, který nabízí nekonečné chuťové možnosti. Její bohatá historie a všestrannost z ní dělají jídlo, které musí vyzkoušet každý milovník jídla. Proč tedy příští večeři z kuřecího masa nepřidat nádech elegance s chutnou a vizuálně atraktivní kuřecí roládou? Vaše chuťové pohárky i hosté vám poděkují.