Krupicová kaše – nejlepší recept

Krupicová kaše je zdravá a chutná snídaně, jejíž příprava je jednoduchá a rychlá. Tento pokrm, který pochází z Evropy, je stále oblíbenější po celém světě. Je výživná, sytá a lze ji snadno upravit oblíbenými přísadami a dochucovadly.

Krupicová kaše se připravuje z tvrdé pšenice, což je druh obilí s vysokým obsahem bílkovin a vlákniny. Díky tomu je skvělou volbou pro každého, kdo se snaží dodržovat zdravou stravu. V kombinaci s teplým mlékem nebo vodou a vařením na sporáku se zrno bohaté na živiny promění v teplou krémovou kaši.

Na krupicové kaši je skvělé, že ji lze upravit podle individuální chuti. Pokud máte rádi sladkou kaši, můžete do ní přidat trochu medu, javorového sirupu nebo hnědého cukru a čerstvé nebo sušené ovoce podle vlastního výběru.

Případně můžete přidat některé slané ingredience, jako je špenát, houby a sýr, abyste získali pikantnější chuť. Možnosti jsou neomezené a pokrm lze připravit tak, aby vyhovoval každému vkusu.

Kromě toho, že je krupicová kaše mimořádně zdravou a výživnou snídaní, je také neuvěřitelně snadná na přípravu. Stačí jen smíchat krupici a tekutinu podle vlastního výběru a poté ji vařit na středně nízkém ohni, dokud nedosáhne požadované konzistence. Vaření směsi na mírném ohni zajistí, že se kaše nepřipálí, a dodá jí příjemnou krémovou konzistenci.

Pokud hledáte chutnou a výživnou snídani, je krupicová kaše vynikající volbou. Je skvělým základem, do kterého můžete přidat oblíbené směsi a doplnit je čerstvým ovocem, semínky nebo ořechy a trochou mléka nebo smetany. Upravte si ji podle svých představ a získáte vydatnou a zdravou snídani, která vás zasytí na dlouhé hodiny.

Vyzkoušejte i další recepty na sladká jídla:

Krupicová kaše – recept

Krupicová kaše má v mnoha kulturách po celém světě dlouholeté místo jako oblíbená základní potravina a dodnes si na ní lidé pochutnávají. Vzhledem k četným zdravotním přínosům a všestrannosti není divu, že krupicová kaše zůstává oblíbeným a chutným jídlem.

Čas přípravy

 • 20 minut

Ingredience na krupicovou kaši

 • 200 g krupice
 • 1 litr mléka
 • 20 dkg cukru
 • sůl
 • 80 g másla
 • 100 g čokolády, banánů, ořechů nebo toho na co máte právě chuť

Postup na krupicovou kaši

 1. Rozehřejte si mléko, které osolte a oslaďte.
 2. Krupici přidejte za stálého míchání do vařícího mléka.
 3. Když kaše zhoustne, odstavte ji.
 4. Poté dejte na talíře.
 5. Můžete ji polít rozpuštěným máslem a posypat nastrouhanou čokoládou nebo využije jiné přísady na které máte chuť.

Zajímavosti o krupicové kaši

Krupicová kaše je skromná, ale chutná snídaně. Je považována za jednu z nejzdravějších dostupných snídaní. Krupicová kaše se vyrábí z tvrdé pšenice, což je tvrdá pšenice s vysokým obsahem bílkovin a lepku.

Tento typ pšenice vytváří oříškovou, krémovou a uklidňující kaši. O krupicové kaši existuje několik zajímavých faktů, které stojí za zmínku.

 • Její původ lze například vysledovat až do starověkého Egypta, kde byla skutečně oblíbenou formou obživy pro nižší vrstvy. Ačkoli se zrna používaná při výrobě egyptských potravin lišila od naší moderní krupice, předpokládá se, že základní směs kaše byla stejná. Je známo, že na krupicové kaši si pochutnávali také Římané a Řekové.
 • Zdravotní účinky krupicové kaše jsou četné. Krupicová kaše je plná živin, jako jsou vitaminy, minerály a bílkoviny, a je tak skvělým začátkem dne. Má mírný glykemický index, což z ní činí skvělou volbu pro zdravě se stravující jedlíky. Krupicovou kaši lze navíc připravovat různými způsoby, což vyhovuje různým dietám a způsobům vaření.
 • Kromě toho, že je krupicová kaše výživnou a chutnou snídaní, má své místo i v lidové kultuře. V některých zemích se často konzumuje při svatebních a křestních obřadech. Kromě toho je krupicová kaše hlavním jídlem hinduistického svátku Makar Sankranti, svátku sklizně, který se slaví v Indii a mnoha dalších zemích.
 • Další zajímavostí o krupicové kaši je, že není určena výhradně ke snídani. Mnoho lidí si ji vychutnává jako dezert, ochucený skořicí a ovocem nebo oslazený různými sirupy a džemy. Kromě toho je krupicová kaše stále oblíbenější jako snadná a výživná svačina mezi jídly.

Krupicová kaše je starobylé, ale stále oblíbenější snídaňové jídlo. Je neuvěřitelně zdravá a všestranná, což z ní činí ideální snídani, která vám pomůže správně nastartovat den.