Hrníčkové knedlíky – nejlepší recept

Hrníčkové knedlíky

České houskové knedlíky jsou vynikající pochoutkou, která se hodí jako lehký oběd nebo vydatná příloha. Tyto knedlíky se připravují ze ztuhlých rohlíků, hrubé mouky, mléka, soli, dvou vajec a jsou ochuceny pažitkou nebo petrželkou, jsou snadné na přípravu a mají nečekanou chuť.

České knedlíky

České houskové knedlíky jsou základem tradiční české kuchyně. Tento slaný a vydatný pokrm se připravuje z hrubé mouky, mléka, soli a dvou vajec, které se spojí v těsto. Z těsta se tvarují knedlíky, které se vaří v malých hrnečcích lehce vymazaných máslem. Hrníčky se vloží do hrnce s vroucí vodou, ve které se knedlíky během několika minut uvaří. Knedlíky se mohou ochutit pažitkou nebo petrželkou, což jim dodá lahodnou chuť.

Houskové knedlíky lze podávat jako přílohu ke klasickým českým pokrmům, jako je guláš a knedlo, zelo, vepřo (knedlíky, zelí a vepřová pečeně). Tyto knedlíky vnášejí do jídla jedinečnou strukturu a chuť, nasáknou všechny báječné chutě a promění je v něco mnohem sofistikovanějšího a lahodnějšího.

Hrníčkové knedlíky jsou jednoduché a rychlé na přípravu.

Knedlíky jsou skvělým jídlem i samostatně. Mají uspokojivou texturu a jemnou chuť, díky čemuž jsou oblíbené mezi dětmi i dospělými. Lze je podávat jako lehký oběd nebo jako součást většího jídla při slavnostní večeři.

Ať už se rozhodnete pochutnat si na nich jakkoli, jedno je jisté: houskové knedlíky jsou chutným a výživným způsobem, jak zahnat hlad. Díky své univerzálnosti a chutnosti jsou skvělým doplňkem každého jídla.

TIP: Vyzkoušejte knedlík z mikrovlnky, chlupaté knedlíky z vařených brambor nebo knedlo, vepřo, zelo (recept) či vepřový guláš (nebo veganský guláš – recept).

Ingredience

 • 4 ztvrdlé rohlíky
 • 25 g hrubé mouky
 • 200 ml mléka
 • 1 lžička soli
 • 2 vejce
 • 2 lžíce másla
 • volitelně: pažitka nebo petrželka
Houskový knedlík se hodí k různým omáčkám, např. svíčkové nebo ke guláši.

Postup

 1. Vymažte čtyři hrnky máslem a dejte je stranou.
 2. Pomocí hmoždíře a tloučku nebo kuchyňského robotu rozdrťte ztuhlé rohlíky na jemnou drobenku.
 3. V míse smíchejte mleté rohlíky, hrubou mouku, mléko, sůl a vejce, dokud se vše důkladně nespojí.
 4. Směs rovnoměrně rozdělte do čtyř hrníčků.
 5. Naplňte hrnec takovým množstvím vody, aby byly šálky pokryty. Přiveďte vodu k varu a opatrně ponořte hrnky do vroucí vody.
 6. Snižte teplotu a vařte 15 minut, nebo dokud nejsou knedlíčky uvařené.
 7. Podávejte horké posypané pažitkou nebo petrželkou (volitelně).

České houskové knedlíky jsou skvělým způsobem, jak si připravit uklidňující a chutné jídlo. Stačí jen několik jednoduchých ingrediencí a trocha času a můžete hrdě servírovat domácí knedlíky přátelům a rodině. A díky volitelnému přidání pažitky nebo petrželky vás chuť těchto knedlíků jistě ohromí.