Domácí müsli – nejlepší recept

Domácí müsli

Müsli je velmi zdravé a zároveň i dobré. Jeho domácí varianta je pak levnější a celkově lepší variantou tyčinek z obchodu, které jsou doslova nabité chemií. Domácí výroba müsli vám umožní přizpůsobit si ingredience podle vlastní chuti a navíc je finančně nenáročná. Zde je jednoduchý a chutný recept na domácí müsli.

Müsli je chutná a výživná snídaňová obilovina, kterou si snadno připravíte doma. Nejenže je plné vitamínů a minerálů, ale obsahuje také bílkoviny, vlákninu a zdravé tuky, které vám dodají energii po celý den.

Müsli

Müsli je oblíbená snídaňová obilovina, která se vyrábí z kombinace zrn, semínek a sušeného ovoce. Je to všestranná a výživná snídaně, kterou si můžete vychutnat samostatně nebo s mlékem, jogurtem či ovocem. Pro ty, kteří si chtějí připravit vlastní müsli, má domácí verze mnoho výhod.

Domácí müsli je skvělý způsob, jak si vytvořit snídaňové cereálie, které jsou přizpůsobené vašim vlastním chutím. Ať už dáváte přednost křupavé struktuře, sladké nebo slané chuti nebo kombinaci obojího, můžete si snadno přizpůsobit ingredience podle svých preferencí. Při výrobě vlastního müsli můžete navíc kontrolovat velikost porcí a počet kalorií obsažených v každé porci.

Výhody domácího müsli

Kromě toho, že jsou domácí müsli zdravější než ta z obchodu, mohou být také mnohem cenově výhodnější. Nakoupíte-li suroviny ve velkém, můžete dlouhodobě ušetřit a připravit větší dávku najednou. Díky tomu budete mít dostatek müsli na několik týdnů snídaní, nebo dokonce na delší dobu, pokud je uchováváte ve vzduchotěsné nádobě.

Müsli se stává stále oblíbenější snídaní díky své všestrannosti, zdravotním přínosům a rychlé přípravě.

Příprava domácího müsli

Výroba vlastního müsli je poměrně jednoduchá. Vše, co potřebujete, je mísa na míchání, lžíce a vybrané ingredience. Při rozhodování o tom, které ingredience použijete, je důležité zvážit jejich výživovou hodnotu. Chcete-li vytvořit vyváženou snídaňovou kaši, je vhodné kombinovat celozrnné obiloviny, ořechy, semínka a sušené ovoce. Celozrnné obiloviny, jako je oves, ječmen a žito, jsou skvělým zdrojem vlákniny, zatímco ořechy, semínka a sušené ovoce dodávají řadu vitamínů, minerálů a antioxidantů.

Ingredience

 • 3 šálky ovesných vloček
 • 1 šálek ořechů, například mandlí, vlašských ořechů nebo pekanových ořechů
 • 1/2 šálku sušeného ovoce, například rozinek, brusinek nebo datlí
 • 1/4 šálku semínek, například dýňových, slunečnicových nebo lněných
 • 2 polévkové lžíce medu nebo javorového sirupu
 • 1 lžička mleté skořice
 • 1/4 lžičky soli
 • 1/2 šálku mléka nebo rostlinného mléka
Müsli lze jíst s mlékem nebo jogurtem, a nebo je přidat do ovesných kaší.

Postup

 1. Předehřejte troubu na 175 °C.
 2. Ve velké míse smíchejte ovesné vločky, ořechy, sušené ovoce a semínka.
 3. V malé misce smíchejte med nebo javorový sirup, skořici a sůl.
 4. Medovou směs nalijte na ovesnou směs a míchejte, dokud se vše rovnoměrně nepokryje.
 5. Směs müsli rozprostřete na plech a za občasného míchání pečte 15-20 minut, dokud müsli nezíská zlatohnědou barvu.
 6. Před přidáním mléka nebo rostlinného mléka nechte müsli zcela vychladnout.
 7. Müsli skladujte ve vzduchotěsné nádobě po dobu až 2 týdnů.

Vychutnejte si domácí müsli s jogurtem, čerstvým ovocem nebo jen s trochou mléka. Skvěle se hodí také jako přísada do ovesné kaše (recept), snídaňových smoothie misek nebo salátů. Pro zvýšení výživové hodnoty zkuste přidat hrst superpotravin, jako jsou chia semínka, kakaové boby nebo bobule goji. Možnosti jsou neomezené!