Chlupaté knedlíky – nejlepší recept

Chlupatý knedlík pochází z České republiky a je zde tradičním pokrmem a oblíbeným jídlem. Samotný pokrm se skládá z jednoduchých, ale chutných surovin. Skládá se z brambor, polohrubé mouky, vejce, strouhanky a soli. Po spojení těchto hlavních ingrediencí se knedlíky vaří ve vodě asi 10 minut a poté jsou připraveny k podávání.

Tuto pochoutku lze podávat na různé způsoby. Může být polita rozpuštěným máslem a strouhankou a podávána jako slaná příloha k hlavnímu jídlu. Lze ji také podávat jako hlavní jídlo s omáčkou, například s klasickou houbovou smetanou na český způsob. Pro větší chuťový zážitek lze přidat i sýr nebo slaninu. Navíc je lze podávat s různým ovocem a sladkými omáčkami pro dekadentní dezertní zážitek.

Chlupatý knedlík je skvělým pokrmem pro každou příležitost. Díky vydatným ingrediencím je pokrm sytý a výživný, takže se skvěle hodí na večeři s přáteli nebo jako teplé jídlo útěchy v chladném zimním dni. Jeho příprava je navíc poměrně snadná, takže pokud chcete své domácí vaření obohatit o trochu kulinářského vkusu, je to ideální pokrm k experimentování.

Chlupatý knedlík je jídlo, které musíte vyzkoušet. Díky své jedinečné struktuře, lahodné chuti a všestrannosti je pokaždé vynikajícím zážitkem. Vezměte si tedy brambory, mouku, vejce, strouhanku a sůl a připravte se na přípravu lahodné české pochoutky.

Vyzkoušejte také rychlé knedlíky z mikrovlnky nebo vynikající kynuté knedlíky s borůvkami.

Chlupaté knedlíky – recept

Struktura, chuť a historie chlupatých knedlíků může rychle udělat oblíbenou svačinu pro ty, kdo hledají jedinečnou a chutnou kuchyni.

Čas přípravy

 • 45 minut

Ingredience na chlupaté knedlíky

 • 1 kg brambor
 • 150 g polohrubé mouky
 • 1 vejce
 • sůl
 • 3-5 polévkových lžic strouhanky

Postup na chlupaté knedlíky

 1. Brambory nastrouháme najemno.
 2. Bramborovou šťávu slijeme.
 3. Brambory smícháme s vejcem, solí, moukou, strouhankou.
 4. Hodně promícháme.
 5. Lžící nabíráme těsto.
 6. Těsto lžící vkládáme do trochu osolené vařící vody (občas lžíci namočíme do studené vody, aby se těsto nelepilo).
 7. Vaříme 8-10 minut (knedlíky vyplavou na hladinu).

Zajímavosti o chlupatých knedlících

Chlupaté knedlíky jsou tradičním českým pokrmem, který je nesmírně oblíbený. Tento jednoduchý pokrm je skutečně nezapomenutelný a dokládá lásku této země k bramborám. Pokud hledáte jedinečný kulinářský zážitek, vyzkoušejte tento vynikající pokrm.

 • Knedlíky jsou v Čechách známé již po staletí a jsou oblíbenou součástí jídelníčku mnoha českých rodin. Těsto na bázi brambor se válí do kuliček, které jsou velké asi jako velká třešeň. Vnější vrstva je strouhaná, což knedlíkům dodává jedinečnou „chlupatost“.
 • Chlupaté knedlíky se často podávají jako příloha k masu a zelenině. Pokrm je oblíbený zejména o Vánocích a Velikonocích. Najdete ho také na jídelních lístcích restaurací po celé České republice. Knedlíky se mohou podávat se sladkou nebo slanou omáčkou nebo jen ochucené solí a pepřem.
 • Přestože jsou chlupaté knedlíky součástí národního jídelníčku již po staletí, jejich obliba trvá dodnes. Turisté i místní obyvatelé se hrnou do restaurací a k místním prodejcům, kde hledají čerstvé a delikátní chlupaté knedlíky.
 • Bez ohledu na to, jak chutné se mohou zdát, je důležité mít na paměti, že chlupaté knedlíky a všechny recepty, které je obsahují, si lze vychutnávat pouze s mírou. Navzdory své lahodnosti mají tyto chutné pochoutky vysoký obsah kalorií, a pokud se jich sní příliš mnoho, mohou se rychle stát nezdravými.

Určitě vyzkoušejte neuvěřitelné chlupaté knedlíky. Tento tradiční pokrm v sobě zahrnuje veškerou živost české kultury díky své lahodné chuti a zajímavé kulinářské historii.