Bramborové knedlíky – nejlepší recept

Bramborové knedlíky jsou chutným a vydatným jídlem, které si vychutnává mnoho lidí na celém světě. Tradičně se připravují z brambor, vajec a mouky a mají měkkou škrobovou strukturu. V závislosti na regionu mohou být bramborové knedlíky vařené, dušené nebo smažené, což ještě zvyšuje jejich univerzálnost.

Bramborové knedlíky jsou bohaté na sacharidy a jsou skvělou přílohou nebo hlavním jídlem. Protože brambory mají vysoký glykemický index, jsou vynikajícím zdrojem pomalu se uvolňující energie a dokáží vás zasytit na delší dobu. Brambory jsou také plné základních živin, jako je draslík a vitamin C, které jsou nezbytné pro vyváženou stravu a celkové zdraví.

Přípravu bramborových knedlíků začněte tím, že brambory uvaříte doměkka. Poté je rozmačkejte, dokud v nich nebudou hrudky nebo je můžete nahrubo nastrouhat. Přidejte do směsi vejce, mouku a koření. Těsto zpracovávejte, dokud není hladké, a poté ho rozdělte na dva či čtyři stejné díly a vytvarujte z nich knedlíky.

Jakmile jsou knedlíky hotové, lze je vařit, dusit nebo smažit. Vaření je nejjednodušší způsob přípravy bramborových knedlíků, díky kterému získají měkkou a vlhkou strukturu. Aby měly knedlíky zlatavý a křupavý povrch, lze je usmažit na pánvi.

Kromě toho, že jsou bramborové knedlíky jednoduché a chutné, jsou skvělým způsobem, jak do svého jídelníčku zařadit více brambor. Jako levný a všestranný pokrm mohou být skvělým doplňkem každého jídla. Pokud tedy hledáte jedinečný a chutný způsob, jak si vychutnat skromné brambory, vyzkoušejte bramborové knedlíky!

Vyzkoušejte i další recepty na domácí výborné knedlíky:

Bramborové knedlíky – recept

Ať už se podávají jako součást slavnostního jídla, nebo jen jako domácí večeře, bramborové knedlíky nabízejí jedinečný a chutný kulinářský zážitek.

Čas přípravy

 • 30 minut

Ingredience na bramborové knedlíky

 • 1 kg vařených brambor
 • 300 g (přibližně) hrubé mouky
 • 2 malá nebo 1 velké vejce
 • sůl

Postup na bramborové knedlíky

 1. Brambory uvaříme ve slupce nejlépe den dopředu.
 2. Studené brambory oloupeme a nastrouháme na vál.
 3. Osolíme a do důlku uprostřed rozklepneme vejce.
 4. Posypeme částí mouky a ručně vypracujeme těsto.
 5. Podle potřeby přidáváme mouku. Množství mouky je orientační, záleží na kvalitě brambor. Musí vzniknout hladké husté těsto, ze kterého půjdou vytvarovat knedlíky.
 6. Těsto rozdělíme na dvě nebo tři části (podle velikosti hrnce v němž budeme vařit).
 7. Z každé části vyválíme váleček a uvaříme v páře (asi 20 minut) nebo v osolené vodě (asi 20-25 minut).

Zajímavosti o bramborových knedlících

Bramborové knedlíky, známé také jako Klöße nebo Knödel, jsou tradičním německým jídlem. Vyrábějí se z brambor, mouky, vajec, soli a vody a tvoří těsto. Tyto knedlíky se mohou vařit v páře, vařit nebo smažit a často se podávají s různými omáčkami.

 • Bramborové knedlíky mají v Německu dlouhou historii a předpokládá se, že se vyrábějí již od 16. století. Od té doby se recept vyvíjel a přidávaly se do něj nové přísady, například cibule, slanina a dokonce i sýr.
 • Zajímavostí bramborových knedlíků je, že se jim často říká „plovoucí ostrovy“, protože při vaření často plavou. V německé tradici se považuje za znamení štěstí, když knedlíky plavou.
 • Na internetu najdete řadu různých receptů na bramborové knedlíky, které jsou skvělým způsobem, jak si vychutnat tradiční německou kuchyni, aniž byste museli utrácet spoustu peněz. Bramborové knedlíky jsou navíc poměrně snadné na přípravu a určitě se stanou oblíbenými u celé rodiny.
 • A konečně, jedním z nejzajímavějších faktů o bramborových knedlících je, že se předpokládá, že tento druh jídla jako první vynalezli Řekové, a to již v 5. století př. n. l.. Bramborové knedlíky obsahovaly různé přísady v závislosti na regionu. Proto dnes po celém světě existuje tolik variant tohoto pokrmu! Například v Německu se knedlíky obvykle plní špenátem, zatímco v Rakousku je častější náplní slanina a cibule.

Pokud tedy hledáte snadný a chutný způsob, jak si vychutnat německou tradici, proč bramborové knedlíky nevyzkoušet? Se správnými ingrediencemi a trochou trpělivosti si jistě najdete svou vlastní jedinečnou přípravu tohoto klasického německého pokrmu.