Artróza kolenního kloubu

Artróza je obecně primárně nezánětlivé degenerativní onemocnění, které může postihnout každý více namáhaný kloub. Nejedná se přirozený proces “opotřebení” a stárnutí, jde o poruchu funkce v důsledku chronického přetěžování. Dá se jí nějak vyhnout?

Jednou z nejčastějších artrózou, je artróza kolene. Artróza kolenního kloubu často způsobuje silné bolesti kolenou. Což je i prvním projevem nemoci. Bolest postupně začíná sílit a doprovází každý pohyb.

Co je to artróza kolenního kloubu?

Při artróza kolenního kloubu dochází k tomu, že v kolenním kloubu ubývá chrupavka, to pak způsobuje tření mezi klouby a to pak vyvolává bolesti kolenního kloubu. Začíná to malými bolestmi, ale může to končit až velmi silnými bolestmi kloubů. Artróza nemá zánětlivé charakter.

Artrózu kolene pociťují pacienti především při chůzi do schodů a běhu. Každý pohyb je bolestivý. Při pokročilé nemoci nebo při neustálém zatěžování kolene se může tato bolest projevovat i v noci při spánku.

Důvody rozvoje artrózy kolene

Mezi nejčastější důvody artrózy kolene patří stárnutí. Stárnutí je nezastavitelné a týká se i našich kloubů. Častěji se však artróza kolene objevuje u lidí, kteří hodně sportovali. Typicky u fotbalistů, basketbalistů, házenkářů, volejbalistů a florbalistů.

Negativní roli může sehrát také obezita, neboli moc vysoká tělesná hmotnost. Při vysoké tělesné hmotnosti dostává tělo samozřejmě celkově více zabrat. Ovšem nadváha je pro klouby i srdce závažným rizikem.

Bohužel spousta obézních lidí nemá zájem zhubnout a nedochází jim, jaké zdravotní problémy si mohou přivodit.

Vyšetření a diagnóza artrózy

Pokud pociťujeme bolesti kloubů, tak se nás může artróza týkat. Může to však být i revmatoidní artritida neboli lidově revma. Vždy je třeba zajít k obvodnímu lékaři, který provede potřebná vyšetření a případně nás ještě pošle ke specializovanému ortopedovi.

Specializovaný odborník provede další vyšetření a určí diagnózu. Zároveň je schopný nasadit léčbu. Artróza nejde zcela vyléčit, spíše jde o to zpomalit rozvoj artrózy a zmírnit vzniklé problémy a bolesti.

Léčení artrózy

Jelikož se jedná o degenerativní onemocnění, je třeba začít s léčbou ihned při prvních příznacích. Pokud je klient zatížen nevhodnou pracovní polohou, která kolenní kloub přetěžuje, je na místě popřemýšlet o změně zaměstnání nebo minimálně polohy a zátěž omezit.

Při léčení artrózy se využívají různé druhy léčebných procedur. Je to například magnetoterapie či radioterapie. Důležité je také správné postavení kloubů. V některých případech mohou být také doporučovány různé doplňky výživy, jako je například Proenzi, Colafit atd.

V krajních případech se artróza kolene řeší náhradou kolenního kloubu. Jedná se o operaci, která je doporučována spíše starším lidem.