Artróza kolenního kloubu

Artróza kolenního kloubu často způsobuje silné bolesti kolenou.

Co je to artróza kolenního kloubu?

Při artróza kolenního kloubu dochází k tomu, že v kolenním kloubu ubývá chrupavka, to pak způsobuje tření mezi klouby a to pak vyvolává bolesti kolenního kloubu. Začíná to malými bolestmi, ale může to končit až velmi silnými bolestmi kloubů. Artróza nemá zánětlivé charakter.

Důvody rozvoje artrózy kolene

Mezi nejčastějši důvody artrózy kolene patří starnutí. Stárnutí je nezastavitelné a tuká se i našich kloubů. Častěji se však artróza kolene objevuje u lidí, kteří hodně sportovaly. Typicky u fotbalistů, basketbalistů, házenkářů, volejbalistů a florbalistů. Negativní roli může sehrát také obezita, neboli moc vysoká tělesná hmotnost.

Vyšetření a diagnóza artrózy

Pokud pociťujeme bolesti kloubů, tak se nás může artróza týkat. Může to však být i revmatoidní artritida neboli lidově revma. Vždy je třeba zajít k obvodnímu lékaři, který provede potřebná vyšetření a případně nás ještě pošle ke specializovanému ortopedovi. Arťroza nejde zcela vyléčti, spíše jde o to zpomalit rozvoj artrózy.

Léčení artrózy

Při léčení artrózy se využívají různé druhy léčebných prodecur. Je to například magnetoterapie či radioterapie. Důležité je také správné postavení kloubů. V některých případech mohou být také doporučovány různé doplňky výživy, jako je například Proenzi, Colafit atd. V krajních případech se artróza kolene řeší náhradou kolenního kloubu.