Andělika lékařská – Archangelica officinalis

O Andělice jako léčivé bylince ví hodně lidí. Málokdo však ví, že cukráři s oblibou kandují stonky a řapíky anděliky a zdobí jimi koláče a pečivo. Mladé výhonky a řapíky se připravují jako zelenina. Před použitím je musíte oloupat a spařit, aby ztratily svou hořkou chuť.

Všechny části bylinky obsahují éterické oleje i další účinné látky. Z kořenů, semen a listů se připravují koupele, které působí povzbudivě na sekreci žaludečních šťáv a uklidňují při střevních potížích

Andělka je obvykle považována za dvouletou bylinku. Prvním rokem vytvoří jen velké listy s mohutnými pochvami, druhým rokem kvete.

Ve volné přírodě kvete druhým, třetím a čtvrtým rokem. Když květy odstřihnete dříve, začne bylinka vytvářet nové výhonky a vydrží déle. Plody má jednou, pak odumírá.

Necháte-li semena dozrát, můžete je také sklidit. Odříznutá plodenství dosušte na stinném místě a semena vydrolte. Nemůžete-li je okamžitě vysít, uschovejte je v lednici, protože rychle ztrácejí klíčivost.

Pro výsev je nejoptimálnější časný podzim. Semena nesmíte zasít příliš hluboko, nevzešla by. Vzešlé bylinky vyjednoťte,aby měly dostatek místa pro svůj růst. V následujícím roce je vysaďte na záhon ve sponu 50 cm nebo do květináčů. Hlubokých proto, že andělika má velmi dlouhé kořeny. Kdo bude pěstovat anděliku na balkoně nebo na terase, tomu se určitě vyplatí zakoupit několik již předpěstovaných bylinek. Je-li andělika příliš přerostlá ( snadno dosáhne dvou metrů ), můžete na podzim hlavní stonek seříznout. Pozor na vytrysklou šťávu bylinky.