Moringa – bylina, kterou rozhodně nesmíte minout

Je pravdou, že v naší zemi máme dostatek kvalitních přírodních zdrojů a léčivých bylin snad na všechny neduhy, takže teoreticky ani není potřeba lovit další superpotraviny z ciziny.

Když si ale přečtete, co vše v sobě skrývá původem asijská rostlina moringa, možná uděláte výjimku a zařadíte tuto bylinu na seznam položek, které podpoří váš zdravý životní styl po všech stránkách.

Původní domovinou rostliny jménem moringa olejodárná (latinsky Moringa oleifera) jsou svahy Himálaje. Skvěle se jí daří také v subtropických pásmech Indie, Afriky, na Madagaskaru, v jihovýchodní Asii i Jižní Americe.

Jedná se o štíhlý strom dorůstající v přírodě až do výšky 12 metrů. Poznáte ji podle typických drobných lístečků. Společně s bambusem patří moringa k nejrychleji rostoucím rostlinám vůbec. Za rok vyroste klidně až o 2 metry. Na plantážích se ale moringa udržuje spíše jako keř ve výšce jeden až dva metry.

A proč olejodárná? Protože rostlina plodí dlouhé tenké lusky plné semen, ze kterých se lisuje olej.

Např. Afričané semínka moringy konzumují podobně jako oříšky – syrové, vařené i sušené. Lusky visí ze stromu jako paličky na buben a mnohým nám mohou připomínat svatojánský chléb (rohovník obecný, karob) rostoucí ve Středomoří.

Léčivka znovuobjevená pro třetí tisíciletí

Díky svým extrémně vysokým výživovým hodnotám se často nazývá také jako strom života, pramen mládí, zdraví třetího tisíciletí či zelený diamant. Příznivě totiž působí snad na všechny běžné zdravotní neduhy a hravě strčí do kapsy i jakékoli vitaminové preparáty a umělé doplňky stravy.

Mezi odborníky, lékaři i vědci je z hlediska obsahu zdraví prospěšných látek moringa považována za jednu z nejužitečnějších rostlin, která na naší planetě roste.

V ájurvédské medicíně znají tento přírodní poklad už přes 2000 let a využívá se v ní dodnes. Není divu, že právě Indie je v současnosti také jedním z největších světových producentů moringy a produktů z ní. Pěstuje se dále ale i v Karibiku, Africe či na Kanárských ostrovech.

Ovšem také na evropském kontinentu byla moringa populární a běžně používanou léčivkou už v době antického Řecka a Říma. Ovšem pak z nějakého důvodu upadla do předlouhé doby temna a zapomnění na stovky let. V České republice se tento „zelený diamant“, jak se rostlině běžně říká ve světě, objevil na trhu teprve před pár lety a teprve nyní se začíná více dostávat do povědomí veřejnosti.

Jakou sílu v sobě moringa ukrývá?

Bylina se dá spotřebovat naprosto celá od kořene po plod. Doslova. Listy slouží jako běžná potravina v indické i africké kuchyni, suší se na čaj nebo rozemílají na prášek.

Bílé květy vynikají medovou vůní a přidávají se do čajových směsí, semena se konzumují a lisuje se z nich olej, kořen může sloužit jako náhražka křenu a přidává se do čajových směsí. Užitečná je i kůra stromu, z jejichž pevných vláken se vyrábí provazy nebo rohože.

Moringa patří mezi tzv. adaptogeny. To jsou rostliny, které obsahují vysoký podíl vitaminů, minerálů nebo antioxidantů, které příznivě působí na naši nervovou soustavu a pomáhají tělu lépe zvládat zátěž a stresové situace.

Zlepšují také naši schopnost přizpůsobit (adaptovat se) novým podmínkám, kterým jsme náhle vystaveni. V alternativní medicíně jsou adaptogeny proto velice ceněny. K známým rostlinám s adaptogenními účinky patří např. ženšen, schizandra čínská, šišák bajkalský, eleuterokok, aloe pravá nebo kurkumovník.

Moringa je doslova nabitá množstvím minerálů, vitaminů, bílkovin a antioxidantů. Některé prameny uvádí, že obsahuje 46 druhů antioxidantů, které tělo potřebuje pro boj s volnými radikály, zlepšení imunity a zpomalení procesu stárnutí.

Obsahuje řadu vitaminů A, C, D, EK a celou řadu vitaminu skupiny B (B1, B2, B3, B6, B7). Z minerálních látek dominuje hlavně vápník, hořčík, zinek, železo, draslík, fosfor nebo měď. Podíl vitaminů a minerálu je několikanásobně vyšší, než bychom přijali z ovoce a zeleniny.

Jen pro příklad některá z oblíbených srovnání na 1 gram. Moringa obsahuje např.:

 • 17× více vápníku než mléko
 • 25× více železa než špenát
 • 4× více draslíku než banán
 • 0,75× více vitaminu C než pomeranč
 • 4× více bílkovin než vejce
 • 4× více vlákniny než ovesné vločky
 • 10× více vitaminu A než mrkev

Bez povšimnutí nezůstane ani obsah nenasycených mastných kyselin Omega 3, 69aminokyselin. Např. jen v  listech se schovávají velké zásoby vitaminu C, betakaroten, draslík, vápník.

Tělu tak dodáme dokonale namixovaný koktejl všech zdravých látek společně, což je pro náš organismus prospěšnější, než kdybychom užívali samostatné vitaminové a výživové doplňky. Pokud výživné látky přijímáme komplexně, umí je organismus lépe využít, navíc jednotlivé prvky se synergicky doplňují (vápník s hořčíkem apod.)

Konkrétní účinky na zdraví

A teď to nejdůležitější, co nás všechny zajímá. Konkrétní přínos této „superpotraviny“ pro naše zdraví. Dobrou zprávou je, že moringa je naprosto univerzální a při jejím užíváním můžeme posílit celý organismus po psychické i fyzické stránce. Například:

 • Adaptogenní účinky – působí proti stresu, zlepšuje náladu
 • Podporuje správnou funkci mozku, zlepšuje paměť
 • Reguluje hladinu cukru v krvi
 • Reguluje hladinu cholesterolu
 • Prevence proti kardiovaskulárním potížím
 • Prevence proti rakovině kůže
 • Zlepšuje trávení
 • Pomáhá při hubnutí
 • Pomáhá udržovat zdravý zrak díky vysokému obsahu vitaminu A a betakarotenu
 • Podporuje metabolismus
 • Protizánětlivé účinky
 • Prevence osteoporózy
 • Celkově stimuluje a povzbuzuje organismus
 • Užívání je vhodné také pro kojící matky nebo ženy, které trápí hormonální změny (menopauza) a jejichž tělo vyžaduje pro správné fungování zvýšený přísun vitaminů, minerálů a dalších výživných látek.

Způsoby konzumace

Moringu si můžete koupit jako sušený prášek z listů a rozmíchat ve vodě, přidat do smoothie, ovesných kaší, jogurtů apod. Díky říznější příchuti se dá používat i jako koření do omáček, polévek, pesta apod. Koupit se dají rovněž kapsle jako výživový doplněk.

Jednou z nejoblíbenějších možností je pak připravit si čaj z moringy.

Ten můžete pořídit ve formě sypaného čaje, ale i praktického čaje porcovaného. Čaj je bez kofeinu, přesto vás dokonale povzbudí. Díky tomuto účinku ho rádi pili už američtí indiáni a to vždy, když se chystali do boje.

Listy po zalití vytvoří příjemný žlutozelený nálev s přírodní chutí i vůní, která není hořká ani svíravá. Nejedná se rozhodně o žádný svíravý dryák, naopak chuť je docela jemná a mně lehce připomíná čaj z kontryhele:-).

Náš tip:

Vyzkoušejte wellness čaj z moringy v perfektní BIO kvalitě od značky Tipson Tea. Jedná se o odnož srílanské značky Basilur a čaj si můžete pořídit jako 100% čistý nebo s příchutí. Uvidíte, že vám bude chutnat.