Imunita dětí – jak podpořit, osvědčené rituály, zkušenosti

Správný čas zamyslet se, co všechno lze udělat pro to, aby byly děti méně nemocné, nepřichází jen na podzim v období nástupu do školních lavic. Imunitu dětí je možné podpořit kdykoliv, bez ohledu na roční období.

Startér imunity je dát si hned po ránu nalačno „panáka“ čerstvé citronové šťávy. Lze ji pít s teplou vodou, děti baví ji vypít „na ex“ a pak zapíjet čajem. Je to jednoduchý zvyk a způsob, jak mít hned od rána dobrý pocit, že byla splněna denní dávka vitaminu C. Skvělou posilu imunity představuje také lichořeřišnice.

Ranní rituál pak může pokračovat dávkou nápoje s probiotiky. Pozitivní vliv na střevní mikroflóru a tím pádem na zvýšení imunity jim nelze upřít. Až přijde chřipková vlna, děti budou chráněny. Další možností, jak podpořit ranní rituál, je podávání rybího oleje, který je významným zdrojem vitaminu D.

Běhání nalehko

Dobrým rodičovským trikem je snažit se nepropásnout žádnou příležitost, kdy je možné otužovat děti krátkými a rychlými přeběhy. Například na podzim na chalupě. Nechat dítě jen tak vyběhnout ráno v pyžamu pro pár oříšků spadaných pod stromem nebo pár jablíček ke svačině.

Žádná bunda, ponožky, čepice. Prostě ať si tělo zvyká. Rychlé přeběhy se osvědčily jako skvělý a zábavný otužovací nástroj u všech dětí.

Sauna je hra

Saunování je ideální na posílení imunity, avšak pro většinu dětí to bývá nuda, takže v sauně nevydrží potřebně dlouhou dobu. Proto se osvědčilo pro děti chystat speciální saunové rituály, při kterých se mohou spolu s rodiči potírat medovým peelingem. Je to dobré pro pokožku i nesmírně zábavné. Med v horku výrazně mění konzistenci, což děti vždy překvapí, a uvěří, až když ochutnají.

Ochlazování nemusí být spojeno se vstupem do ledového bazénu, což většina dětí nevnímá jako příjemné. Stejný efekt splní pouhý pobyt na studeném vzduchu. Je však nezbytné zajistit, aby dítě neprochladlo – zabalit ho do suchého prostěradla a případně i do deky.

Chytré oblečení

Dnešní doba nabízí moderní a vysoce funkční materiály, které dokáží odolat chladu, větru i dešti. Místo silných svetrů a těžkých bund, ve kterých se děti budou potit, a pak tím rychleji prochladnou, jsou vhodnější kvalitní membránové oblečení. Je lepší obléci dětem více tenčích vrstev, nežli jednu silnou.

Jít příkladem

Nezanedbatelný vliv na imunitu má kromě pravidelného pohybu i zdravé stravování. Netrápit však děti žádnou dietou, nýbrž snažit se jim jít příkladem. Starší děti už rády vymění těžké jídlo za zajímavý salát. V jídelníčku by mělo převládat hodně ovoce a zeleniny a děti by měly mít dostatek bílkovin z masa nebo z mléčných výrobků.

Moderní alchymie

Síla vitamínů v přírodní podobě je nepřekonatelná. Vyplácí se často doma připravovat zeleninové saláty a hlavně výborné smoothie koktejly, které dětem moc chutnají a samy se podílejí na jejich přípravě. Je to dobrý způsob, jak do dětí dostat pořádnou porci zeleniny a ovoce. Připadají si totiž jako alchymisté, když při přípravě zdravých nápojů míchají různé ingredience.