Bolavé rameno – příčiny bolení

Bolavé rameno je velmi nepříjemné. Pro člověka jsou normální věci nyní i bolestivé, zvednout ruku je náročné a nosit těžké věci nejde. Za bolením ramene mohou stát různé příčiny, které to jsou a jak jim předcházet?

Nejen rameno je náchylné k různým zraněním, natažením, ztuhnutím, nebo naražením. Existuje celá řada důvodů, proč může rameno kohokoliv bolet.

Bolavé rameno

Ramenní kloub je nejsložitější kloub v lidském těle, je také proto velmi náchylný k různým poraněním a potížím. Alespoň jednou v životě zažije bolavé rameno snad úplně každý. Bolesti mohou být různou intenzitu, od slabých bolestí až po hodně silné bolesti v rameni.

Jedná se o nejpohyblivější kloub v lidském těle. Má dvě kloubní plochy a to hlavici a jabku. Kloubní pouzdro začíná na obvodu jamky. Pouzdro ramenního kloubu je zesíleno kloubními vazy a šlachami kolemjdoucích svalů.

Syndrom bolestivého ramene

Za bolest ramene může velmi často syndrom bolestivého ramene. Syndrom je způsoben poškozením tkání ramenního kloubu. Vzniká často po dlouhodobém přetěžování ramene. Někdy může vzniknout také po úrazu. Je velmi omezená pohyblivost ramenního kloubu.

Syndrom bolestivého ramene se většinou nejvíce objevuje v produktivním věku mezi 40 a 50 roky. Tento syndrom v sobě mimo jiné zahrnuje také postižení alespoň jedné měkké struktury jako jsou například svaly, šachy a vazy.

Patří sem například syndrom zmrzlého ramene. Tento syndrom se vyznačuje ostrou, silně omezující bolestí, která přichází jak v pohybové fázi, tak i v klidovém režimu. Jedná se o silnou bolest, která pacienty budí i v noci a omezuje jakýkoliv pohyb ramenního kloubu.

Na syndrom bolestivého ramene může pomoci tzv. konzervativní léčba. Jedná se o léčbu, která se vyznačuje znehybnění ramene. Jedná se nejčastěji o předepsání ramenní ortézy od lékaře s kombinací léků na bolest.

Cvičení pro navrácení bezbolestné hybnosti ramene není úplně snadný. Jedná se o poměrně bolestivý a zdlouhavý proces. Jedná se o způsob léčení, který trvá několik měsíců a může trvat i více než jeden rok. Častěji dochází k řešení problému operací.

Rehablitace většinou na bolest ramene není účinná a pomůže spíše operace.

Artróza v rameni

Za bolavé rameno může velmi často také artróza. Artróza se týká i chrupavky ramenního kloubu. Postupem ubývá více a více chrupavčité tkáně a proto se bolesti ramene zesilují. Při artróze neprobíhá v kloubu zánět. Artróza se většinou objevuje u lidí staršího věku. Nejde zcela vyléčit, spíše se zpomaluje její další rozvoj a další zhoršování.

Artróza se týká cca 70 % pacientů, kteří jsou starší 65 let. Jedná se o nemoc, která trápí především sportovce.

Typickým znakem artrózy je její progresivní charakter, což znamená, že jakmile se u pacienta rozvine, velice rychle dochází k poklesu funkčních schopností. Výrazně se snižuje pohyblivost postiženého kloubu a s výskytem řady nepříjemných obtíží souvisí také zhoršení kvality života.

Nejčastěji se řeší právě artróza ramene, ale může poskytnout i kolena a kyčle.

Revma ramene

Bolení ramene může způsobovat také revmatoidní artritida. Lidově se tomu říká revma. V tomto případě probíhá v rameni zánět. revmatoidní artritida má totiž zánětlivý charakter. Když si na kloub máknete tak bude teplý, což svědčí že jde o zánět.

Revmatická onemocnění se dělí na:

  • zánětlivá revmatická onemocnění
  • degenerativní revmatická onemocnění
  • infekční artritidy
  • metabolické a endokrinní nemoci s revmatickými stavy
  • mimokloubní revmatismus

Na všechny tyto nemoci má vliv věk člověka, zda se jedná o sportovně aktivního člověka a samozřejmě také životosprávu. Kouření a obezita nikdy žádné nemoci neprospívají.