Feng Shui – jak zařídit koupelnu

Míváte v životě občas pocit, že se vám zničeno nic nedostává dobrého zdraví? Že se peníze, které vyděláte, okamžitě rozkutálí neznámo kam a ať děláte, co děláte, situace se nezlepšuje? Zkuste si zkontrolovat, v jakém stavu máte doma koupelnu.

Protože podle učení Feng Shui ovlivňuje energii bohatství zejména element vody. Prvek, který dominuje právě v našich koupelnách.

Základním principem Feng Shui je správné proudění životadárné energie – čchi. Aby byl náš život v harmonii, mělo by být vyrovnané i proudění čchi. Žádný extrém není dobrý. Pokud čchi stagnuje (proudí pomalu), pak můžeme mít pocit, že i náš život ustrnul na mrtvém bodě, pokud je naopak její průchod příliš rychlý, nestihne se její energie v našich životech ani ohřát a už je zase pryč.

Jakých zásad se tedy při zařizování a údržbě koupelny držet, abychom si neúmyslnými chybami nekomplikovali život?

Vhodné umístění koupelny

Voda je ve Feng Shui nejen symbolem očisty, ale také zástupcem financí a prosperity. Koupelna pak demonstruje očistu těla i ducha. Co se energetického hlediska týče, je koupelna vcelku složitou zónou. Prochází jí nebo spíše odchází skrze ní velké množství energie, proto bychom měli umístění koupelny dobře promyslet při plánování půdorysu domu či bytu.

Úplně nejlepší variantou by bylo mít koupelnu zcela mimo interiér bytu. Ještě před pár desítkami let u nás dokonce bylo docela běžné, že se minimálně toaleta nacházela mimo byt (venku na pavlači nebo na dvoře). Dnešní standardy i naše nároky se ale s takovým řešením rozcházejí. Kam tedy s koupelnou v domě či bytě?

Podle Feng Shui se zdá být nejvhodnější světovou stranou pro umístění koupelny sever. Koncentruje se zde totiž nejvíce vodní energie. Zároveň zkuste koupelnu umístit co nejdál od vchodu, od kuchyněložnice.

Jakým místům se naopak vyhnout?

Pokud můžete, neumísťujte koupelnu ani toaletu do středu domu. Proč? Největší kumulace čchi je právě v centru domu nebo bytu. Bude-li v centru všeho dění trůnit koupelna se všemi svými vodovodními odpady, životadárná energie bude z domu i života odcházet s neúprosnou pravidelností pryč. Doslova ji při každém použití toalety nebo sprchy spláchneme do kanálu.

Vhodná pozice pro koupelnu není ani naproti vchodu do domu či bytu, vedle kuchyně a jídelny, ani vedle ložnice.

Pro ty z nás, co žijí v klasickém paneláku, kde je bytové jádro tvořeno právě koupelnou a toaletou, navíc často pak jedna stěna koupelny (kvůli umístění stupaček a odpadů) sousedí také s kuchyní, to není příliš povzbuzující zjištění. Ale i tomu se dá drobnými úpravami interiéru koupelny pomoci.

Dnes je rovněž moderní a pohodlné budovat koupelnu hned vedle ložnice. V některých interiérech je dokonce vana přímou součástí odpočinkové zóny a není oddělena žádnou zdí či přepážkou. To může být na první pohled romantické řešení, ale z hlediska kvalitního spánku tuhle inovaci ve vaší ložnici raději vynechte.

Jestliže máte ložnici sousedící s koupelnou, dbejte alespoň na to, abyste vodní živel neměli hned za hlavou vaší postele. Spící osoby by pak byly citelně rušeny vodní energií i zvuky z koupelny. Jednoduše dejte postel na opačnou stranu místnosti, než je umístěna koupelna.

Co s barvou koupelny

Koupelna by měla být harmonickým místem, kde si užijete příjemnou a tělo i ducha povzbuzující očistu. Proto je výběr správných materiálů a barev velmi důležitý. Vhodné jsou přírodní materiály (dlažba, dřevo) a světlé barvy, které na nás budou působit klidně a optimisticky. S tímto výběrem barev vedle nešlápnete:

  • Bílá – podle Feng Shui je to pro koupelnu ta nejlepší barva. Symbolizuje čistotu a neovlivňuje cirkulaci vodní energie.
  • Odstíny modré – pojí se s elementem vody, která očišťuje.
  • Světle zelená – symbolizuje život a nové začátky.
  • Světlé pastelové odstíny (světlá krémová i světle šedá) – působí harmonicky.

Máte-li rádi tmavé barvy a nechcete se jich v koupelně vzdát, zkuste je aplikovat výhradně jen ve spodní části místnosti. Jinak by mohl prostor působit depresivně. Vyhněte se rovněž barvám výrazným a křiklavým.

Pozvednutí energie zespodu nahoru pak napomáhají zrcadla, lesklé obklady a jiné lesklé předměty.

Voda a hojnost

Ztráta energie vody často symbolicky poukazuje na finanční situaci rodiny, která v domě žije. Jak rychle voda zahučí v odpadních trubkách, tak rychle se může ztrácet blahobyt osob, které interiér obývají.

Kapající kohoutky znamenají ztrátu, úbytek. Proto je raději hned opravte nebo vyměňte, aby vám „neodkapávala“ finanční energie pryč z domu.

Někteří odborníci na Feng Shui přirovnávají kapající kohoutky ke stavu nerozhodnosti. Takže pokud vám kape kohoutek, možná se právě rozhodujete v důležité věci a nejste schopni si vybrat z nabízených možností.

Také prasklé potrubí v domě nebo nenadálá větší havárie vody značí rychlý úbytek energie a nějaký druh ztráty (materiální, zdravotní, citové…).

Myslete stále na pravidelné a dostatečné větrání koupelny. Čerstvý vzduch a sucho podpoří tok konstruktivní energie. Pokud máte v koupelně okno, máte vyhráno. U koupelny bez oken alespoň pořiďte dobré odvětrávání a po sprchování na chvíli nechte otevřené dveře, ať pára rychle vyvětrá.

Toaleta

Nejproblematičtější bod každé koupelny je však z pohledu Feng Shui toaleta. Má největší otvor pro odtok vody – energie. Rychlý odtok podporuje i splachovací mechanismus, který stahuje energii vody dolů a pryč z domova.

Jestliže vám to dispozice domu dovolí, vyhraďte si pro toaletu samostatnou místnost. Neponechávejte ji jako součást koupelny. Nemáte-li jinou možnost, oddělte toaletu od zbytku koupelny alespoň nějakou přepážkou, paravánem, závěsem nebo vysokou koupelnovou skříňkou.

Zároveň toaletu usaďte co nejdál od vchodu do koupelny, z toalety by také neměl váš pohled spočinout na vchodových dveřích (proto ten paraván).

Výběr doplňků může navodit lepší energii v místnosti, s tím pomůže například držák na toaletní papír dřevěný.

Jak zabránit úniku energie z toalety?

Mějte dveře od koupelny vždy zavřené. Zavírejte pokaždé také víko toalety. Minimalizujete si tak únik energie a tím pádem ztrátu financí.

Co dál, aby energie v koupelně proudila správně:

  • Dbejte na pořádek. Koupelnu často větrejte a uklízejte. V koupelně si očišťujeme svá těla i duše, proto je dobré udržovat tento prostor v nejvyšší možné čistotě.
  • Pravidelně přeleštěte i vodovodní kohoutky a baterie. Černé baterie – zkušenosti hovoří v jejich prospěch. Lépe vypadají a dobře se udržují.
  • Nenechávejte válet použité mokré ručníky na zemi, vždy je hezky pověste na věšák nebo radiátor. Suché ručníky dejte do skříňky nebo smotané do ruličky poskládejte na polici.
  • Dejte věcem v koupelně řád. Každá věc má mít své místo. Kartáčky na zuby v kelímku, mýdlo v mýdlence, ručníky na věšáku atp. Energie Feng Shui nemá ráda chaos. Drobnosti, šminky, gumičky, sponky i hygienické potřeby schovejte do šuplíků nebo krabiček k tomu určených.
  • Máte-li v koupelně léky, i ty schovejte do skříňky, ať nejsou na očích.
  • Pořiďte si koš na prádlo s víkem a to mějte vždy zavřené. Nebo si rovnou kupte skříňku, v jejíchž dveřích je koš na prádlo už zabudovaný.
  • Proudění energii čchi podpoří vše, co bude tvořit vertikálu. Kartáčky postavené v kelímku, žebřinový radiátor orientovaný na výšku, obklady aplikované na výšku apod.
  • Zrcadla nesmí chybět v žádné koupelně. Opticky zvětšují malé místnosti a podporují v nich tok energie. Musí však být vždy čistá a vyleštěná. Ideální jsou zrcadla vcelku, která vám „nepůlí“ obličej. Zkuste se tedy vyvarovat zrcadlových skříněk, kde je zrcadlo rozděleno na 2-3 části. Dávejte také pozor, ať nemáte pověšená dvě zrcadla naproti sobě, to by naopak energie z koupelny odcházela rychle oklikou ven.

Naše tipy:

1) Máte-li v koupelně okno, rozhodně si sem pořiďte pěknou rostlinu s okrasnými listy. Některé druhy rostlin navíc vlhko a teplo koupelny milují. Pokojové rostliny jsou všeobecně skvělé pro posílení toku energie v interiéru a harmonizaci okolního prostředí. Proto ani v koupelně nesmí chybět.

Zkusit to můžete např. s kořeno-květkou (Aspidistra elatior neboli domácí štěstí), pepřinec, kapradiny (ledviník, netík), šáchor či zamioculcas. Na umělé květiny v koupelně ale zapomeňte. Buď živé, nebo raději žádné.

2) Koupelna je z důvodu přítomnosti vodních zdrojů jinovou místností (převládá v ní energie Jin). Proto je potřeba do ní začlenit předměty podporující energii Jang. Jangovou energii podpoří koberečky na zemi, ručníky, osušky, závěsy i osvětlení.

3) Vertikální energii ponesou také Feng Shui závěsné krystaly. Jsou praktické k doladění energie v místnosti a také krásné. V koupelně budou působit zároveň i jako neotřelá dekorace.

4) K romantické koupeli patří svíčky. Pokud vám to prostor vaší koupelny dovolí, rozestavte si je na poličky nebo okraj vany a vychutnejte si chvíle klidu v teplé očistné lázni.

Další praktické inspirace pro zařízení interiéru podle Feng Shui naleznete v některé z mnoha dostupných knižních publikací.

Tak ať se vám v té vaší koupelně zařízené podle zásad Feng Shui krásně relaxuje.