7 kroků naturopatické medicíny k léčbě atopického ekzému

Kůže je největší orgán těla, který odděluje náš vnitřní svět od vnějšího. Je to základní bariéra, prostřednictvím které navazujeme kontakt s vnějším světem, a která nás chrání vůči vnějším podnětům, které mohou být škodlivé. Zánětlivé onemocnění kůže patří mezi psychosomatické onemocnění. Kůže je jedním z prvních orgánů, které reagují na vnitřní nerovnováhu.

V případě ekzému dochází k poruše bariérní funkce kůže vůči vnějšímu světu, následkem čeho se kůže stává citlivou i vůči vlivům, které za normálních okolností nejsou škodlivé. Na psychické a emoční rovině nám pak ekzém říká, že se narušila naše ochrana před vnějším světem a množství nebo intenzita něčeho nám škodí a destruktivně zasahuje do našeho vnitřního světa

V léčbě, stabilizaci a prevenci znovuobjevení atopického ekzému u dětí lze využít celostní přístup naturopatické medicíny spočívající v následujících krocích:

 • podpora zdravého rodinného prostředí a porozumění zdravým emočním a vztahovým vzorcům mezi rodičem a dítětem
 • péče o kůži
 • obnova imunitní rovnováhy
 • snížení zátěže těžkými kovy
 • eliminace alergenů a provokačních faktorů z prostředí
 • podpora zdravého zažívání a obnova střevní mikroflóry
 • strava a stravovací návyky

Podpora rodinného prostředí

Tak jako se kůže stává bariérou vůči vnějšímu světu na fyzické rovině, na psychické rovině je touto bariérou u dítěte tzv. bazální důvěra ve svět – esenciální životní kvalita, které se dítě učí v prvních měsících svého života skrze blízký vztah s rodičem, a která mu umožňuje brát si z vnějšího světa to, co ke svému vývoji potřebuje, a současně ho chrání vůči podnětům, které mohou být škodlivé.

Když se dítěti nepovede u rodiče získat stabilní a bezpodmínečný zdroj bezpečí, vstupuje do světa s úzkostí a nedůvěrou ve svět, se strachem z oddělení od matky a sklonem vnímat vnější prostředí jako ohrožující. 

Stejně jako kůže trpící zánětlivým onemocněním, i dítě se stává zranitelným vůči podnětům, které za normálních okolností nemusí být škodlivé.

Stejně jako kůže, která nedokáže vázat živiny a vodu, i hranice oddělující vnitřní svět dítěte a vnější prostředí může být nezdravě propustná pro „emoční živiny“ sytící jeho osobnost. 

V dospělosti kůže odráží náš sebeobraz a prezentuje ho vnějšímu světu. Kožní onemocnění pak nejčastěji souvisí s nedostatkem sebedůvěry, s nejistotou a strachem, jak nás vidí a hodnotí druzí. Může být projevem odmítání vnitřního konfliktu, který se skrze symptomy nemocné kůže prodírá do našeho zorného pole.

Každé chronické onemocnění kůže je pak voláním po efektivnějším naslouchání našim potlačeným tématům a jejich otevření našemu vědomí i vnějšímu světu.

Pobyt venku je pro děti důležitý i kvůli správné imunitě.

Péče o kůži

V péči o kůži se uplatňuje třístupňový přístup, který odpovídá třem příznakům ekzému (suchá kůže, zánět a svědění), a to promazávání, léčba zánětu a mytí pokožky.

Promazávání

Cílem promazávání je jednak obnova bariérové funkce kůže, to znamená zabránit unikání vody a živin a chránit ji proti vnějším provokačním faktorům, a jednak obnova zdravého tukového složení kůže. 

Ekzém je poruchou tvorby kožních tuků, které nejsou schopny vázat vodu. Kůže se proto musí neustále udržovat vlhká, aby došlo k ústupu zánětu. 

Většina krémů jenom utěsní kůži neprodyšnou vrstvou, kdy kůže sice nevysychá, ale ani nedýchá, takže se nemůže regenerovat ani léčit. 

Mezi osvědčené přírodní přípravky na ošetřování dětské pokožky postižené ekzémem patří:

 • Atop Derm: Speciální osvědčený mastný krém na ošetřování citlivé pokožky postižené projevy atopického ekzému. Pokožku promašťuje, uklidňuje a zmírňuje projevy zánětu i svědivosti. Zlepšuje pohyb lymfatických tekutin, čímž napomáhá detoxikaci pokožky.
 • Pupalkový olej s vitamínem E: Pupalkový olej je nejcennějším zdrojem nenasycené mastné kyseliny linolové (přibližně 70 %) a velmi cenné kyseliny gama-linoleové (přibližně 9 %) s významnými protizánětlivými účinky tradičně využívanými při léčbě ekzému, lupénky nebo akné. 

Pupalkový olej blokuje látky prostaglandiny zodpovědné za zánětlivou reakci v kůži a jeho pravidelným užíváním po dobu 4 – 6 měsíců je možné dosáhnout zmírnění příznaků atopického ekzému.

 • Dýňový olej: je bohatým zdrojem minerálních látek a vitamínů A, C a E známých pro své hojivé účinky při atopickém ekzému a dalších zánětlivých kožních onemocněních. Dýňový olej je také bohatým zdrojem zinku, který má vynikající regenerační vlastnosti v péči o pokožku. 
 • Aloe Vera: pro výjimečně hojivé, uklidňující a protizánětlivé účinky je známá Aloe Vera. Uplatňuje se jako první pomoc při popáleninách a akutních zánětlivých onemocněních kůže.
 • Manuka Med: Med Manuka je unikátní med z Nového Zélandu ceněný pro své antibakteriální, protizánětlivé a regenerační vlastnosti. Manuka med se doporučuje jako alternativa systémových antibiotik při zánětech žaludku, zánětu plic a angínách, a přímo na kůži při popáleninách, akutním ekzému a infekční komplikaci ekzému stafylokokem zlatým. 
 • Čajový uklidňující zábal: Při nadměrně podrážděné, svědivé nebo zanícené pokožce můžeme připravit následující zábal: lžíci měsíčkového a lžíci kopřivového čaje zalijeme 100 ml vroucí vody, necháme odstát 20 minut a scedíme. Do vychladnutého čaje vmícháme lžičku Manuka medu, případně Aloe Vera gelu a aplikujeme na postižené místo.
 • Kokosový olej: vysoce hydratační olej s antibakteriálními, protizánětlivými a protiplísňovými účinky 
 • Konopný olej: olej s ideálním složením nenasycených mastných kyselin s antibakteriálními, protiplísňovými a protizánětlivými účinky obnovující zdravé tukové složení kůže 

Efektivní krém naopak kromě toho, že kůži poskytne zdravou a prodyšnou bariéru s protizánětlivými účinky, proniká i do hlubších vrstev kůže, kde obnovuje její schopnost produkovat zdravé tukové látky. 

Ke správné hydrataci pokožky lze využít různé druhy olejů.

Léčba zánětu

Kortikosteroidy by se při léčbě ekzému měly omezit pouze na zvládnutí nejakutnější fáze, jelikož dlouhodobé užívání vede k atrofii kůže. Po vysazení je dobré dočasně nasadit zinkovou mast, zvýšit frekvenci promazávání a při chronickém ekzému zvážit nasazení lokálních imunomodulancií. 

Lokální imunomodulancia tvoří novou skupinu léčiv s významnými lokálními protizánětlivými účinky srovnatelnými se silnými kortikoidy bez vedlejších účinků.

Na rozdíl od kortikoidů se mohou užívat dlouhodobě. Z hlediska mechanismu účinku inhibují na molekulární úrovni prozánětlivé cytokiny, které se podílí na aktivaci T-lymfocytů, to znamená nejen potlačují symptomy onemocnění, ale zlepšují i průběh choroby. 

Mezi imunomodulancia pro lokální léčbu atopické dermatitidy na předpis patří Elidel (léčivá látka pimekrolimus) a Protopic (léčivá látka takrolimus).  

Mytí pokožky

U atopického ekzému je důležité omezit u dítěte dlouhé koupele nebo časté sprchy, které vysušují pokožku a zbavují kůži přirozených olejů. V případě, že vaše dítě trpí citlivou pokožkou náchylnou na ekzém, je velice důležité vyhýbat se chemickým látkám obsaženým v mycích přípravcích, a pěnách nebo solích do koupele.

Na mytí pokožky používáme syntetické mýdlo (tzv. emolienční omývadla) nebo mycí oleje. Po umytí kůži jemně osušíme ručníkem a okamžitě namažeme – kůže absorbuje nejvíce krému, když je hydratovaná. Mezi vhodné mycí přípravky pro citlivou dětskou pokožku patří například: Weleda měsíčková kojenecká koupel s bylinami nebo Cutishelp konopná mycí emulze pro děti.

Obnova imunitní rovnováhy

Imunitní systém je jednou z nejdůležitějších součástí zdraví a fungování organismu. Je zodpovědný za obranu těla před cizorodými látkami, jako jsou bakterie a viry, které mohou proniknout do těla a způsobit onemocnění a choroby.

Imunitní systém člověka se skládá ze dvou složek:

 • vrozené imunity
 • získané imunity

Vrozená imunita (tzv. složka Th1) nás chrání před běžnými virovými infekcemi přímou likvidací všeho, co do těla nepatří a vyvoláním akutní zánětlivé reakce, jako je horečka, vyrážka, kašel a průjem. 

Oproti tomu získaná protilátková imunita  (tzv. složka Th2) u člověka zajišťuje sekundární reakce na přítomnost patogenu vytvořením protilátek. 

Dlouhodobá převaha jedné ze složek imunity vede vždy k potlačení složky druhé a následnému snížení obranyschopnosti vůči určité skupině patogenů. 

K rozvoji autoimunitního onemocnění dochází, pokud jedna složka imunity začne trvale dominovat nad druhou – hovoříme pak o Th1 nebo Th2 dominanci.

Atopický ekzém se řadí k tzv. Th2 dominantním nemocem, proto naturopatická léčba spočívá v posílení oslabené vrozené obranyschopnosti (Th1 imunita) a zklidnění nadměrně aktivní získané protilátkové imunity (Th2 imunita) včetně odstranění všech spouštěčů, které tuto protilátkovou imunitu nezdravě stimulují.

Přiměřený kontakt s běžnými infekcemi v dětství je jedinou přirozenou stimulací imunitního systému, která udržuje obě složky imunitního systému ve zdravé rovnováze. Přirozené infekce u dítěte udržují odolnou nejen protilátkovou imunitu, ale i přirozené slizniční bariéry těla, jako je střevní prostředí, dutiny a dýchací cesty. 

Přítomnost protilátek totiž ještě neznamená imunitu: celoživotní imunita potřebuje udržet ve zdravé rovnováze obě složky imunity, buněčnou i protilátkovou. Dynamická rovnováha obou těchto systémů je předpokladem zdravé a flexibilní imunity, tzn. schopnosti chránit se před různými druhy napadení nebo poškození organismu.

Posílení buněčné imunity jako přirozený způsob zmírnění projevů autoimunity

Vrozenou buněčnou imunitu (schopnost bílých krvinek přímé fyzické likvidace patogenů) a zdravé dýchací cesty jako nejdůležitější imunitní bariéry těla je možné posílit nepotlačováním symptomů běžných infekcí léky, především nepotlačováním horečky, a omezením užívání antibiotik na komplikované bakteriální infekce.

Mezi přírodní stimulanty buněčné imunity patří: 

 • vitamín C
 • echinacea
 • korejský ženšen
 • hlíva ústřičná
 • chlorella
 • beta karoten

Dále sem lze zařadit bylinky Kočičí dráp, lékořice, Kozinec, Vodilka kanadská a Withania a také medicínské houby Reishi, Shiitake a Maitake.

Vitamín D a probiotika: jak obnovit imunitní rovnováhu a zastavit autoimunitu

Obnovit imunitní rovnováhu, zastavit autoimunitní proces v těle a tím předejít úplnému propuknutí autoimunitní nemoci jakou je atopický ekzém lze i “centrálně”, to znamená podpořením funkce tzv. regulačních T-lymfocytů

Tato důležitá skupina bílých krvinek má na starosti komunikaci mezi Th1 a Th2 buňkami a rovnoměrné vyvážení jejich aktivity (tzn. posilují potlačenou složku a potlačují dominantní složku imunity).

Bez těchto buněk by se fyziologická odpověď imunitního systému zvrhla v patologickou. Regulační T-lymfocyty potlačují rozvinutí autoimunitních chorob také udržováním tolerance imunity vůči vlastním tkáním těla. 

Mezi nejdůležitější stimulátory Th3 imunity patří vitamín D a probiotika. Vitamin D koordinuje imunitní systém, aby dokázal rozeznat mezi buňkami vlastního těla a cizími organismy nebo látkami.

Dokáže tak velice pozitivně ovlivnit autoimunitní reakci, kdy tělo reaguje přehnanou imunitní odpovědí na vlastní tkáň. Zmírňuje také průběh akutního i chronického zánětu

Střevní bakterie mají nezastupitelnou roli v regulaci imunitního systému a suplementace probiotiky terapeutické kvality je prvním krokem v naturopatické léčbě atopického ekzému.

Snížení zátěže těžkými kovy 

Toxická zátěž těžkými kovy, především hliníkem, rtutí, kadmiem a olovem, kterou si dítě osvojí během prenatálního vývoje, a v důsledku očkování nebo znečištěného prostředí v prvních letech života, se může významně podílet na rozvoji atopického ekzému

Těžké kovy působí v našem organismu jako enzymatické, karcinogenní a neurotoxické jedy, které dokážou přecházet krevními bariérami a usazovat se v tkáních místo esenciálních minerálů.

Tím nezdravě stimulují imunitní a nervový systém, způsobují poškození neuronů a vedou k nedostatku minerálů, který doprovází celou řadu chronických onemocnění. Těžkým kovem, který se často dává do souvislosti s atopickým ekzémem je olovo. 

Olovo je toxické i při minimální zátěži v těle a do organismu se dostává ze znečištěného vzduchu, vody z kohoutku, z jídla, půdy, ovoce a zeleniny pěstovaných u cest, z olovnatých glazur a barevných nátěrů, a z kosmetických produktů. Olovo také prostupuje placentární bariéru, čímž dochází k předávání toxické zátěže olovem dítěti.  

Olovo má v lidském organismu dvojí negativní účinek na imunitní systém, který spočívá v proměně imunity Th1 na Th2

Olovo potlačuje vrozenou imunitu, zejména blokuje aktivitu makrofágů zodpovědných za přímou destrukci patogenů (Th1 systém).

Současně zvyšuje citlivost B-buněk – lymfocytů, které při setkání s antigenem produkují protilátky (Th2 systém), čímž mohou vést k rozvoji autoimunitních onemocnění a dalších zdravotních potíží souvisejících s nezdravě aktivovanou imunitní složkou Th2 (astma, alergie, ekzém, kvasinkové infekce, virové infekce, rakovina).

To koresponduje se zjištěním, že u astmatických dětí je vyšší hladina alergického imunoglobulinu IgE, pokud zároveň mají tyto děti prokázanou vyšší hladinu olova. 

Mezi přípravky tradičně využívanými na snížení hladiny těžkých kovů patří Aloe Vera, Chlorella a Koriandr. Léčebný postup pro snížení zátěže těžkými kovy u matky i dítěte je důležité probrat s odborníkem.

Eliminace alergenů a provokačních faktorů z prostředí

Ekzém znamená zvýšenou pohotovost kůže reagovat na dráždivé faktory

Mezi nejčastější vnější provokační faktory řadíme: styk kůže s kovy, a hygienické a kosmetické prostředky obsahující chemické látky nevhodné pro citlivou dětskou pokožku. Stav kůže dále zhoršuje časté mytí v horké vodě nebo častá návštěva plaveckých bazénů.

Kožní reakce vyvolávají i vlněné a kožešinové materiály, oděvy z nevzdušných a umělých látek. Oblečení pro dítě by mělo být hladké, příjemné, vzdušné, aby zabraňovalo tření a pocení. 

Ekzém naopak příznivě ovlivňuje pobyt u moře. Přiměřené slunění a kontakt se slanou vodou může zlepšit stav kůže na několik týdnů až měsíců.

Protože stav kůže se velice často zhoršuje v situacích, které jsou pro dítě stresové, atopický ekzém reaguje velice dobře na bylinky uklidňující nervový systém u dítěte, především heřmánek, levandule, meduňka a šanta kočičí neboli kočičí máta.

Podpora zdravého zažívání a obnova střevní mikroflóry

Atopický ekzém úzce souvisí s čistotou a zdravím našich střev. Uzdravit kůži předpokládá uzdravit zažívací systém. Ve střevech se nachází 70% našeho imunitního systému

Tato imunitní tkáň je známá jako GALT systém neboli „lymfatické tkáně související se střevem“. Jeho funkcí je poskytovat imunitní bariéru proti látkám a organismům, které se do těla dostávají stravou, a které imunitní systém vyhodnotí jako tělu škodlivé.

Poškození této důležité imunitní bariéry vede k celé řadě autoimunitních onemocnění. K narušení střevní stěny dochází především působením nestrávených částic potravy, které v slizniční tkáni střeva podporují zánět. 

Následkem tohoto narušení slizniční bariéry se střevo stává zvýšeně propustné pro celou řadu škodlivých látek a částic potravin, jako je lepek, které pronikají do krevního oběhu, kde spouští alergické a autoimunitní reakce.

Další příčinou poškození střevní stěny je narušení přirozené rovnováhy zdraví prospěšných bakterií ve střevě a rozmnožení škodlivých organismů. 

Prospěšná střevní mikroflóra je velice úzce propojena se zdravím naší kůže. Střevní bakterie produkují látku známou jako substance P, neuropeptid, který je mimo jiné zodpovědný za zdravé tukové složení kůže.

Střevní bakterie dále potlačují tvorbu kožních zánětlivých faktorů a pomáhají obnovit její bariérní funkci. 

Nedostatek zdraví prospěšných střevních bakterií proto vede k narušení kožní bariéry a udržování zánětlivého procesu v kůži, což může vést k rozvoji atopického ekzému. 

Naturopatická léčba spočívá v obnově střevní mikroflóry a regeneraci střevní výstelky tak, aby střevo mohlo plnit svou důležitou funkci imunitní bariéry.

Atopický ekzém a strava

Atopický ekzém je zánětlivé onemocnění kůže, které může mít velký dopad na každodenní život. Úprava stravy může být důležitým krokem ke snížení závažnosti a četnosti vzplanutí ekzému.

Výživová doporučení pro léčbu a předcházení atopickému ekzému u dětí spočívají ve 4 krocích:

 1. Vyloučení všech potravin, které v těle spouští a udržují systemický zánět, alergické reakce, oxidační stres, narušují trávicí a imunitní systém. Z potravinových alergenů se do souvislosti s atopickým ekzémem dává především přecitlivělost na obilnou bílkovinu lepek. Dalšími potravinovými alergeny jsou zejména kravské mléko, vejce, čokoláda, vlašské ořechy a citrusové plody
 1. Zvýšený příjem tzv. zvlhčujících a protizánětlivých potravin, především nenasycených mastných kyselin, které podporují hydrataci pokožky a zabraňují zánětu.
 1. Zvýšený příjem přírodních antihistaminů – látek, které harmonizují produkci histaminu a zmírňují průběh alergických reakcí.
 1. Zvýšený příjem tzv. superpotravin – nutričně bohatých a komplexných potravin a zařazení čerstvých zeleninových štáv, které vyživují tělo na buněčné úrovni, tzn. léčí nutriční deficity a dodávají tělu dlouhodobě chybějící výživové látky. 

Atopický ekzém je chronické onemocnění kůže, které může výrazně ovlivnit kvalitu života člověka. 

Pochopením jeho příčin, rozpoznáním příznaků a prozkoumáním dostupných možností léčby mohou jedinci s atopickým ekzémem podniknout aktivní kroky ke zvládnutí svého stavu a minimalizovat jeho dopad na každodenní život.