Feng Shui – energetizující mandaly – harmonizace prostoru
Říkají vám něco mandaly a feng šuej k tomu? Pak je dnešní článek určen přímo pro vás. Podíváme se, jak se dají harmonizující mandalové obrazce prakticky využít k vylepšení prostoru našeho domu, bytu či kanceláře.
Pokud se alespoň okrajově zajímáte o systém čínského učení feng šuej, zřejmě už víte či tušíte, že energie v interiéru se dá cíleně usměrňovat a vyrovnávat také prostřednictvím různých doplňků a symbolů. Dá se říci, že můžeme použít téměř cokoli – květiny, vodní element, svíčky, kovové předměty, sošky, ale také fotografie, malby a tzv. energetické obrázky, mezi které řadíme právě i mandaly.
Připomenutí, co znamená pojem mandala
Pojmenování mandala má původ ve staroindickém jazyku sanskrtu a je to označení pro posvátný či magický kruh. Charakteristickým znakem mandal jsou symetrická spojení a provázání různých obrazců, nejčastěji, kruhů, čtverců a trojúhelníků. Tvary, které tímto propojením vznikají, mají člověka směřovat k soustředění, vnitřnímu ztišení a meditaci. Důležitou roli hrají také barvy.
Mandaly vytvořené člověkem
Mandaly vytvořené lidskou rukou, ať už na plátně či v architektuře, jsou vlastně jen odrazem toho, co člověk viděl v přírodě, a je evidentní, že se nechal přírodou inspirovat. Typickým „mandalovým“ odkazem jsou např. kulaté rozety chrámových oken nebo typické a naprosto symetrické obrazce na zdobení stropů barokních kostelů od architekta Santiniho.
Když se totiž pozorně zaměříme na některé rostliny či jevy v přírodě, najdeme zde naprosto pravidelné, symetrické geometrické tvary. Kulaté slunce i měsíc, pravidelné tvary na listech či květech rostlin, letokruhy stromů, kruhy na vodě, která se vytvoří, když do ní hodíte kamínek, úchvatná geometrie krystalů atp.
Mandaly ve feng šuej
Feng šuej pracuje se symboly. A právě mandala jich v sobě nese hned několik – např. symbol kruhu, a barvy a tvary obrazce, které dohromady utváří určitou energii.
Mimochodem samotný kruh je považován za nejdůležitější a nejrozšířenější geometrický symbol. Nejdokonalejší tvar vůbec. Nemá začátek ani konec a nesměřuje na žádnou světovou stranu.
V magii je kruh symbolem ochrany proti zlým silám. Co mělo být ochráněno, ohraničovalo se kruhem. Proto je kruh i základní formou mandaly.
O barvách zase víme, že každá barva nám zprostředkuje jinou energii. Červená aktivuje element ohně, modré tóny element vody, zelená element země… a z toho lze vycházet i při aplikaci mandaly v prostoru.
Pokud hodláme využít mandalu k harmonizaci své i harmonizaci prostoru, máme hned několik možností, nemusíme se omezovat jen na vymalování mandalového obrázku nebo mandalových omalovánek. Můžeme:
- Mandalu namalovat rovnou na zeď.
- Nechat si namalovat mandalu na velké plátno jako obraz.
- Namalovat mandalu na hedvábí a použít jako součást oděvu nebo dekorace.
- Nechat si vyřezat mandalu ze dřeva nebo ukout z kovu.
- Vysypat si mandalový obrazec jemným, barevným pískem.
- Vytvořit si mandalovou mozaiku na podlaze…
Můžete použít už hotovou mandalu od cizího tvůrce, nebo si vytvořit vlastní léčivou mandalu, která vám pomůže prozářit vámi zvolený prostor.
Návod, jak si v několika krocích namalovat vlastní mandalu.
5 tipů na konkrétní použití mandal z hlediska feng šuej
Můžete vyzkoušet některý z následujících tipů:
1) Mandala umístěná na okně působí proti úniku energie. Okny totiž spousta energie přímo projde a uniká z našeho domu. Abyste tomu zabránili, zpomalili proudění energie skrz okno a pomohli čchi udržet se ve vašem domě či bytě, můžete si na okno pověsit obrázek mandaly nebo použít speciální nalepovací mandalu na sklo.
2) Mandala pověšená na stěně jako obraz nebo vyřezaná ze dřeva a zavěšená na zdi pomáhá zachovat čchi ve vašem domě či bytě.
3) Mandala-obrázek umístěná v určité oblasti podle schématu pa-kua pak působí jako energetický obrazec a posiluje danou životní oblast.
4) Motiv mandaly vyhotovený na podlaze před vstupem do domu či bytu nebo na vstupní chodbě (např. jako podlahová mozaika) posiluje proudění energie čchi do domu či bytu.
5) Mozaika ve tvaru mandaly zasazená do podlahy ve středu bytu nebo domu přináší jeho obyvatelům klid a stabilitu.