Feng Shui – 10 tipů pro šťastné partnerství

Feng Shui je čínský filozofický směr, který využívá přírodní zákony a pomáhá zlepšit život přijímáním pozitivní energie. Pro páry, které chtějí mít šťastný a harmonický vztah, může být Feng Shui skvělým nástrojem.

Jak a kde člověk žije i jaké prostředí ho obklopuje, má podle učení Feng Shui rozhodující vliv nejen na jeho osobní pohodu, nýbrž i na to, zda si do života přivede správného partnera či na to, jak je vztah se stávajícím partnerem harmonický.

Důležitá je už samotná energie, kterou domov vyzařuje. V ideálním světě by mělo být vše v rovnováze. Mužský i ženský princip, tedy energie jing a jang v harmonii.

Většinou tomu tak není. Pokud v příbytku převládá ryze ženská či naopak ryze mužská energie, může potenciální protějšek odrazovat.

Jin a jang v rovnováze

Podle domu se pozná jeho majitel. Skutečně existují domy, u kterých se na první pohled pozná, že jejich majitel bude pravděpodobně single.

Když si člověk stoupne čelem před dům a podívá se na jeho pravou stranu, má před očima tzv. „stranu draka“. Opačná, levá strana je zase nazývána tzv. “stranou tygra”.

Důležité je, aby obě strany domu byly na první pohled v harmonii a rovnováze. Pokud je jedna strana dominantnější než druhá, převažuje v domě ženská nebo mužská energie.

Pravá strana, strana draka symbolizuje dle Feng Shui mužskou energii. Měla by být chráněna vysokými stromy nebo hustým živým plotem.

Pokud je nekrytá, otevřená a nechráněná, značí takový dům, že jde o domácnost, ve které dominuje žena. A žena, která v daném domě bydlí, pravděpodobně čeká a může nadále dlouho čekat na svého pohádkového prince.

Tohle pravidlo platí i opačně, pro levou stranu tygra. Je-li strana tygra ve vztahu drakovi očividně slabší, naznačuje to dominující mužskou domácnost.

Také je možné, že ambiciózní ženy, které jsou kariérně založené a převládají v nich mužské aspekty, podvědomě vyhledávají právě domy s dominantní dračí stranou a tím pádem od sebe mužské protějšky na energetické úrovni odrazují.

Chybějící oblast partnerství v mřížce pa-kua

Dalším faktorem pro vznik nerovnováhy v oblasti lásky a partnerství je chybějící plocha v půdorysu domu/bytu. Podle Feng Shui se půdorys domu/bytu/místnosti dělí na 8 stejných oblastí.

Každá z nich podporuje jinou oblast života. Pokud v půdorysu některá z oblastí chybí, chybí automaticky energie této oblasti.

Zóna partnerství, manželství a vztahů se dle mřížky nachází v pravém horním rohu. Respektive v nejvzdálenějším pravém rohu směrem od vstupu do místnosti.

Jde o oblast, v níž se zrcadlí vztahy, ať už partnerství, manželství nebo platonické vztahy, stejně jako vztahy v zaměstnání, ke společníkům či obchodním partnerům.

Jestliže v půdorysu tato oblast zcela chybí, bývá obzvlášť pro ženy dost těžké prožívat pocit naplnění v poměru k životnímu partnerovi. Také vztahy se sousedy nebo kolegy jsou často problematické.

Jak podpořit partnerství a láskyplné vtahy v našich životech?

Ložnice je nejdůležitější místností z hlediska partnerství a Feng Shui. Proto by se jí měla věnovat náležitá pozornost. Jak by měla ložnice podle Feng Shui vypadat?

1. Zatočit s nepořádkem a osvobodit se od zbytečného harampádí

Životadárná energie čchi nemá ráda domácnosti, které připomínají skladiště. Přestává pak proudit a stagnuje. Stejně tak ustrne na mrtvém bodě i život, nevyvíjí se.

Obzvláště v ložnici je potřeba dbát na to, aby čchi mohla volně proudit. Neskladovat věci pod manželskou postelí ani na skříni. Jsou to sice oblíbená místa pro uložení krabic s botami či lyžáků, avšak musí se pro ně najít raději místo ve skříni. Ložnice má být místem odpočinku, nikoli šatnou a skladištěm.

2. Doplnit chybějící oblast na půdorysu

Chybějící zóna partnerství v půdorysu domu je problém, ne zas tak neřešitelný. Útulně zařízená terasa, ohraničení chybějícího prostoru květináči nebo založení zimní zahrady jsou dobré možnosti, jak “vtáhnout zpět” chybějící oblast.

3. Udělat místo ve skříni

Budoucí partner by se měl pozvat do života rovnou tím, že mu člověk ve svém bytě udělá místo. Vyklidí pro něj třeba část skříně nebo mu nechá volný šuplík v komodě.

Bude tak mít místo jen pro své věci. Tímto krokem mu dává najevo, že je na přijetí partnera a lásky do života více než připraven.

4. Vytvořit rovnováhu mezi jin a jang

Pokud bude v interiéru převažovat ženská energie jin, například ve formě přehnaného množství doplňků a dekorací, polštářů, tlumeného světla či zaobleného nábytku, nebude se v takovém prostoru muž cítit příliš dobře.

Méně je často více. Přivést do místnosti více světla a nebát se použít střízlivě působící nábytek s přímými liniemi.

Při nadbytku mužské energie jang, kterou posiluje například jasné a prudké světlo, zářivé, agresivní barvy, mnoho rohů a ostrých hran, nebo střízlivě a chladně působící prostory se zase nebude dobře cítit žádná žena.

Pro zjemnění jangové energie je dobré pověsit záclony nebo závěsy, aby se opticky zmenšila velká okna a vytvořilo tlumenější světlo. Použít kusové koberce, s nimiž se v interiéru vytvoří ostrůvky pohody.

Vsadit spíše na uklidňující a teplé barevné tóny, agresivní a chladné barvy použít spíš jen jako výrazný doplněk k rozbourání stereotypu.

 Ve Feng Shui více než kde jinde platí „všeho s mírou“. Proto je třeba být při transformací svého obydlí opatrný, aby během úprav interiéru člověk nepřepadl do druhého extrému. Při výběrů správného osvětlení může pomoci třeba slevový kupón Svět Svítidel, kde najde každý přesně to, co potřebuje.

5. Ozdobit stěny vhodnými obrazy

Zkrášlit si domov vhodnými obrazy a fotografiemi. Zbavit se všech, které vyjadřují smutek a samotu a nahradit je takovými, které vyjadřují kladné asociace.

Vhodné jsou i obrazy s motivem květin a přírody. Třeba fotka páru procházejícího se ruku v ruce po pláži nebo obraz cesty symbolizující společnou cestu životem s partnerem přinese do bytu energii lásky a štěstí.

6. Vyhnout se vodě i fotkám dětí v ložnici

Pozor na vodu. Ta do ložnice nepatří. Uhasila by všechnu vášeň. Do ložnice nepatří žádné obrazy s vodou či vodopády, neumisťují se sem vodní fontánky ani akvária. Nepatří sem ani fotky dětí či fotografie a obrazy s náboženskými motivy.

Pokud zde chce mít člověk fotografie, tak jedině sebe a partnera, jako to dělaly babičky, které si nad postel věšely velkou svatební fotografii. Asi dobře věděly, proč tak dělají.

7. Kvalitní postel

I když člověk žije singl, měl by si pořídit velkou postel. Klasické letiště nebo alespoň širší postel pro dva. Dává tak jasně najevo, že je na příchod partnera připravený a že bude mít místo v posteli. Je to podobné jako s místem ve skříni.

Postel by měla být kvalitní, žádné laciné a rozvrzané modely. Ideální je bytelná postel s pevným čelem. Bytelná postel rovná se stabilní vztah.

8. Dobře si promyslet, kam se postel umístí

Nejlepší umístění postele je čelem k pevné stěně. Není dobré mít postel v prostoru bez pomyslné energetické opory hlavy.

Postel se nemá stavět ani do linie mezi dveře a okno, ani hlavou k oknu, protože by člověk ležel přímo v dráze čchi. Neměl by ležet s nohama a hlavou mířícími k oknu či dveřím.

Ideální také je, když z postele vidí na celou místnost a vstupní dveře má po straně. Důležité je, aby postel byla přístupná z obou stran oběma partnerům. Není  dobré, když je z boční strany přiražena ke stěně a je pak přístupná jen z jedné strany, tedy pro jednoho člověka.

9. Vytvořit z ložnice intimní místnost

Do ložnice nepatří elektronika, televize, počítač, mobil, žehlicí prkno ani šicí stroj. Pokud to jde, z ložnice by se neměla dělat pracovna ani knihovna.

Je to místo, které by mělo samo vyzývat k relaxaci, odpočinku a intimnostem.

Veškeré elektronika vyzařuje elektrosmog a narušuje odpočinek. Velké množství knih zase může zahlcovat množstvím informací. A pohled na počítač bude pořád připomínat nedokončenou práci.

Pokud někdo bydlí v opravdu malém bytě a nemá jinou možnost, kam tyto věci umístit, měl by pracovní koutek alespoň oddělit od místa, kde spí. Třeba přenosným paravánem.

Závěsy v oknech zase zlepší pocit útulnosti v celém prostoru.

10. Vyzkoušet sílu talismanů a doplňků Feng Shui

Využívat k povzbuzení energie Feng-Shui harmonizátory energie, talismany a symboly, které podporují lásku a vztahy. Ideální jsou jakékoli sošky, figurky, které tvoří pár. Dvě kachničky, dva delfíni, dvojitá spirála atp. Vsaďte také na sílu drahých kamenů a minerálů.

Lásku dokáže povzbudit růženín, energii v ložnici pročistí i lampa ze solného krystalu. Jedná se o drobnosti, které ovšem určitě stojí za to vyzkoušet.