Masáže jako ošetření kůže

Pod pojmem masáže rozumíme ošetření kůže a pod ní ležících tkání určitými technikami, jako jsou hnětení, poklepávání, tření či hlazení. Při masážích silicemi nebo po domácky připravenými bylinnými oleji bude navíc celý proces o to účinnější, že látky obsažené v bylinkách stimulují prokrvení kůže a přilehlých orgánů a povzbudí také k vyšší činnosti lymfatický systém.

Vylučování škodlivých a odpadních látek se umocní i tím, že čichem při masáži vnímáte vůni silic. Ta působí přímo na limbický systém, což je jedna z prvotních oblastí našeho mozku, odpovědná za naše pocity a nálady.

Před masáží se osprchujte příjemně vlažnou vodou. Nedávejte si žádné horké koupele, protože pak by kůže oleje příliš rychle vsakovala. Tabu jsou před masáží také vydatná jídla a alkohol! Tělo musí být naprosto uvolněné.

Snažte se vytvořit klidnou a uvolněnou atmosféru, ke které může přispět i příjemná hudba a zapálená svíčka. Místnost by měla být příjemně teplá. Namasírované partie těla zakryjte měkkou osuškou nebo dekou.

Po masáží zůstaňte alespoň 5 minut uvolněně ležet se zavřenýma očima. Potom se napijte neperlivé minerální vody, aby mohly být uvolněné škodlivé a odpadní látky odvedeny z těla ven. Pokud je to možné, tak se v následujících 12 hodinách nekoupejte ani nesprchujte, aby mohly silice působit dostatečně dlouhou dobu.

Jak postupovat

Vyhledejte si silici vhodnou pro masáž (viz Tabulka), pak nahřejte dostatečné množství nosného oleje (kupříkladu z jojoby, sladkých mandlí nebo z pšeničných klíčků), smíchejte ho v nádobě na vodní lázni se silicí a umístěte na dosah. Všechny pohyby při masáži musí být rovnoměrné, plynulé a táhlé. Ruce nesmějí být v žádném případě studené! Masírujte vždy směrem k srdci a příliš netlačte.

Čtyři účinné masáže

Masáž zad vede k celkovému uvolnění, neboť záda jsou propojena četnými svazky nervů a mnoha svaly, které zvlášť dobře reagují na uvolňující účinky masáže.

Masáž nohou oživí a osvěží po dlouhém dni nebo noci. Zvláště kombinace hlazení a hnětení působí na unavené nohy přímo zázračně.

Masáž obličeje slouží k udržení krásy a pocitu pohody. Budete se po ní cítit svěží a mladší. Silice by se ale nikdy neměla dostat do blízkostí očí!

Masáž břicha stimuluje k činnosti solární pleteň (solár plaxus), která se nachází nad pupkem na úrovni žaludku. V této oblasti je nervové centrum reagující zejména na stres a hněv, ve kterém se sbíhají mnohé nervové svazky. Éterické oleje vmasírované do těchto míst mají hřejivý, uvolňující a harmonizující účinek.