Feng Shui – jak zařídit pracovnu

Chcete, aby ve vašem domově proudila ta správná energie? Potom se zřejmě budete držet alespoň hlavních zásad Feng Shui a budete se snažit uzpůsobit zařízení interiéru dle pravidel tohoto tradičního čínského učení. Pokud doma máte také vlastní kancelář či samostatný pracovní kout, rozhodně jej neopomíjejte. Vyladěná pracovna totiž znamená lepší koncentraci, myšlení i kreativitu.

V dnešní době je již běžné, že mnoho lidí pracuje stabilně z domova, nebo si čas od času zpestří pracovní proces tzv. home office. Chcete být v práci produktivní, i když jste zrovna doma? Potom se v prvé řadě zaměřte na kondici vaší kanceláře či domácí pracovny. Stačí dodržet pár základních pravidel a výsledek se dostaví.

Dejte čchi zelenou

Základem harmonie ve Feng Shui je správné proudění energie čchi. Ta by neměla nikde stagnovat, ale ani proudit příliš rychle. Možností, jak prostřednictvím jednotlivých prvků posílit a usměrnit čchi v prostoru pracovny, se nabízí hned několik.

Vedle použitých materiálů (přírodní materiály, dřevo, kov/syntetika), hraje důležitou roli také tvar nábytku a použitého příslušenství, barvy i osvětlení v místnosti. V neposlední řadě ani v pracovně nesmíme zapomenout na živé rostliny, které ve Feng Shui plní důležitý úkol: umístěné na okně zadržují čchi v prostoru a posilují naši soustředěnost a produktivitu.

Správná poloha pracovny

Podle učení Feng Shui přísluší každé místnosti v domě určitý význam – podobně jako u lidského těla každá část plní svou nezastupitelnou úlohu, je to stejné s místnostmi v interiéru.

Pracovnu řadíme k produktivní, aktivní oblasti, proto by měla být pokud možno umístěna co nejdál od klidových zón, nebo od nich má být alespoň jasně oddělena.

Rozhodně se nedoporučuje udělat si pracovní koutek v části ložnice nebo obývacího pokoje. Je-li to možné, vyhraďte si pro domácí kancelář samostatnou místnost se samostatným vchodem. Vhodné je umístit ji poblíž vchodu do domu/bytu, kde bude zároveň nejblíže vstupní energii.

Pokud navíc vaše práce obnáší i osobní kontakt s klienty, kteří za vámi chodí domů, bude poloha u vstupních dveří i proto, aby návštěva neprocházela celým bytem a nerušila ostatní.

Rozhoduje i samotná poloha pracovny. Velmi vhodná je poloha na východ nebo jihovýchod. Tento směr posiluje kreativitu a komunikaci. Naproti tomu pracovna směrem na západ zase povzbuzuje strategické myšlení a asertivitu.

Další doporučení:

  • Pracovna na sever (kov a voda) – doplňte místnost o motivy, které souvisí s vaší kariérou. Fotografie, diplomy apod. Dejte je do bílého nebo černého rámu.
  • Pracovna na jih (oblast ohně) – vyhněte se modré barvě, jinak doporučovaným fontánám, akváriím, vodním motivům i zrcadlům (voda hasí oheň).
  • Pracovna na jihovýchod (dřevo) – vyhněte se motivům souvisejícím s ohněm a kovem

Ovšem ruku na srdce, kdo z nás má to privilegium, že si může zvolit světovou stranu, kam kancelář umístit? Na pracovnu většinou moc místa nezbyde a tak ji zřídíme tam, kde to prostě jen trochu jde.

Čistota a pořádek jsou základ

Jedním ze základních pravidel Feng Shui, které platí komplexně pro celý interiér, je udržování pořádku. Čistota, pořádek, žádné harampádí. Každá místnost, stejně jako pracovna, by měla stále působit uklizeně a svěže. To platí hlavně pro pracovní stůl.

Že se na uklizeném pracovním stole lépe pracuje, není nic nového. Vyhněte se chaosu a nepořádku. Nepotřebné věci, staré katalogy, haldy papírů, staré účty, nic z toho na psací stůl nepatří. Nemusíte nutně dodržovat Leffinqwellův model pracovního stolu a dělit si prostor na sektory.

Přesto každá věc na stole by měla mít své určené místo a to, co nepotřebujeme, je potřeba bez debat vyhodit. Kabely schovejte do speciálních krytů nebo alespoň za stůl. Dokumenty zase do šuplíku.

Podle pravidel Feng Shui bychom se měli raději vyhnout také otevřeným policím. Místnost bude působit uspořádaněji, když veškeré dokumenty, knihy a papíry skryjeme za zavřená dvířka regálu či knihovny. Horizontální policové regály mimo jiné působí také jako hranice v místnosti, která přetíná tok energie v místnosti.

Klasika českého filmu – Leffinqwellův model pracovního stolu v Kleinových Básnících:

Vytvořte v pracovně optimální světelné podmínky

V ideálním případě je vaše pracovna dostatečně zásobena přirozeným světlem z velkého okna. Denní světlo umožní čchi lépe proudit a působí dobře také na náš zrak, náladu a koncentraci. Osvětlení pracovny by mělo být dostatečné a také rozmanité.

Nevsázejte jen na jedno stropní světlo, ačkoli může působit velmi harmonicky. Doplňte jej také praktickou stolní lampou, lampou na parapetu okna nebo stojací lampou v rohu místnosti.

Vyhněte se tlumeným a barevným světelným tónům, které by na vás působili příliš uklidňujícím dojmem.  ty jsou dobré do ložnice nebo prostor, kde relaxujete. Do pracovny se hodí jasné bílé světlo, které povzbuzuje mozek k aktivitě. Žluté naopak vybízí ke klidu a uvolnění.

Pokojové rostliny, dekorace a barvy

Měli bychom se vyvarovat dekorativních předmětů s ostrými hranami nebo hroty, stejně pestrých, divokých obratů či fotografií, ale třeba i hromadění malých dekorativních figurek, sběratelských kousků nebo suvenýrů z cest.

Dejte přednost dekoracím z přírodních materiálů, které se dají postavit na parapet nebo na podlahu. Na stěnách mohou být jeden nebo dva velkoformátové obrazy s klidnými motivy.

Barvy stěn můžete zvolit dle vašich preferencí. Jemná zelená uklidňuje a symbolizuje zdraví, oranžová celou místnost „zahřeje“, bílá symbolizuje čistotu i zdraví, žlutá zase povzbudí při studiu. Kreativitu podpoří sytější a ostřejší tóny.

Odstíny modré nebo šedé uklidňují a pomáhají k hlubší koncentraci. Pokud byste to ale s modrou barvou v kanceláři přehnali, hrozí vám, že se do práce zahloubáte tak moc, že se zaseknete na jednom místě a nebude odsýpat.

Rostlinám  bude nejlépe svědčit místo na okně, nebo na podlaze, pokud zvolíte vzrostlou květinu, může být na podlaze. Přímo na stole by působily neklid. Zvolit můžete jakoukoli rostlinu, která se vám líbí. Štěstí vám přinese např. bambus nebo rostlina s oblými listy, které vypadají jako mince.

Najděte správnou pozici pracovního stolu

Psací stůl tvoří centrum pracovny – i s ohledem na uspořádání prostoru. Místo standardního umístění ke stěně, jak bývá často zvykem, zkuste dát stůl do volného prostoru v místnosti. Tím se zvýrazní centrum pokoje a energie se v jeho středu bude koncentrovat.

Ideální je stůl z masivního dřeva a kolem něj dostatek prostoru. Vhodné jsou zaoblené hrany.

Zády ke stěně

Když za stolem sedíme, měli bychom dobře vidět na vchodové dveře. Aby měl sedící také dobře krytá záda, je dobré mít za zády zeď nebo alespoň nějakou pevnou skříň.

Nejhorší pozice psacího stolu by byla mezi oknem a dveřmi, pracovali byste přímo v dráze proudící energie. Vyhněte se také tomu, abyste seděli zády ke dveřím.

Chránit si záda, je náš přirozený instinkt, otevřené prostory, které nevidíme, v nás podvědomě vzbuzují neklid a ruší naše soustředění. Proto je vhodné sedět zády ke zdi. Pokud jsou na stěně za námi také nějaké police, měly by být zepředu kryté (uzavřené dvířky).

S dalšími kusy nábytku v pracovně šetřete. Méně je více. Není cílem prostor pracovny zaplnit, naopak, je dobré nechat ji vzdušnou. Mimo stolu se v pracovně jistě uplatní také kvalitní skříň, knihovnička nebo menší kancelářská sestava nábytku, která bude funkční a zároveň nezaplní celý prostor.

Nejlépe bokem k oknu

Často se doporučuje, aby okno bylo po levé ruce sedícího. Tolik podmínek je ale často těžko splnit. Chybějící okno se tedy dá nahradit i pověšením zrcadla na příslušnou stranu.

Každopádně vhodné není mít stůl naražený přímo pod oknem. Pěkný výhled sice určitě oceníme, ale na druhou stranu posezení příliš blízko okna by nás mohlo odvádět od koncentrace na práci k romantickému snění. Pak bychom více snili, než pracovali.

Nedávat stůl přímo pod okno je dobré také z hlediska proudící energie, navíc přímé denní světlo dopadající na pracovní stůl na nás může taktéž působit rušivě. Lepší variantou je proto umístit bokem k oknu tak, aby přirozené světlo dopadalo z boční strany.

Další tipy ke správně zařízené pracovně dle Feng Shui:

  • Zkuste pracovnu umístit co nejdál od ložnice.
  • Pořiďte si stabilní kancelářskou židli s vysokou opěrkou. Kvalitní židle je nezbytná pro zdravé sezení, opěrka navíc energeticky chrání hlavu.
  • Máte v okně klasické horizontální žaluzie? Pak dbejte na to, aby byly buď úplně vytažené, nebo naopak úplně sklopené k zatemnění. Žaluzie, které jsou stažené a zároveň otevřené, totiž pomyslně „rozřezávají“ energii, která okny do místnosti proudí.
  • Klid v pracovně navodí malá fontánka či akvárium. Pozor ale pokud máte kancelář na jih, jsou pro vás vodní doplňky tabu.
  • Jestliže nemáte doma na výběr a jste velmi limitování prostorem, vytvořte si pracovní kout tam, kde se budete cítit nejlépe. Nic nelamte přes koleno. Ani Feng Shui není dogma a nepřinese zázraky, pokud se na daném místě prostě nebudete cítit spokojeně.

Historie Feng Shui

Feng Shui, často označované jako starobylé čínské umění umisťování, zaujalo mysl lidí na celém světě svým jedinečným spojením filozofie a harmonie prostředí. Feng-šuej, jehož počátky sahají více než 3 000 let do minulosti, překonalo čas a kultury a stalo se základem interiérového designu a způsobem, jak harmonizovat člověka s jeho okolím. Tento článek se zabývá zajímavou historií feng-šuej a osvětluje její vývoj a význam.

Dávné počátky

Kořeny feng-šuej sahají až do starověké Číny, kde se objevilo v době dynastie Chan (206 př. n. l. – 220 n. l.). Ačkoli se o jeho přesném původu vedou spory, feng-šuej bylo silně ovlivněno filozofickými názory taoismu, který zdůrazňoval spojení mezi jednotlivcem a jeho prostředím. Starověcí praktikující se snažili o harmonii a rovnováhu tím, že chápali přírodní prvky a jejich vliv na lidský život.

Vývoj a rané koncepce

Během dynastie Tchang (618–907 n. l.) se feng-šuej – tehdy známé jako Kan-jü – postupně vyvíjelo a zahrnovalo různé vědecké disciplíny, které interpretovaly vliv prostředí na jednotlivce a společenství. Kladlo důraz na chápání čchi (energie) a hledalo rovnováhu mezi silami jin a jang.
. Nedílnou součástí teorií feng-šuej se stal také koncept pěti elementů (dřevo, oheň, země, kov a voda), který ovlivňoval uspořádání a umístění předmětů a prvků.

Císařský vliv

Feng-šuej se prosadilo za dynastie Sung (960–1279 n. l.), kde si našlo přízeň mezi královskou rodinou a vládnoucí třídou. Císaři vyhledávali rady Feng Shui, aby zajistili příznivý vývoj a prosperitu svých paláců a měst. V tomto období vznikli mistři feng-šuej a byly formalizovány zásady a pokyny pro optimalizaci toku energie a zvýšení harmonie v zastavěném prostředí.

Škola kompasu a bagua

V době dynastie Song se objevila škola kompasu, která byla významným vývojovým prvkem feng-šuej. Tato škola zavedla používání kompasu Luo Pan, který zahrnuje zásady Feng Shui a umožňuje praktikujícím určit příznivé a nepříznivé směry v prostoru. Kromě toho si získala oblibu osmistranná energetická mapa Feng Shui – Bagua. Ta rozdělovala prostory do devíti částí, které představovaly různé životní aspirace, jako je kariéra, bohatství, rodina a zdraví. Bagua pomáhala praktikujícím analyzovat tok energie a provádět úpravy k optimalizaci požadovaných aspektů života.

Moderní oživení a globální rozšíření

Ve 20. století, kdy Čína procházela politickými a společenskými změnami, se feng-šuej potýkalo s úpadkem. Koncem 20. století však došlo k fenomenálnímu oživení zájmu o feng-šuej v Číně i mimo ni. S globalizací, která rozšířila kulturní výměnu, získalo Feng Shui mezinárodní uznání jako holistický přístup k vytváření harmonického bydlení a pracovních prostor.

V moderní době proniklo feng-šuej do různých oblastí, od architektury a interiérového designu až po urbanismus a krajinářství. Jeho principy jsou integrovány do staveb, interiérů a dokonce i do obchodních strategií, jejichž cílem je zvýšit úspěch, zdraví a celkovou pohodu.

Historie feng-šuej svědčí o jeho trvalé přitažlivosti a vlivu. Díky svým starobylým filozofickým základům a neustálé přizpůsobivosti překonalo časové i kulturní hranice. Dnes není feng-šuej pouhou pověrčivou vírou, ale uznávaným uměním a vědou, která poskytuje vhled do vzájemného působení mezi lidmi a jejich fyzickým prostředím. Její hluboký vliv na životní styl a myšlení stále uchvacuje jednotlivce, kteří se snaží vytvořit harmonii a rovnováhu ve svém okolí.