Feng Shui – jak zlepšit proudění energie ve domově

Ruku na srdce, kdo z nás by nechtěl trávit čas v příjemném a harmonickém prostředí? Bohužel v mnoha případech je tomu právě naopak. Energie v našich interiérech často neproudí jak má, a to je příčinou mnoha našich potíží.

Skvělým pomocníkem pro zlepšení harmonie v našem domově může být prastaré čínské učení Feng Shui.

O čem je Feng Shui?

Feng Shui je potřeba chápat jako komplexní filozofii, která se zabývá prouděním energií v prostoru, učí nás, jak znovu obnovit harmonii v daném místě a především, jak ji udržet. Protože špatně proudící energie (čchi) je z hlediska Feng Shui jádrem všech zádrhelů.

Samotné slovo je složeninou dvou výrazůvítr (feng) a voda (shui). Podle Feng Shui by oba tyto prvky měly být v rovnováze. Voda je důležitý zdroj zemské energie pro život lidí, rostlin a zvířat, vítr zase zdroj energie z nebes. Oba tyto elementy v harmonické rovnováze lidem pomáhají, ale v případě disbalance dokáží člověku i škodit (povodně, tornáda).

Špatné proudění energie znamená, že energie v prostoru proudí buď moc pomalu a stagnuje, nebo naopak místností cirkuluje příliš rychle a odčerpává se okamžitě pryč, aniž by se zastavila. Ani jeden extrém není dobrý, protože v obou případech se z nevysvětlitelných důvodů nemusíme cítit ve své kůži, nemusí se nám dařit v určitých oblastech života a my nechápeme proč.

Feng Shui nám jednoduše pomáhá, abychom se na daném místě cítili dobře.

Zatočte se stagnující čchi ve vašem domově

Feng Shui nám umožňuje nastolit harmonické energie a tím pádem zlepšit naše zdraví i životní situaci. Možná se vám na první pohled bude zdát toto učení složité a těžko převoditelné do praxe.

Pravdou je, že pokud byste chtěli do Feng Shui proniknout více a přijmout tuto úžasnou filozofii za svůj životní styl, bude opravdu potřeba nastudovat mnoho detailů.

Ovšem dobrá zpráva je, že se za každou cenu nemusíte stát experty této filozofie hned zítra, a proto můžete nejprve začít s málem. Například pomocí drobných rad a tipů, které z Feng Shui vychází.

Protože někdy může stačit docela nepatrná změna. Dát věcem ve svém domově stálé místo a řád, pořádně uklidit, vyvětrat nebo vytřídit staré haraburdí, nepotřebné věci či oblečení.

urovnáním energií v místnosti mohou výrazně pomoci také různé symboly, věci, květiny či kameny, které budou v prostředí působit jako přirozené harmonizéry energie. Důležitou roli hraje i vhodný výběr nábytku od skříní přes stoly až po botník, doplňků a v neposlední řadě také svítidel.

Energetické harmonizéry jako první pomoc

Nestojí mnoho peněz, nevyžadují náročnou instalaci a ve vašem interiéru vytvoří krásný, stylový doplněk. Řeč je o zvonkohrách a závěsných křišťálech.

Snadno a rychle umí upravit proudění energie například závěsná zvonkohra z drahých kamenů či barevné křišťály určené pro zavěšení do oken a prostoru.

Blahodárné tóny zvonkohry

Zvonkohry vyrobené z plátků achátu se budou výborně vyjímat zavěšené v okně nebo volném prostoru, kde vynikne jejich krása. Při proudění vzduchu se prostor rozezní jejími příjemnými tóny. Zvuk by měl být čistý a jasný a měl by vám být příjemný.

Použití zvonkohry

Uplatnění zvonkoher ve Feng Shui je rozličné. Můžeme je použít v případě, když chceme:

 • Přibrzdit plynoucí energii například na dlouhé chodbě.
 • Zpomalit nebo rozptýlení přímého tokou energie mezi dveřmi a oknem nebo v linii od jedněch dveří ke druhým.
 • Neutralizovat působení škodlivých vnějších vlivů (ostré rohy domů nebo střech, telefonní sloupy), které míří na okno.
 • Přitlumit silný odtok energie v zimní zahradě.
 • Jednoznačně oddělit samostatné zóny v místnosti, např. pracovní kout od oblasti, kde spíme apod.
 • Příjemně uvítat hosty. V takovém případě zvonkohru umístíme do dveří nebo ke vchodu.

Symbolické účinky zvonkohry se projevují i tehdy, když jí vítr nepohupuje.

Závěsné křišťály

Závěsné křišťály patří mezi oblíbené pomocné prostředky ve Feng Shui. Jsou krásné, díky svým vybroušeným plochám nádherně odráží světelné paprsky a můžete je pověsit do okna či kamkoli do prostoru.

Hlavní předností duhových křišťálů je stimulování aktivní složky energií člověka, které jsou pro spokojený a tvůrčí život doma i v zaměstnání rozhodující.

Harmonizují pracovní a obytné prostory, vylepšují partnerské a obchodní vztahy, odstraňují stres a mají zklidňující účinky. Mohou být použity pro aktivaci energie, nebo aby ji různě usměrňovaly, rozptylovaly či rozdělovaly.

Křišťály mají příznivý vliv na naše myšlení, podporují kreativitu a společenský život. Tyto krásné koule pozitivně působí nejen na prostor, ale rovněž na zvířata a rostliny v něm. Rostliny díky jejich působení lépe rostou, jsou zdravé a plné energie.

Křišťál ve tvaru broušené koule je mimo jiné symbolem dokonalosti a čistoty. Koule Feng Shui v sobě nese ženskou energii Jin, která harmonizuje a aktivuje jemnou energii. Je velmi vhodná pro podporu tvořivosti a představivosti.

Jaké mají závěsné křišťály uplatnění?

Možnosti použití jsou docela široké, podobně jako u zvonkoher. Křišťálové koule lze uplatit k celkovému vyladění čchi ve vašem domově či kanceláři.

O velké moci zavěšeného křišťálu byli přesvědčeni už naši předkové. Jen si vzpomeňte na navštívené zámky a paláce, jejichž stropy ve vstupních prostorách i ve velkých sálech vždy zdobily nádherné křišťálové lustry, aby tak usměrňovaly tok nekonečné energie.

Křišťálové plošky totiž odrážejí čchi do všech směrů a zároveň odvrací negativní energii v prostoru a navozuje v něm mír a stabilitu.

Není tomu tak dávno, co ještě v našich končinách byly populární křišťálové lustry. Vždyť za socialismu snad neexistoval obývák, kde by takový parádní kousek naleštěného křišťálu chyběl. Náhoda, móda nebo jen obyčejná lidská intuice, která (aniž by dosud slyšela o Feng Shui) přirozeně vycítila, co je pro domov a jeho obyvatele dobré?

Kde nejlépe použít závěsný křišťál?

 • Křišťálu se nejvíce bude líbit pěkně pověšenému v okně, kde na něj budou dopadat paprsky slunce a světla. Umístění do okna je ideální, pokud chceme zamezit příliš velkému úniku energie z místnosti. Křišťál zavěšený v okně také rozptyluje škodlivé energetické vlivy, které přicházejí zvenku.
 • Mezi dveřmi a oknem, pokud potřebujeme narušit a rozvolnit přímou energetickou dráhu.
 • V dlouhých chodbách a předsíních, neboť zde dovede přibrzdit příliš rychlý odtok energie.
 • Můžete ho umístit před ostré rohy a výčnělky v místnosti, aby odpuzoval agresivní energii
 • V malých a stísněných prostorech dokáže aktivovat a rozproudit energii.
 • Umístíme-li křišťál do středu místnosti, dosáhneme lepší stability a harmonie.

Ať už si do svého interiéru pořídíte závěsný křišťál nebo zvonkohru, nikdy nemůžete šlápnout vedle. Vyzkoušejte tento malý trik a uvidíte, že časem začnete ve vašem životě pozorovat příznivé změny.

Zvonkohra i křišťál vám pomohou nenásilně zharmonizovat prostor a usměrnit životadárnou čchi, která vám přinese radost, bohatství a dlouhověkost.

Jaké jsou hlavní principy Feng Shui?

Energie jin a jang

Odkazuje na čínskou filozofii, podle níž se vše skládá z protikladných a doplňujících se energií – například ženské a mužské, tmavé a světlé nebo studené a teplé, uvádí Encyklopedie světových dějin. K vytvoření rovnováhy potřebujete v místnosti obě energie.

5 prvků

Dřevo, oheň, země, kov a voda jsou základní energetické kategorie ve feng-šuej. Každý prvek ovlivňuje, jak se v prostoru cítíte; předměty a prvky místnosti mohou patřit do jedné nebo více živlových kategorií. Například při zařizování podle prvku dřeva, který představuje růst a je spojen s bohatstvím, můžete použít dřevěný nábytek nebo živé rostliny; při zařizování podle prvku země, který představuje stabilitu a je spojen se vztahy, můžete použít zemité tóny, jako je žlutá a hnědá.

Mapa Bagua

„Bagua“ znamená v mandarínštině „osm oblastí“. Odborníci přikládají mapu bagua ve tvaru mřížky nebo kompasu na půdorys nebo místnost ve vašem domě jako vodítko pro nastavení prostoru. Každá oblast odpovídá určitým lidským životním zkušenostem, jako je kariéra, zdraví a rodina, a také tvarům, prvkům a barvám, na které se v každé z nich zaměřit.

Barvy

Mapa bagua vám pomůže určit, jaké barvy do prostoru vnést. Například oblast „Bohatství a hojnost“ ve vašem domě by mohla obsahovat fialovou, zelenou a některé modré barvy, protože tyto barvy jsou tradičně spojovány s energií prosperity.

Velitelská pozice

Jedná se o jeden ze základních principů. Můžete jej použít při rozhodování, kam v místnosti umístit svůj pracovní stůl, postel nebo židle. Váš stůl by měl mít pokud možno jasný výhled na dveře, které vedou do místnosti. Další výhodou je, že při práci máte stěnu bez nábytku a přímo za sebou.

Zrcadla

Zrcadla můžete strategicky zavěsit i v případech, kdy byste jinak nemohli dodržovat zásady feng-šuej. Existují určitá místa, kam zrcadlo umístit nechcete. Například zrcadlo nad postelí nebo zavěšené nad úrovní nosu není vhodné, protože chcete „udržet hlavu nad vodou“; tato metafora se týká vyhnutí se dluhům nebo ztrátě peněz na bydlení. Špatné umístění zrcadla může také způsobit, že se vám bude hůře ráno vstávat.