Jak pečovat o drahé kameny

Podlehli jste kouzlu drahých kamenů? Ať už máme minerály v oblibě jako šperk, náramek nebo jako surový neopracovaný kámen, nesmíme zapomínat, že drahým kamenům je potřeba čas od času věnovat i nějakou tu péči. Přece jen jsou tyto přírodní minerály živou součástí našeho energetického prostoru. Aby výměna energie mezi námi a kameny v pořádku fungovala, je potřeba kameny pravidelně čistit a nabíjet.

Říká se, že drahé kameny mají schopnost do sebe nasát veškerou energii, která je obklopuje. Dobrou i špatnou. Tedy i energii člověka, který se jich přímo dotýká. Zároveň do svého okolí pak vysílají energii, která je v nich uložená.

Zejména pokud kameny používáme k léčivým účelům či k ochraně před negativními energiemi, stane se, že po čase bude takový kámen doslova přesycen nežádoucími energiemi. A od těchto je potřeba ho očistit a znovu jej nabít.

Tím, že kameny budeme pravidelně energeticky čistit, zvýší se rovněž účinek jejich metafyzické energie. Pokud nad očistou mávneme rukou a necháme kameny žít si svým životem, může se stát, že místo léčivých pomocníků z nich časem vytvoříme leda tak tak vkusnou, ale energeticky bezúčelnou, dekoraci na komodě.

Pokud jste se někdy setkali s léčitelem nebo člověkem, který používá drahé kameny k harmonizaci energií, čaker či léčbě nemocí, určitě jste si všimli, že po každém použití kamene při léčbě „pacienta“ pak léčitel kámen minimálně opláchne pod proudem studené vody.

Tím kámen očistí od energií, které na něm během uzdravujícího rituálu ulpěly. Pokud by ho takto neočistil, kámen by v sobě nadále mohl nést energie fyzické i emocionální bolesti, které do sebe od „pacienta“ nasál.

Kameny se doporučuje očišťovat hlavně v těchto případech:

  • Hned poté, co jste si ho pořídili (je jedno, zda jste si kámen koupili nebo ho dostali darem)
  • Pokaždé, kdy ho použijete k harmonizačním a léčebným účelům
  • Pokud cítíte, že je léčebná síla kamene vyčerpána
  • Pokud kámen používáte delší dobu (cca víc jak měsíc v kuse)

Kamenu i šperku z drahých kamenů prospěje také jednoduchá denní péče. Například pokud jste zvyklí nosit kamínek celý den u sebe, večer ho pak jen vždy krátce opláchněte vodou a nechte odpočívat.

Nebo ho přes noc položte do misky s vodou. Následně jej povahy kamene ho nabíjejte na slunci, denním světle nebo v měsíčním svitu (viz níže).

Jak na očistu kamene?

Ještě než se vrhneme do očisty, je dobré si uvědomit, že každý kámen je svým složením jiný a proto nelze pro všechny kameny zvolit jedno univerzální očistné řešení. Některé kameny můžeme očišťovat vodou, jiné naopak vodu rády nemají.

Některé se nabíjí na přímém slunci, další zase za denního světla (ale ne na přímém slunci) a jiné zase potřebují  nabíjení pouze v noci za svitu měsíce.

Pokud si nejste jisti, co je pro daný kámen vhodné, zkuste si informace dopředu zjistit na internetu nebo v nějaké knize, která se vlastnostem jednotlivých drahých kamenů věnuje podrobně.

Nejběžnější způsoby očisty jsou tyto:

Nejběžnější a nejznámější očista je očista vodou a následné nabíjení na slunci.

1) Voda

Důkladná očista kamene je nutná hlavně v případě prvotního získání kamene (koupě, darování). Pokud ho nalezneme sami v přírodě, není tato očista potřeba. Jak na ni?

Připravte si misku s vodou nebo roztok rozpuštěné mořské soli ve vodě a do ní kámen položte a nechte odpočívat minimálně přes noc. Nejvhodnější na očistu je čistá pramenitá voda, mořská nebo minerální voda.

V případě prvotní očisty kámen klidně nechte v lázni  i několik dní. Pokud se však rozhodnete pro několikadenní očistu, vodu pravidelně vyměňujte.

Jestliže vlastníte kameny, které na sůl nereagují dobře, vložte je do nádoby s čistou vodou a tuto nádobu s vodou pak dejte do další nádoby, která bude vysypána mořskou solí.

Po velké vstupní očistě pak ještě kámen opláchneme cca 3 minuty pod proudem vlažné vody. Pokud ho při oplachování navíc budete držet v dlani, navážete s kamenem kontakt a harmonické souznění.

Důležitá poznámka: Pokud se chystáte čistit lapis lazuli (lazurit), hematit, malachit, opál, tyrkys či selenit, vodě se vyhněte. Pro tyto minerály není vodní koupel vhodná.

Nikdy neomývejte kameny octovou vodou ani žádnými saponáty. Vždy používejte pouze čistou vodu.

2) Sůl

Připravte si nádobu, do které nasypete ideálně mořskou sůl. Do ní položte kámen a zasypte, aby byl kámen v soli plně ponořen. Nechte ho v této očistné solné lázni 12-24 hodin. Poté ho vyjměte a podržte pod tekoucí vodou.

Pokud ho chcete také nabít, dejte následně na slunce nebo měsíční světlo (dle typu kamene). Některé kameny přímý kontakt se solí nesnáší (např. tyrkys, malachit), v takovém případě kameny vložte do prázdné misky a teprve tuto misku s kameny vložte do další misky vysypané solí.

3) Vizuální očista

Tento způsob je vhodný pro jedince, kteří mají dobrou vizuální představivost a dokáží zklidnit své myšlenky. Držte kámen v dlani a představujte si, jak ho ze všech stran obklopuje čisté bílé světlo. Jako by se v tom světle kámen koupal.

Světlo je jasné a očišťující jako Božské světlo. Během této vizualizace se na kámen soustřeďte s přáním, aby z něj odešla veškerá negativní energie a vrátila se do něj čistá, konstruktivní energie.

4) Očista křišťálem

Křišťál je specifickým minerálem, který sám může posloužit k očistě jiných kamenů. Připravte si nádobu s vodou, vložte do ní velký surový křišťál nebo několik drobných křišťálů společně s kameny, které chcete očistit, a nechejte je ve vodě minimálně přes noc.

Krystaly křišťálu dokáží vytáhnout z ostatních kamenů negativní energie, aniž by je pak samy do sebe nasály. Nemusíte se tedy bát, že energie se z očištěného kamene do křišťálového krystalu přenese.

5) Očista v půdě

Ještě důkladnější způsob očisty, než je očista vodou, je očista v zemi. Doporučuje se kámen zakopat pokud možno do panenské, lidskou rukou nedotčené země. Nechat ho v půdě můžete i několik dní. Otázka je, zda se nám podaří najít kousek panenské a nedotčené země, abychom tento typ očisty mohli provést.

Po očištění kamenů následuje dobití

Jakmile provedeme očistu některým z výše uvedených způsobů, necháme kámen ještě dobít tak, že ho necháme ležet na slunci, v denním nebo měsíčním světle (podle citlivosti a choulostivosti kamene). Tím se nám kámen nabije energií.

Dobíjení na slunci je jednoduché, zkrátka kámen položte na slunečné místo a nechte ho tam celý den ležet. Přímé slunce mají rády např. tyto kameny:

Achát, avanturín, býčí oko, citrín, heliotrop, hematit, chalcedon, jadeit, karneol, křišťál, olivín, onyx, safír, sluneční kámen, turmalín, tygří oko.

Dobíjení na denním světle je vhodné u citlivějších kamenů, které nesnáší přímé slunce a pod jeho paprsky blednou. Postup je stejný, jen kamínek nechte ležet ve stínu. Ve stínu dobíjejte tyto minerály:

Akvamarín, amazonit, fialový jadeit, heliodor, morganit, pyrit, tanzanit, záhněda.

Dobíjení měsíční energií je nejsilnější při úplňku. Ideálně je opět nechat měsíc na kámen působit přes noc. Tyto kameny vyžadují nabíjení pouze v noci při měsíci:

Ametyst, fluorit, čaroit, malachit, růženín, smaragd, granát, jaspis, kunzit, vltavín, měsíční kámen (selenit), obsidián, topaz, sodalit, rubán, lapis lazuli, magnezit, topaz, rodochrosit, nefrit či křemen.

Na závěr ještě jedno obecné doporučení. Chraňte své drahé kameny také před mechanickým poškozením. Určitě je také nikdy nevystavujte silnému magnetickému, elektrickému, rentgenovému ani ultrafialovému záření. Nenechávejte je vyčistit ultrazvukem.

Povrch kamene se může poškodit i chemickými prostředky, jako jsou sprchové gely, prášky na praní apod. Proto je dobré je před koupelí sundat a nezapomínat je ani po kapsách kalhot, které pak budeme prát.

V případě, že se budete o své minerály důkladně starat, odvděčí se vám nejen krásou, ale také příjemnými a konstruktivními energiemi, které k vám budou vysílat.