Proč lidé milují křišťál

Nemusíme být odborníci na problematiku drahých kamenů, přesto tento minerál poznáme na první pohled a nespleteme si ho s žádným jiným. Je také odpradávna nekorunovaným symbolem čistoty, krásy a ochrany. A o čem že je řeč? No přece o křišťálu, jehož průzračný vzhled také stojí za vznikem jeho jména.

Slovo křišťál totiž pochází z řeckého výrazu krustallos, což znamená led. Právě starověcí Řekové věřili, že křišťál je vlastně zkamenělý led svatých vod, který neroztaje ani v nejsilnějším žáru.

Obecná charakteristika

Z hlediska geologického je křišťál, někdy nesoucí přízvisko horský, čirou odrůdou křemene  a také jedním z nejrozšířenějších minerálů vůbec.

A kde byste křemen našli?

V České republice jsou velká naleziště křišťálu například kolem Nové Paky, Příbrami a Stříbře, v Obřím dole, u obce Žulová v Jeseníkách, u Sobotína v Krušných horách, na Čáslavsku a v některých oblastech jižních Čech.

V zahraničí se nachází důležitá naleziště na Madagaskaru, v Brazílii, USA, na Srí Lance. V Evropě zase v Rakousku, Švýcarsku, Polsku, Rusku či na Ukrajině.

Přitažlivá moc křišťálu

Z hlediska spirituálního je křišťál považován za univerzální a zároveň nejúčinnější léčivý krystal, který dokáže usměrňovat a harmonizovat energie. Křišťál energii uvolňuje, ale i pohlcuje, zesiluje i zeslabuje.

Pro své univerzální vlastnosti a široké možnosti použití, je vhodný i pro ty, kdo se s drahými kameny teprve seznamují a začínají s nimi pracovat. Rozhodně by doma neměl chybět ve sbírce nikomu, kdo věří na blahodárnou moc a sílu drahých kamenů.

Kámen kamenů pro všechny civilizace

Lidé od pradávna křišťálu přisuzovali magické schopnosti a považovali tento minerál rovněž za účinný talisman. Prakticky ve všech kulturách byl křišťál uctíván a všestranně používán. A dnes tomu mnohdy není jinak.

Věděli jste například, že

  • Budhismus řadí křišťál mezi 7 drahocenností, jako kámen duchovního poznání, čistoty a dokonalosti náhledu?
  • v křesťanském pojetí symbolizuje křišťálová koule čisté Boží (bílé) světlo?
  • Šamani v Austrálii a na Nové Guinei s jeho pomocí přivolávají déšť?
  • v Tibetu se dodnes používá jako lék na otevřené rány?
  • starověcí Římané jej používali proti horečkám a na utišení bolesti?
  • pro Japonce je symbolem moudrosti a trpělivosti?
  • američtí indiáni používali křišťál jako prostředníka při komunikaci s duchy svých předků a s duchovním světem?

Co vše umí křišťál?

Křišťál je bezesporu nejúčinnější léčivý kámen. Můžete si ho představit jako jakýsi katalyzátor, který urychluje výměnu energií. Dokáže odebírat negativní energii a naopak nás dobíjet energií konstruktivní.

Křišťál chrání a čistí naši auru, odstraňuje v těle blokády bránící průtoku energie, prosvětluje naše myšlenky a pocity a nabíjí nás tak novou, životadárnou energií.

Ochraňuje nás také před veškerým zlem a černou magií během bdění i ve spánku.

Je to ideální kámen pro meditaci. Při ní totiž působí jako filtr na všechny rušivé vlivy. Podpoří vaše soustředění a uvolní mysl. Říká se o něm, že také podporuje jasnovidecké schopnosti.

Co se týče fyzického těla, zde je zdravotně nejúčinnější síla křišťálu v jeho schopnosti tišit neuralgické bolesti. Pomáhá nám tak při bolestech hlavy, migrénách, také při žaludeční nevolnosti a kožních nemocech.

Křišťál v našich domovech

Důkladná výměna energie je občas zapotřebí hlavně tam, kde často pobýváme, tj. doma nebo v práci. Pokud si do místnosti pořídíte pořádný krystal nebo bohatou křištálovou drůzu, bude se vám v takovém prostoru okamžitě lépe fungovat.

Křišťál totiž umí neutralizovat škodlivý elektrosmog, usměrňuje energie z geopatogenních zón a působí jako ochrana před zářením z mobilních telefonů, počítačů, televizorů atp.

Pokud ho použijete společně s růženínem, jeho ochranné účinky tak ještě zesílíte.

Zasvěcenci do Feng-Shui si z tohoto důvodu zavěšují křišťálové koule do prostoru či do oken. Tím usměrňují tok energie a zabraňují jejímu velkému úniku. Nebo naopak pomáhají oživit stagnující energii.

Zpravidla každý drahý kámen má jiná specifika a je vhodný pro různé typy nemocí. Výhodou křišťálu je to, že pokud nemáme k dispozici jiné kameny, použijeme křišťál jako univerzální prostředek na všechny potíže a neduhy. Pokládáme ho na příslušné čakry, které jsou oslabené či blokované, nebo přímo na nemocná místa.

Jako prevenci proti neduhům a temným energiím je dobré nosit křišťál jako šperk, třeba ve formě přívěsku nebo korálků na ruku. Pokud jste navíc v astrologickém znamení Kozoroh, Vodnář nebo Lev, je pro vás křišťál jako dělaný.

Nezapomínejte ani na pravidelnou očistu křišťálu

Jelikož křišťál nám velmi pomáhá, pohlcuje mnoho negativní energie a chrání nás, měli bychom se mu za tuto péči čas od času odvděčit a o křišťál se dobře starat. Tak, jako ostatní drahé kameny, i křišťál je potřeba pravidelně čistit a jednou za čas také nabít.

Očistu provádíme přes noc v misce s vodou, nebo ho několik minut podržíme pod tekoucí vodou. Křišťál nabíjíme libovolně dlouho, nejraději má každopádně přímé sluneční světlo.

Za pomoci křišťálu můžeme dokonce provést také očistu i ostatních kamenů. Když k nim křišťál přiložíte, budou se kameny automaticky čistit a energeticky oživovat.