Proč lidé milují křišťál

Nemusíme být odborníci na problematiku drahých kamenů, přesto tento minerál poznáme na první pohled a nespleteme si ho s žádným jiným. Je také odpradávna nekorunovaným symbolem čistoty, krásy a ochrany. A o čem že je řeč? No přece o křišťálu, jehož průzračný vzhled také stojí za vznikem jeho jména.

Slovo křišťál totiž pochází z řeckého výrazu krustallos, což znamená led. Právě starověcí Řekové věřili, že křišťál je vlastně zkamenělý led svatých vod, který neroztaje ani v nejsilnějším žáru.

Obecná charakteristika

Z hlediska geologického je křišťál, někdy nesoucí přízvisko horský, čirou odrůdou křemene a také jedním z nejrozšířenějších minerálů vůbec.

A kde byste křišťál našli?

V České republice jsou velká naleziště křišťálu například kolem Nové Paky, Příbrami a Stříbře, v Obřím dole, u obce Žulová v Jeseníkách, u Sobotína v Krušných horách, na Čáslavsku a v některých oblastech jižních Čech.

zahraničí se nachází důležitá naleziště na Madagaskaru, v Brazílii, USA, na Srí Lance. V Evropě zase v Rakousku, Švýcarsku, Polsku, Rusku či na Ukrajině.

Typy křemene

Zatímco čirý druh je jedním z nejoblíbenějších, existuje několik různých druhů křemene. Patří mezi ně:

 • Růženín: známý pro své uklidňující vlastnosti a schopnost rozptylovat výkyvy nálad a pocity hněvu.
 • Tygří oko: Pomáhá nám udržet se na zemi tím, že podporuje pocity bezpečí a stability. Tento kámen také dokáže zázraky při udržování negativní energie na uzdě.
 • Citrín: Tento kámen v sobě zahrnuje radost a pomáhá probudit spící sny a přináší svému nositeli více úspěchu a sebedůvěry.
 • Sněžný křemen: Probouzí vaše vnitřní dítě. Tento kámen s sebou nese pocit nevinnosti a má silné očistné energie.
 • Kouřový křemen: Kouřový člen rodiny vyzařuje hřejivou energii. Tento druh křemene, známý také jako kámen síly, má dlouhou a tajemnou historii.
 • Ametrín: Křišťálový kámen, který je nejčastěji používán na světě: Krásně smíšený ametrín v sobě spojuje léčivou sílu citrínu i ametystu. Tento kámen je ideální pro ty, kteří potřebují trochu zklidnit duši.

Kromě bezbarvého, průhledného čirého křemene patří tyto odrůdy mezi běžné odrůdy křemene.

Přitažlivá moc křišťálu

Z hlediska spirituálního je křišťál považován za univerzální a zároveň nejúčinnější léčivý krystal, který dokáže usměrňovat a harmonizovat energie. Křišťál energii uvolňuje, ale i pohlcuje, zesiluje i zeslabuje.

Pro své univerzální vlastnostiširoké možnosti použití, je vhodný i pro ty, kdo se s drahými kameny teprve seznamují a začínají s nimi pracovat. Rozhodně by doma neměl chybět ve sbírce nikomu, kdo věří na blahodárnou moc a sílu drahých kamenů.

Kámen kamenů pro všechny civilizace

Lidé od pradávna křišťálu přisuzovali magické schopnosti a považovali tento minerál rovněž za účinný talisman. Prakticky ve všech kulturách byl křišťál uctíván a všestranně používán. A dnes tomu mnohdy není jinak.

Věděli jste například, že

 • Budhismus řadí křišťál mezi 7 drahocenností, jako kámen duchovního poznání, čistoty a dokonalosti náhledu?
 • v křesťanském pojetí symbolizuje křišťálová koule čisté Boží (bílé) světlo?
 • Šamani v Austrálii a na Nové Guinei s jeho pomocí přivolávají déšť?
 • v Tibetu se dodnes používá jako lék na otevřené rány?
 • starověcí Římané jej používali proti horečkám a na utišení bolesti?
 • pro Japonce je symbolem moudrosti a trpělivosti?
 • američtí indiáni používali křišťál jako prostředníka při komunikaci s duchy svých předků a s duchovním světem?

Čirý křemen je mocný krystal s regenerační a zesilující energií. Protože se často používá s jinými kameny k posílení jejich účinků, je skvělým doplňkem křišťálových mřížek. Čirý křemen je nejvhodnější pro všechny čakry, aby je pročistil a aktivoval, a lze jej použít k očistě fyzického i energetického těla.

Co vše umí křišťál?

Křišťál je bezesporu nejúčinnější léčivý kámen. Můžete si ho představit jako jakýsi katalyzátor, který urychluje výměnu energií. Dokáže odebírat negativní energii a naopak nás dobíjet energií konstruktivní.

Křišťál chrání a čistí naši auru, odstraňuje v těle blokády bránící průtoku energie, prosvětluje naše myšlenky a pocity a nabíjí nás tak novou, životadárnou energií.

Ochraňuje nás také před veškerým zlem a černou magií během bdění i ve spánku.

Je to ideální kámen pro meditaci. Při ní totiž působí jako filtr na všechny rušivé vlivy. Podpoří vaše soustředění a uvolní mysl. Říká se o něm, že také podporuje jasnovidecké schopnosti.

Co se týče fyzického těla, zde je zdravotně nejúčinnější síla křišťálu v jeho schopnosti tišit neuralgické bolesti. Pomáhá nám tak při bolestech hlavy, migrénách, také při žaludeční nevolnosti a kožních nemocech.

Křišťál v našich domovech

Důkladná výměna energie je občas zapotřebí hlavně tam, kde často pobýváme, tj. doma nebo v práci. Pokud si do místnosti pořídíte pořádný krystal nebo bohatou křištálovou drůzu, bude se vám v takovém prostoru okamžitě lépe fungovat.

Křišťál totiž umí neutralizovat škodlivý elektrosmog, usměrňuje energie z geopatogenních zón a působí jako ochrana před zářením z mobilních telefonů, počítačů, televizorů atp.

Pokud ho použijete společně s růženínem, jeho ochranné účinky tak ještě zesílíte.

Zasvěcenci do Feng-Shui si z tohoto důvodu zavěšují křišťálové koule do prostoru či do oken. Tím usměrňují tok energie a zabraňují jejímu velkému úniku. Nebo naopak pomáhají oživit stagnující energii.

Zpravidla každý drahý kámen má jiná specifika a je vhodný pro různé typy nemocí. Výhodou křišťálu je to, že pokud nemáme k dispozici jiné kameny, použijeme křišťál jako univerzální prostředek na všechny potíže a neduhy. Pokládáme ho na příslušné čakry, které jsou oslabené či blokované, nebo přímo na nemocná místa.

Jako prevenci proti neduhům a temným energiím je dobré nosit křišťál jako šperk, třeba ve formě přívěsku nebo korálků na ruku. Pokud jste navíc v astrologickém znamení Kozoroh, Vodnář nebo Lev, je pro vás křišťál jako dělaný.

Nošení křemene

Křemen je mocný a působí v bezprostřední blízkosti, takže se nemusí dotýkat těla. Pokud je nošen s vědomým záměrem, může být mocný. Dbejte na to, abyste křemenný šperk každou chvíli vyčistili, protože absorbuje energii ze svého okolí.

Noste s sebou křemenný krystal nebo oblázek – ano, ty ze štěrkových příjezdových cest a zahrad fungují stejně dobře jako ty drahé z obchodu s křišťály – poznáte, až najdete ten pravý pro vás! Noste ho v kapse nebo zastrčený v podprsence.

Křemenné náušnice – v blízkosti hlavy, křemen v náušnicích pomáhá duševní/emocionální jasnosti a soustředění.

Křemenné náhrdelníky a přívěsky – pokud jsou krátké a umístěné blízko krku, pomáhají jasnosti v komunikaci. Když se nosí delší, blíže k srdci, pomáhají při čištění a aktivaci srdeční energie. Hrot z křemenného krystalu, který je omotaný drátem tak, aby jeho horní část zůstala otevřená a špička směřovala dolů, nošený přes hrudní kost, pomáhá při vědomém nošení chránit před pohlcováním energie od jiných lidí (podle některých praktik Čerokézů).

Křemenné prsteny – kameny jako křemen mohou pomoci aktivovat energetická centra rukou (stejná, která se aktivují při reiki) a celkově zvýšit citlivost rukou a prstů.

Nezapomínejte ani na pravidelnou očistu křišťálu

Jelikož křišťál nám velmi pomáhá, pohlcuje mnoho negativní energie a chrání nás, měli bychom se mu za tuto péči čas od času odvděčit a o křišťál se dobře starat. Tak, jako ostatní drahé kameny, i křišťál je potřeba pravidelně čistit a jednou za čas také nabít.

Očistu provádíme přes noc v misce s vodou, nebo ho několik minut podržíme pod tekoucí vodou. Křišťál nabíjíme libovolně dlouho, nejraději má každopádně přímé sluneční světlo.

Za pomoci křišťálu můžeme dokonce provést také očistu i ostatních kamenů. Když k nim křišťál přiložíte, budou se kameny automaticky čistit a energeticky oživovat.

Kámen zvěrokruhu

Čirý křemen je oblíbeným kamenem narozených ve znamení zvěrokruhu Beran. Osobnost Berana směřuje k velké vášnivosti a ctižádosti, což jsou úžasné vlastnosti, ale bez rovnováhy mohou vést k vyhoření. Vstupte do hry s čirým křemenem, jeho uklidňujícím chladným dotykem a schopností regulovat emocionální přetlak.

Také Lvi jsou dalším znamením zasaženým ohněm. Jako sluneční znamení, které je vždy připraveno vykřičet své nadšení ze střech, se čirý křemen skvěle hodí pro Lvy, kterým by mohlo prospět vyčištění pavučin starých vzorců, utužení jasnosti mysli a schopnost zbavit se obav z toho, co si o nich myslí ostatní lidé.