7 možností, jak provonět interiér

„Smrádek, ale teploučko“. Doslova. Hlavně nevětrat, prosím. Kolikrát jsem tohle slyšela od některých kolegů v práci, kteří si v tom vydýchaném a často nevábně vonícím prostředí přecpané kanceláře dokonce snad i libovali.

Dodnes to nechápu. Přitom prosvětlený a příjemnou vůní prosycený interiér dokáže navodit pohodovou atmosféru, ve které se nám dobře žije, pracuje i odpočívá.

Pravdou je, že vůně možná řešíme více v zimním období, než v létě. Protože v létě je mnohem snazší udržet domov či kancelář svěží, můžeme hodně větrat a sluneční paprsky prosvětlí i ten nejtemnější kout.

V zimě je to naopak, větrat často nemůžeme a nechceme kvůli nadměrnému smogu, venku je převážně pošmourno, brzy tma a nic z toho naší dobré náladě nepřidá. V takových dnech často sáhneme po klasické aroma lampě nebo vonné svíčce, které nás povzbudí nejen vůní, ale také hřejivým světlem.

Možností, jak si provonět místnost, je hned několik. Každý z nás více či méně inklinuje k něčemu jinému. Někdo miluje právě svíčky nebo vonné tyčinky, druhý má raději „čistější“ řešení ve formě elektrického nebo ultrazvukového difuzéru.

Speciální bytové vůně neboli prostorové parfémy jsou užiteční pomocníci, díky nimž dodáme našemu domovu tu správnou harmonii během chvilky. Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých variant?

1) Vonné svíčky

Vonné svíčky jsou kapitola sama pro sebe. Asi ani není potřeba se o nich rozepisovat, protože svíčky nechybí snad v žádné domácnosti. Teplé světlo svíčky dotváří romantickou atmosféru a rozptyluje naše chmury za dlouhých podzimních i zimních večerů. Neodmyslitelně patří také k době Adventu. Je jen na nás, kterou vůni si vybereme.

Kupujte ale svíčky kvalitní, od prověřených výrobců, zhotovené z kvalitních surovin. U mnoha levných svíček totiž bylo zjištěno, že se z nich při hoření uvolňují do ovzduší  toxické látky, které pak logicky dýcháme. Samozřejmě u vonných svíček jde většinou kvalita ruku v ruce s cenou, tedy čím kvalitnější, tím dražší.

Výhodou svíčky je jednoduché použití, vcelku rychlé provonění prostoru a nízké pořizovací náklady. Nevýhodou je otevřený oheň, svíčku tedy není radno nechávat bez dozoru.

Speciální varianta svíček – čakrové svíčky: Přečtěte si, co jsou to čakrové svíčky a jak se používají?

2) Vonné tyčinky

Vonné tyčinky se oproti vonným svíčkám tak masově oblibě netěší, vyhledávají je spíše fajnšmekři. Spíše než doma si je umíme představit zapálené někde v chrámu či svatyni. Tyčinky jsou totiž specifické. Navozují mystično.

Primárně se využívaly a stále využívají zejména v Asii k různým tradičním obřadům a rituálům či k vykuřování prostoru od negativních energií.

Ovšem tyčinky nehoří, ale doutnají a místnost tak naplní typicky kouřovou vůní. Což ne každému vyhovuje. Sporný je podobně jako u svíček také zdravotní dopad kouře. Takže i tady by se dalo doporučit staré dobré – všeho s mírou.

Na druhou stranu díky vonným tyčinkám si můžeme v interiéru vytvořit duchovní, povznesenou atmosféru. Navíc si můžeme vybrat z široké škály druhů a vůní – indické tyčinky, ájurvédské, japonské nebo tibetské. Pořídíte je už od 45 Kč.

Chcete se o historii, výrobě a použití vonných tyčinek dozvědět více? Přečtěte si samostatný článek Vonné tyčinky, milujete je, nebo nesnášíte?

3) Vonné sáčky

Malé, ale šikovné. A také levné. Celý interiér s nimi sice neprovoníte, ale jsou jednoznačně nejlepší volbou pro naše úložné prostory a těžko větratelné kouty, které dokáží parádně osvěžit.

Skříně, šuplíky s prádlem a místa, kde chceme udržet voňavou svěžest tak můžeme proložit jedním nebo více vonnými sáčky a máme vystaráno. Osvědčí se vám také jako vůně do auta místo klasického chemického „stromečku“ na zrcátko.

Tyto vonné pytlíčky nejsou žádným převratným objevem, používaly je už naše babičky např. proto šatním molům apod. Náplň sáčku tvoří většinou směs sušených aromatických bylin nebo květin.

Výhodou je nízká cena a jednoduché, univerzální použití. Kvalitní vonné sáčky pořídíte už za 40 Kč. Nevýhodu vidím jen jednu, a to, že vůně může brzy vyčichnout a sáček je tak potřeba vyměnit za nový.

4) Aromalampa

Klasickou aromalampu na svíčku zná zřejmě každý. V minulosti byly aromalampičky velmi oblíbené, v poslední době je pozvolna vytlačují modernější a efektivnější katalytické lampy a elektrické difuzéry viz níže.

Ovšem aromalampa má své kouzlo. Jednak funguje jako stylová dekorace v interiéru, jednak díky svíčce dokáže vytvořit příjemnou atmosféru a moc rádi si ji tak zapálíme hlavně za studených dlouhých večerů.

Aromalampička má prostor na svíčku a nad ním je položena nádobka, kterou je potřeba naplnit vodou, do které nakapeme pár kapek vonného oleje. Plamen svíčky zahřívá vodu i olej v nádobce a do prostoru se tak šíří vůně.

Lampičku můžete pořídit levně klidně už od nějakých 130 Kč, stejně tak ale můžete vlastnit designový kousek klidně za 1000 Kč.

Při jejím výběru si dávejte pozor jen na jednu věc – aby vzdálenost mezi miskou lampy a svíčkou byla alespoň 6–7 cm. Zvolte tedy raději vyšší lampu. V opačném případě se bude voda v misce smíchaná s vonným olejem rychle vařit, rychle se odpařovat, a tak se olej může na stěnách misky začít přepalovat. Což není chtěné, ani zdraví prospěšné (dýcháme přepálené toxiny z esenciálního oleje).

Nevýhodou aromalampy je opět otevřený oheň, takže není dobré nechávat lampu hořet bez dozoru a odskočit si třeba na nákup. To by se nemuselo vyplatit.

5) Tyčinkový difuzér

Estetické, jednoduché, účinné a oblíbené. To vše jsou klasické tyčinkové aroma difuzéry. Tyčinkový difuzér funguje na principu vzlínání esenciálního oleje z nádobky, jehož vůně se pak šíří do prostoru.

Obrovskou výhodou je „čisté“ použití bez zapáleného ohně. Můžete jej použít kdekoli si zamanete. Ideální místo je tam, kde trochu proudí vzduch, aby se vůně mohla hezky rozlinout po prostoru. Pořízením difuzéru si navíc nezruinujete peněženku, poněvadž se dají sehnat kvalitní kousky už kolem 120–130 Kč.

Nevýhodu u tohoto řešení snad ani žádnou nevidím. Samozřejmě náplň se postupně odpaří a pak je potřeba pořídit difuzér nový.

Přečtěte si také 5 tipů, jak správně používat aroma difuzér.

6) Katalytická lampa

Katalytická lampa je dá se říci znovu objevenou novinkou v oblasti bytových parfémů. Tento užitečný pomocník v sobě spojuje funkci aromalampy a pohlcovače pachů v jednom.

Hlavní výhodou katalytické lampy je na rozdíl od ostatních forem interiérových vůní fakt, že vzduch nejenom provoní, ale nejprve jej vyčistí od bakterií a škodlivin (zneutralizují) a teprve poté jej nasytí příjemnou vůní. Do katalytických lamp se používá speciální náplň, která je tvořena směsí alkoholu a vonných esencí.

Většina lamp je navíc vyvedena v pěkných designech, takže tvoří hezký kousek v každém interiéru. Mírnou nevýhodou může být vyšší cena. Katalytickou lampu pořídíte cca od 700 Kč výše a je potřeba do ní čas od času koupit novou náplň.

Návod, jak správně používat katalytickou lampu.

7) Elektrický difuzér

Elektrické aroma difuzéry jsou nejnovějším objevem posledních let, co se bytových vůní týče. Jedná se o moderní možnost, jak snadno a efektivně provonět interiér.

Difuzér pracuje na principu rozptýlení vonné esence do prostoru pomocí ultrazvukových vln, respektive ultrazvukové vibrace přetváří vodu v nádobce v mlhu a v mlze je následně rozptýlen esenciální olej. Bez problémů zvládnou provonět standardně velkou místnost (15–20 m2).

Používá se do nich náplň z přírodních éterických olejů. Některé z modelů jsou dokonce vybaveny i funkci zvlhčení vzduchu, takže vám klima nejen provoní, ale zlepší i přesušený vzduch.

Velkou výhodou je, že celý proces probíhá bez přítomnosti ohně, éterický olej se nezahřívá (jako je tomu u klasické aromalampy), tím pádem nemění své vlastnosti. Používání přístroje je tedy naprosto zdraví bezpečné a maximálně komfortní. Pokud si navíc pořídíte stylově laděný difuzér, může se stát zajímavým doplňkem interiéru.

Elektrické difuzéry potřebují ke svému provozu blízkost zásuvky nebo fungují na baterie. To může být určitá nevýhoda. Na druhou stranu je můžete použít kdekoli doma, v kanceláři, v ordinaci, aniž byste na ně museli dohlížet.

Jedinou větší nevýhodu tak představuje vyšší pořizovací cena, která zpravidla startuje někde kolem 1000 Kč, za luxusnější kousky např. stylové difuzéry značky Boles ď olor dáte klidně i kolem 2000 Kč.