Jak správně vybrat aromalampu

Aromalampy patří k oblíbeným doplňkům interiéru. Protože jsou sympatické, hezké a romantické, často je také pořizujeme sobě jen tak pro radost nebo jako malý dárek kamarádce či kolegyni v práci. Typů aromalampiček je nepřeberně, navíc je seženeme v každém obchůdku s dárkovým zbožím či v sortimentu dekorací a doplňků do domácnosti.

Nutno dodat, že v různé kvalitě a ceně. Čím je dobré se při výběru aromalampy řídit a na co si dát pozor, abychom si domů nepřinesli jen špatně fungující dekoraci?

Tak jako je to s většinou věcí, které nás obklopují, i bez aromalampy bychom se samozřejmě docela dobře obešli. Není to nezbytnost, bez které nelze žít. Ale na druhou stranu pokud nehodláme celý život strávit ve sterilním, přísném prostředí holobytu, naopak si doma rádi vytvoříme příjemnou atmosféru, ve které můžeme krásně odpočívat, stane se aromalampa výtečným parťákem nejen pro pochmurné zimní dny.

Aromalampička během chvilky provoní prostor za pomoci éterických olejů nebo vosků.

Uplatníte ji doma v obýváku i v relaxačních studiích, kde se provozují masáže, kosmetika apod. Klasická aromalampa na svíčku je ideální pro všechny, kteří mají rádi spojení ohně a vůně. Díky hořící svíčce lampa navozuje pocit tepla a útulna. Zkrátka na dlouhé zimní večery jako udělaná! Je pro nás symbolem aromaterapie, relaxace a uvolnění.

Aromaterapie působí na mozková centra

Že aromaterapie dokáže zahnat některé lidské neduhy, už se dávno ví.  Jak je to možné?

Působením tepla ze svíčky se voda v nádobce společně s éterickým olejem zahřívá a do vzduchu se uvolňuje vůně z tohoto éterického oleje. Olej v sobě obsahuje množství blahodárných silic a látek, které při vdechování nosem automaticky přecházejí do krve a ovlivňují určitá mozková centra.

Protože každá chemická látka má na náš mozek jiný vliv, budou mít různé esenciální oleje odlišný účinek.

  • Např. levandule, meduňka, bergamot, jasmín, vanilka či růže navozují pocit uvolnění a hodí se pro hlubokou relaxaci.
  • Povzbuzení psychiky a celkovou aktivizaci organismu přinesou éterické oleje z citrusů, jako pomeranč, grapefruit či mandarinka. Esence z muškátového květu zase aktivuje tvorbu endorfinu.

Podle čeho aromalampu vybírat

Nevybírejte jen očima nebo podle ceny, ale vždy se soustřeďte na víc faktorů.

Materiál

Lampičky mohou být vyrobeny z různých materiálů, nejčastěji převažuje keramika a porcelán. Setkat se můžeme také se sklem a kovem, dřevem nebo dokonce i kamenem. Zpravidla se však jedná o nějakou kombinaci těchto materiálů.

Sklo se například zahřívá rychleji než keramika. Keramická miska zase udrží déle teplotu vody a chládne pomaleji. Na fungování lampy ale jinak nemá zvolený materiál žádný výrazný vliv. Z hlediska materiálu tak spíš záleží na našich preferencích, co se nám líbí a jaký design upřednostňujeme. Asi si vybereme takový kousek, který svým stylem bude ladit s interiérem.

Tvar a výška

Baňaté, válcové, zdobené, jednoduché, vysoké a štíhlé i s kovovou konstrukcí. Fungují všechny. Na tvaru až tolik nezáleží. Pozor si ale dávejte vždy na to, aby miska lampičky byla vždy v dostatečné vzdálenosti od jejího dna. Doporučuje se rozmezí alespoň 7 cm.

Pokud je to méně, bude miska příliš blízko plamenu svíčky a hrozí, že se voda začne rychle odpařovat a olej se bude v misce následně bez vody přepalovat. Což brzy poznáte po čichu. Navíc se pak olej přichycený na stěnách a dně misky velmi obtížně čistí. Nemluvě o tom, že z přepáleného oleje se do vzduchu dostávají toxiny, které dýchat nechceme.

Nízké, přikrčené aromalampy tedy nejsou moc vhodné, i když budou za dobrou cenu a budou hezké, raději se jich vzdejte.

Miska

Miska může být v lampičce už integrovaná, tzn. že se zbytkem lampičky tvoří jeden celek. Nebo může být samostatná, snímatelná. U snímatelné hrozí, že vám při neopatrné manipulaci z lampičky sklouzne a rozbije se.

Na druhou stranu odnímatelná miska se možná lépe čistí, stačí ji vypláchnout vodou a vytřít suchým hadříkem.

Klasická na svíčku nebo elektrická?

Známější jsou spíše aromalampy na svíčku. Ale k dostání jsou i lampy elektrické, kdy místo svíčky najdete žárovku. Elektrické aromalampy se hodí všude tam, kde si nemůžete dovolit nechat hořící svíčku (v kanceláři), nebo kde chcete nechat hořet lampu bez dozoru (ložnice, dětský pokoj), aniž byste museli mít obavy, že vyhoříte. Faktem je, že elektrická lampička plně nenahradí romantické kouzlo otevřeného ohně.

Aromadifuzér – vyšší úroveň aromalamp

Pokud už byste volili mezi klasickou aromalampou na svíčku a aromalampou s žárovkou, možná by bylo lepší podívat se rovnou na vyšší level těchto aromalamp. Jedná se o inovativní řešení, kterým jsou elektrické aromadifuzéry.

Jak se liší elektrický difuzér od klasické aromalampy? Cenou i principem fungování.

Elektrický aromadifuzér pracuje na principu ultrazvukových vibrací, díky kterým vytváří v nádobce s vodou mlhu, do které se uvolňují silice z dodaného éterického oleje a vůně se následně line do prostoru. Olej v nádobce se na rozdíl od klasické aromalampy nepřehřívá, a tak si zachovává všechny své vlastnosti a blahodárné účinky.