Konvenční, přírodní a bio kosmetika – jak se liší

Mnoho lidí v současnosti pečlivě zkoumá nejen složení potravin před jejich vložením do nákupního košíku, ale postupně se víc a víc zvyšuje také touha vědět, co vše obsahuje kosmetika, kterou denně používáme. Chceme žít zdravě. Zajímá nás tedy nejen co jíme, ale i to, co na sebe mažeme, v čem si myjeme vlasy a zda jsou námi používané výrobky šetrné nejen k našemu tělu, ale i k přírodě.

Mýdla, sprchové gely, šampóny, krémy a vlastně celá tělová kosmetika, to všechno jsou produkty, jejichž obsah naše pokožka během několika vteřin vstřebá do organismu a krevního řečiště. Proto chceme vědět, čím svou kůži živíme a zda je produkt zdraví neškodný.

V poslední době se to všude kolem nás hemží pojmy jako přírodní kosmetika, bio kosmetika, veganská kosmetika nebo dokonce raw kosmetika. A co má nálepku přírodní, zařazujeme si automaticky jako zdraví prospěšné. Ale tohle nemusí být tak jednoznačné. Pojďme si vysvětlit rozdíly mezi jednotlivými pojmy, ať máme při příštím nákupu kosmetiky jasněji.

1. Klasická neboli konvenční kosmetika

To je kosmetika, kterou seženete v každé drogerii. Její výhodou je cenová dostupnost. Pokud se ale zajímáte o své zdraví, pravděpodobně se při bližším prozkoumání jejího složení budete chtít této kosmetice vyhnout. Proč?

Hlavní surovinou pro výrobu konvenční kosmetiky je ropa, respektive její deriváty. Dále minerální oleje a jiné syntetické látky. Například klasická černá řasenka obsahuje dehet. Bohužel chemické ingredience v kosmetice mohou nepříznivě působit na naše zdraví. Většina z těchto látek je dokonce karcinogenní.

A vzhledem k tomu, že všechny se přes pokožku dostávají téměř okamžitě do krve a dál do vnitřních orgánů, zatěžujeme naše tělo toxiny a můžeme si tak časem zadělat na hormonální problémy či potíže s imunitou nebo i závažnější nemoci.

V souvislosti s konvenční kosmetikou a toxickými látkami v ní obsažených jsou nejčastěji zmiňovány parabeny, silikony, ftaláty, SLS (Sodium Lauryl Sulfat), SLES (Sodium Laureth Sulfate) a propylenglykol (PEG, PG).

Další zradou klasické kosmetiky je také její zdánlivý zkrášlující efekt. Díky všem zmiňovaným přísadám sice opravdu po použití „chemického“ krému nebo šamponu na vlasy bude vaše pleť vláčná a vlasy krásně lesklé, ale při dlouhodobém používání začne pokožka chřadnout a rychle stárnout.

Pokud například zvolíte krém s vysokým obsahem syntetického glycerinu nebo silikonu, můžete své pleti místo pořádné hydratace zajistit naprosto pravý opak – dlouhodobou dehydrataci.

2. Přírodní kosmetika

Možná první, co vás u přírodní kosmetiky napadne, je fakt, že v jejím složení nemají chemické látky co dělat. Že má být absolutně čistá s přírodních surovin. To je pravda. Kvalitní přírodní kosmetika se vyrábí výhradně z přírodních složek, rostlinných olejů a silic. Jejím vyšším standardem je potom BIO kosmetika.

Ovšem nutno zmínit, že u přírodní kosmetiky existuje – na rozdíl od biokosmetiky – tolerance, že může obsahovat minimální koncentrace minerálních olejů a některých látek živočišného původu (včelí med, vosk, lanolin). Co však obsahovat nesmí, jsou ropné a syntetický látky, parabeny, silikony, sulfáty, ftaláty, chemické konzervanty a umělá barviva, které jsou jinak běžným složením klasické kosmetiky.

Není přírodní jako přírodní

Pozor však na kosmetiku, co se jako přírodní tváří pouze na obalu. Můžete totiž narazit na kosmetiku vyrobenou převážně ze syntetických látek, ve které byly částečně použity přírodní příměsi (éterické oleje nebo výtažky z rostlin) ovšem v tak zanedbatelném množství, že v celkovém objemu tvoří jen zanedbatelné procento.

Zato základem produktu budou minerální oleje a vazelína či parafin získané z ropy. Díky tomuto složení je takováto  „přírodní“ kosmetika mnohem levnější, než opravdu 100% kvalitní přírodní či bio kosmetika.

Proto, aby produkt mohl nést označení přírodní, stačí, aby obsahoval i pouhé 1 % přírodních složek, což může být pro spotřebitele značně zavádějící.

Řiďte se podle složení na obalu, podle INCI

Při výběru kosmetiky vždy čtěte její složení. To musí být ze zákona uvedeno na každém produktu a vychází z tzv. INCI = Internacional Nomenclatire of Cosmetics Ingrediens.

Co je INCI? Jedná se povinnost vypsat na obal výrobku jeho přesné složení. Jednotlivé ingredience musí být uváděny v posloupnosti přesně podle výše množství, jaké je v produktu obsaženo. Tzn., že na prvních příčkách jsou vždy látky, které v produktu převažují, úplně v závěru pak látky, jejichž obsah je v produktu nejmenší. Slovíčka jako paraben, silikon, mineral oils, atp. jsou mezinárodní a určitě byste je ve složení nepřehlédli.

3. Bio kosmetika

BIO kosmetika je kvalitativně vyšším levelem kosmetiky přírodní, jsou na ni kladeny přísnější požadavky. Označení „BIO kosmetika“ může mít jen taková přírodní kosmetika, na jejíž výrobu byly použity suroviny v BIO kvalitě, tj. vypěstované podle udržitelných zásad kontrolovaného ekologického zemědělství. Samozřejmě v ní nesmí být žádné chemické látky stejně jako u přírodní kosmetiky.

Co mají přírodní a BIO kosmetika společné? Jsou to zejména tyto body:

  • Je složena z přírodních surovin, olejů, extraktů a přírodních aromat, často obohacena o další výživné složky a vitaminy
  • Neobsahuje ropné produkty, minerální oleje, silikony, parabeny, sulfáty, ftaláty a jiné syntetické látky
  • Neobsahuje chemická barviva a chemické konzervanty
  • Je šetrná k pokožce celého těla, zabraňuje stárnutí pleti
  • Přirozeně vyživuje pokožku i vlasy
  • Nezatěžuje vaše tělo zdraví ohrožujícími látkami a toxiny
  • Výroba je šetrná k přírodě (platí zejména pro BIO kosmetiku)

4. Veganská kosmetika

Dalším druhem kosmetiky je veganská kosmetika. Kromě toho, že kosmetika veganská nesmí obsahovat syntetické látky, ropné deriváty, parabeny či silikony, tak nesmí obsahovat ani žádné živočišné produkty a látky živočišného původu (lanolín, včelí vosk apod.). Samozřejmostí u této kosmetiky je také fakt, že není testována na zvířatech.

Veganskou kosmetiku poznáte nejčastěji podle jejího loga se zelenou slunečnicí (Vegan Society) a smí se s ním pyšnit jen produkty splňující normu Vegan Animal-free Standards.

Certifikace kosmetiky

Pokud chcete mít jistotu, že nekupujete zajíce v pytli, ale opravdovou přírodní nebo BIO kosmetiku, lze se orientovat i podle certifikátů, které může daná kosmetika mít. Jestliže je produkt certifikován, je to na obalu zpravidla uvedeno společně se značkou nebo logem výrobce.

K nejběžnějším certifikátům patří např. Ecocert, BDIH, CPK (Certifikovaná přírodní kosmetika), Natrue, Vegan, Fairtrade a další. Známým českým certifikovaným výrobcem přírodní kosmetiky je u nás např. značka SALOOS.