Detox – jak nastartovat tělo

Některá období v životě jsou z hlediska udržení zdravého, vyrovnaného jídelníčku skutečnou výzvou i pro silné jedince. Takový příkladem mohou být Vánoce, dovolená nebo třeba období zvýšeného stresu v rodině nebo v práci. Ne každý tak dokáže z takových období vybruslit bez úhony.

Jestliže se v období špatného jídelníčku rapidně zhoršil stav pleti, kalhoty sice dopnete, ale knoflík vás do břicha tlačí víc než obvykle, jste unavení, bez energie a bolí vás hlava, něco je špatně. Nastal nejvyšší čas pustit se do detoxikace organismu.

Škodliviny jsou dnes bohužel všude kolem nás – ve vzduchu, v půdě i v jídle –, takže toxinů v organismu se nikdy nejde zbavit úplně, přesto je dobré našemu tělu čas od času odlehčit tou správnou stravou. Zejména když víme, že jsme si v posledních dnech či týdnech dávali do nosu mnohem víc cukru, pečiva a alkoholu víc, než je zdrávo.

A všechny stravovací hříchy si tělo pamatuje a projeví se nejen na přibývající ručičce váhy, ale hlavně na naší celkové psychické a fyzické kondici.

Detoxikace – co to znamená?

Detoxikace organismu neboli očista od toxinů je přirozený proces, při kterém se z těla vylučují škodliviny usazené v tělesných buňkách.

Toxiny jsou škodlivé organismy, které v průběhu času vznikají v organismu v důsledku nesprávné výživy a nedostatku fyzické aktivity. Naše tělo má vlastní metody očisty, díky kterým je schopno část škodlivin z těla vyloučit samo zejména prostřednictvím vylučování a pocení.

Vědomá detoxikace (správná strava + pohyb) urychluje tento proces čištění a pomáhá tělu se (téměř) úplně zbavit těchto škodlivých látek.

Proč je dobré provádět očistu organismu?

Většina našich tělesných a psychických obtíží je zapříčiněna množstvím toxinů v těle.

Např. už samotný znečištěný vzduch, který denně dýcháme, způsobuje pronikání škodlivin do tělesných buněk.

Protože však stav životního prostředí nemůžeme sami výrazně ovlivnit – pokud tedy nežijete ve výjimečně čisté lokalitě někde na horách – můžeme se soustředit alespoň na to, co ovlivnit můžeme. Tj. naše stravovací návyky a tělesný pohyb.

Vysoký příjem cukru, tučných potravin či alkoholu, dále kouření a každodenní stres výrazně ohrožují stav našich tělesných orgánů. Základem pro naše zdraví je v každém případě zdravé střevo a zdravá játra nezanesená tukem. Neboť játra jsou prvotním „filtrem“ našeho těla, který zbavuje organismus toxinů.

Jestliže nás trápí následující obtíže, je detoxikace těla určitě namístě:

  • Potíže s trávením, pocit nafouknutého břicha, nadýmání, zácpa
  • Špatná pleť
  • Otoky kloubů
  • Pravidelné bolesti hlavy
  • Silné menstruační křeče
  • Špatná cirkulace krve
  • Zhoršené soustředění
  • Křeče ve svalech, bolesti svalů
  • Napětí, stres
  • Únava
  • Pocit, že nemáme na nic energii

Jak často je dobré provádět takovou vnitřní očistu?

Odborníci doporučují provádět detoxikaci organismu minimálně jednou až dvakrát během roku,. Pravidelná očista totiž zlepšuje imunitu a urychluje celkovou regeneraci organismu. V ideálním případě by detoxikace měla trvat 3–7 dnů.

Nejlepší doba pro detox

Jedním z nejlepších období pro provádění očisty je zimní období. Vzhledem k tomu, že téměř nikdo nevynechá opulentní hody během vánočních svátků, jsou leden a únor pro provedení očisty naprosto ideální.

Dobře se očista provádí také během jara nebo v létě, kdy máme k dispozici mnohem více sezónního ovoce a také bylin či zelených potravin, které jsou perfektní součástí detoxikačního jídelníčku.

Zásady správné detoxikace

Nejdůležitější je zvolit si takovou formu detoxikace, která nejlépe vyhovuje našemu tělesnému stavu. Určitě nedoporučujeme pouštět se do žádných extrémních detoxikačních kúr. Žádná šoková terapie! Vždy pamatujte na to, že chceme tělu pomoci, a ne si ještě více ublížit. Takže raději postupujte pomaleji a pozvolna.

Protože tělo je během detoxikace oslabeno, je dobré jej nepřetěžovat. Pokud patříte mezi energické a aktivní osoby, zkuste zpomalit. Omezte náročné aktivity a snižte energetický výdej, aby tělo mělo čas přizpůsobit se změnám vašeho jídelníčku.

Očista těla by se měla provádět v době, kdy nejste příliš aktivní a vaše svaly i mozek jsou pokud možno odpočaté a nepřetěžované. Je dobré také nebýt v tomto čase vystaven přílišnému stresu (např. v práci, zkouškové období ve škole apod.).

Pokud si plánujete krátkodobou 3denní kúru,  dá se udělat o víkendu, když nemusíte do práce. Chcete-li absolvovat delší, 7denní detoxikaci, je lepší si ji naplánovat třeba na dny dovolené či prázdnin.

Druhy detoxikace

  • Krátkodobá detoxikace (2–3 dny): tento super krátký detox odlehčí tělu, pomůže mu s odplavením škodlivin, dobijete baterky a posílíte organismus.
  • Delší detoxikace (7 dní): Týdenní detox je ideální volbou, pokud na něj máte prostor a energii. Jedná se o účinnou a úplnou detoxikaci od jedů, kterou už tělo pocítí intenzivněji. Ačkoli tělo může být po takové týdenní kúře oslabeno, vytvoří si ale díky detoxu novou kapacitu pro příjem nové čisté energie.
  • Pravidelná detoxikace (jednou týdně): Jedná se o jakýsi udržovací mód, kdy si dopřejete odlehčený jídelníček ve formě ovocných a zeleninových smoothies a bylinných čajů.

Co při detoxikaci jíst a pít?

Důkladná očista se nese v duchu vyváženého jídelníčku. To znamená vyhnout se všem těžkým a tučným pokrmům a nahradit je čajem a čerstvě vymačkanými ovocnými či zeleninovými šťávami v závislosti na zvoleném druhu detoxikace.

Aby se střevo a naše trávení vzpamatovaly z intenzivního zpracovávání každodenní pevné stravy, je dobré v průběhu detoxikace přejít na stravu tekutou (ideální jsou smoothies), díky které usnadníme trávicímu traktu práci a současně tělu dodáme novou energii, vodu a živiny z čerstvých surovin.

Vyberte si tedy pro svůj detoxikační program potraviny s vysokým obsahem vlákniny, vody, živin a antioxidantů, neboť ty jsou nejlepší k tomu, aby se „vytáhly“ toxiny z těla ven, pomohli nastartovat trávení a zvýšit frekvenci vylučování škodlivin.

Čaje

Očistu lze podpořit popíjením čajů, vyzkoušet můžete tyto:

  • zelený čaj
  • heřmánkový čaj
  • zázvorový čaj
  • speciální bylinné detoxikační čaje (obsahují např. kopřivu a další byliny, které pomáhají odplavení škodlivin z těla)

Dále si pořiďte zásobu čerstvého (pokud možno sezónního) ovoce a zeleniny, které můžete odšťavňovat nebo z nich připravovat rozmixovaná smoothies.

Ovocné šťávy a smoothies

Připravujte je zejména z ovoce bohatého na vlákninu, bez kalorií a plného antioxidantů: pomeranč, citron, grapefruit, jablko, granátové jablko, mandarinka, ananas, divoké ovoce (malina, ostružina, rybíz, borůvka, jahoda), meloun, medový meloun, broskev, nektarinka, hrozny, kiwi

Zeleninové šťávy a smoothies

Zelená energie z rostlin: hlavně „zelená“ zelenina a saláty (mangold, špenát, polníček, rukola apod.), mrkev, petržel, rajče, červená řepa, okurka, celer, máta

Recept na detoxikační smoothie

Náš tip na očistu s pomocí čaje a čerstvě lisovaných šťáv – detoxikační smoothie bohaté na důležité antioxidanty a omega-3 nenasycené mastné kyseliny.

Do mixéru vložte následující suroviny a důkladně rozmixujte na hladkou, krémovou konzistenci:

  • 1 banán
  • hrst mandlí
  • hrst borůvek
  • hrst ovesných vloček
  • 1 čajovou lžičku semínek chia
  • 1 šálek rýžového nebo ovesného mléka
  • Můžete přidat také kostky ledu nebo trochu vody

Poznámka: Doplnit lze i další druhy semínek dle vaší chuti, např. lněné semínko. Máte-li čas, namočte si semínka i vločky předem alespoň na pár minut do vody, teprve potom je rozmixujte.

Jak postupovat po ukončení detoxu?

To, že jste se rozhodli tělo detoxikovat, neznamená, že se budete mučit hladem a nebudete skoro nic jíst.

Jen je potřeba jídelníček upravit. Jakmile dojde k odplavení toxinů z těla, postupně se můžete navrátit k původní stravě, ale je dobré alespoň jednou týdně zařadit tzv. očistný den, kdy se vzdáte všech zatěžujících potravin (sladkosti, buchty, tučná jídla, alkohol) a nahradíte je ovocem, zeleninou nebo smoothies či čerstvými šťávami.

Náš knižní tip

Pokud to s detoxikací myslíte vážně, možná by se vám v knihovničce mohla hodit nějaká chytrá kniha se spoustou rad, návrhů jídelníčku a praktických receptů, díky kterým docílíte zdravého těla, ducha i krásné pleti.

My vsázíme na publikaci Detoxikace pro krásu od výživové poradkyně Kimberly Snyder, která sestavovala zdravý jídelníček nejedné světoznámé celebritě. Když její rady pomohly tolika slavným umělcům, proč bychom její návod na očistu organismu nemohli vyzkoušet i my, že ano?

Oficiální anotace knihy Detoxikace pro krásu:

Výživová poradkyně hvězd a odbornice na krásu Kimberly Snyder pomohla mnoha předním hollywoodským celebritám k tomu, aby na červeném koberci vypadaly dokonale. A téže péče se nyní dostane i vám. Sama Kim bojovala se suchými vlasy, akné a těžko odstranitelným tukem na břiše, ale jen do té doby, dokud neprocestovala svět a neobjevila prastará tajemství krásy.

Zjistila, že nejdůležitější pro vaši krásu je to, co jíte, a proto sestavila výkonný program, který tělo zbaví toxinů tak, abyste se mohli cítit i vypadat co nejlépe. Stačí pár změn ve stravě a dosáhnete mladistvého zářivého vzhledu, zbavíte se problematické pleti a vrásek, narostou vám lesklé vlasy a silné nehty, zbavíte se nadýmání, přebytečný tuk se ztratí a nikdy už nebudete muset počítat kalorie!