Sbohem jedy v těle: 11 rad pro bleskový detox

Nejdříve je dobré se zaměřit na to, co to vůbec detoxikace těla je, k čemu je dobrá a kdy a proč pravidelnou detoxikaci provádět. V tomto článku se zaměříme na praktické kroky, jak na detoxikaci. Přinášíme stručný návod na bleskový detox organismu v 11 bodech.

A jelikož opakování je matkou moudrosti, připomeňme si, proč je vůbec dobré si čas od času nějaký ten menší detox dopřát (oblíbené jsou například povánoční nebo jarní detox).

Kdy si tělo říká o detoxikaci? Zbystřete v okamžiku, kdy u sebe začnete dlouhodoběji pozorovat některé z těchto příznaků:

  • Lámající se nehty a oslabené, roztřepené vlasy
  • Chronická únava
  • Potíže s pletí, akné
  • Napuchlá víčka po nočním spánku
  • Zažívací obtíže
  • Nadýmání
  • Odulý obličej
  • Oteklé kotníky, chodidla, zápěstí a ruce
  • Pocit oteklého a zavodněného těla, ačkoli jinak netrpíte nadváhou
  • Špatná nálada bez příčiny
  • Sklony k depresím
  • Nedostatek energie k běžným činnostem

11 kroků k úspěšné detoxikaci

1) Vyvarujte se nezdravých potravin a nastartujte metabolismus

Příliš mnoho tuku, cukru a soli ve stravě znamená také rychlejší tvorbu tukových buněk, ukládání tuku a vody v podkoží – kde pak doslova vzniká živná půda pro výskyt toxinů a vznik celulitidy. Vyvarujte se rafinovaného cukru, bílé mouky, přesolených potravin, polotovarů i jídel z fast foodu.

Během detoxikace také zkuste snížit příjem kofeinu. Kofein totiž dehydruje a překyseluje organismus. Tabu v období očisty jsou také cigarety a alkohol, protože podporují ukládání toxinů a poškozují pojivovou tkáň.

Zaměřte se naopak na příjem takových potravin, díky kterým zásobujete tělo dostatkem vitaminů, minerálů a živin a zároveň získáte potřebnou energii.

Ideální pro detoxikační dny je lehčí, netučná strava. Přidejte si k ní pořádnou porci zeleniny i ovoce. Populární a zároveň účinná jsou mixovaná zeleninová a ovocná smoothies,  která doplníte ovesnými vločkami ořechy, chia semínky, lněnými či sezamovými semínky nebo třeba plody goji, které jsou samy o sobě bohaté na antioxidanty a povzbuzují v těle látkovou výměnu.

Hodila by se vám nějaká inspirace na detoxikační smoothie? Mrkněte se po nějaké knížce zaměřené na toto téma, kde mimo jiné najdete i spoustu praktických receptů.

2) Vyplavte toxiny z těla vodou

Voda je při detoxikaci nenahraditelný pomocník. Když budete pít dostatečné množství čisté vody, případně sem tam minerálku či čaje, nejen že tělo správně hydratujete, ale také mu pomůžete rychleji se zbavit všech nahromaděných jedů rozpustných ve vodě.

Mnoho škodlivých látek a toxinů je však rozpustných nikoli ve vodě, ale v tucích. Protože tělo má tu vlastnost tuk v těle ukládat v podobě tukových buněk, ukládá si společně s tukem také toxiny, které se rády vážou na tukové buňky. Následkem tohoto chování bývá celulitida a zadržování vody v těle.

Zní to paradoxně, ale právě nedostatek vody způsobí to, že tělo se ještě více zavodňuje, zpomaluje se metabolismus a zhoršuje se vylučován škodlivin.

Během detoxikace tedy vždy pije dostatek vody. Pomůžete tělu s vyplavením toxinům. Nejlepší a účinná je v tomto ohledu hlavně teplá voda.

Tohle je samozřejmě velmi zjednodušené vysvětlení. Naše tělo je složitý “stroj”.  Podstatné je ale vědět, že když tělo bude mít dostatečný příjem vody, přestane si dělat její zásoby a zadržovat vodu ve tkáních. Tím pádem se snáze zbavíte otoků kolem kloubů, v pažích a nohou, látková výměna v organismu začne zase normálně fungovat.

Přečtěte si také 7 faktů, proč je dobré pít vodu.

3) Dopřejte si střídavou sprchu a pořádný kartáč

Osvědčeným prostředkem detoxikace je už od nepaměti tzv. střídavá sprcha – střídání teplé a studené vody při sprchování, – která podporuje krevní oběh a aktivuje látkovou výměnu.

Funguje tak, že se problémové oblasti (nohy, stehna, hýždě) osprchují nejprve teplou vodou a hned na to na ně pustíte vodu studenou. Sprchování studenou vodou zkuste vydržet 1–2 minuty. Bude se vám to zdát nekonečné, ale vydržte. Pak opět pusťte teplou a takto proces opakujte. Končíte vždy studenou sprchou.

Po sprchování pak na osušené problémové partie aplikujte ještě pořádný kartáč. Suché kartáčování je rovněž velmi účinnou metodou pro detoxikační kúru. Kartáčování stimuluje podkožní lymfatický systém a prokrvuje (tím pádem i okysličuje) pokožku.

4) Méně solte a zbavte se tak zadržené vody v těle

Příliš mnoho soli podporuje hromadění tekutin v tkáni a zavodnění organismu. Při detoxikaci se pokuste minimálně na den až dva soli úplně vyhnout. Vynechte polotovary, připravená hotová jídla, potraviny z konzervy i z rychlého občerstvení, neboť ty zpravidla bývají nasolené až až. Zkuste při vaření sůl nahradit bylinkami či kořením bez obsahu soli.

5) Vsaďte na „odvodňovací“ potraviny

Potraviny jako jablečný ocet, chřest, ananas, okurka, česnek, jahody, celer, zelený čaj, fenykl a petržel působí močopudně, obsahují v sobě velké množství vody a pomáhají s vylučování škodlivin z těla. Díky konzumaci diuretických potravin si snížíte množství zadržované vody v těle a navíc do organismu doplníte cenné vitaminy v přírodní formě.

6)  Vypuďte toxiny olejem

Už jste slyšeli o metodě zvané oil pulling? Je to velmi starý, ale vysoce účinný způsob, jak zbavit tělo jedů za použití přírodních rostlinných olejů. Jedná se doslova o převalování oleje v ústech, díky čemuž se z těla vytáhnout všechny jedy. Jak je to možné?

Olej po nějaké době převalování v ústech vyplivnete a společně s ním vyloučíte z těla ven i navázané škodliviny.

Oil pulling můžete vyzkoušet s kokosovým nebo lněným olejem. Ideální je to hned po ránu, stačí lžíci oleje vložit do úst a vydržet 10 až 15 minut převalovat olej v ústech. Poté olej vyplivnout a pořádně si vyčistit zuby. Tato metoda má dokonce i příznivé vedlejší účinky, a to v podobě bělejších zubů.

Na podobném principu bude fungovat i mazání tělového oleje na pokožku, tj. zevní použití. Nebude to tak sice intenzivní detox jako při ústním oil pullingu, ale určitě stojí za vyzkoušení. Když použijete přírodní oleje bez chemie místo běžného tělového mléka, dodáte pokožce potřebnou hydrataci a výživných složek.

7) Pijte teplou vodu s citronem

Tahle rada je součástí snad všech detoxikačních kúr. Když ráno po probuzení vypijete na lačno sklenici teplé vody společně se šťávou z poloviny citronu (případně můžete použít jablečný ocet), aktivujete trávení i metabolismus a podpoříte tělesný detox.

Pravidelné pití vody s citronem prý pomáhá při hubnutí. To osobně nemohu potvrdit, ačkoli voda s citronem patří již roky k mým ranním rituálům, nemám pocit, že by mi pomohla s úbytkem kil. Nicméně to, že potlačuje záněty a nastartuje metabolismus, potvrdit mohu.

8)  Vezměte si na pomoc detoxikační čaje nebo kapky

Vhodným doplňkem při detoxu jsou také bylinné čaje zaměřené na detoxikaci.

Jako přírodní diuretikum působí např. kopřiva a pampeliška. Tyto pomáhají odstranit přebytečnou, zadrženou vodu v těle a navíc do organismu doplní draslík, jehož prostřednictvím se vyrovná i hladina sodíku. Díky odvodnění se snižuje otok končetin i kloubů, klesá riziko vzniku zánětu, který jinak při zadržování vody v těle hrozí.

Jak připravit čaj z pampelišky či kopřivy?

Nejlepší je použít čerstvou bylinu, ale když nemáte, kupte si v lékárně sušenou. 1 čajovou lžičku sušených či čerstvých listů zalejte vařící vodou a v zakryté nádobě louhujte asi 5 až 7 minut. Poté sceďte a dopřejte si tento čaj 2krát až 3 krát denně.

Pokud hledáte pohodlnější řešení, než jsou čaje, můžete to zkusit také s bylinnými kapkami, ve kterých jsou bylinné výtažky obsaženy ve vysoké koncentraci a stačí si jen nakapat potřebnou dávku. Žádná složitá příprava.

9) Choďte do sauny

Ano, sauna je dalším způsobem, jak se rychle zbavit toxinů. Přebytečná voda se z organismu jednoduše vypotí, a to ve velmi krátké době. Ovšem nic se nemá přehánět, během detoxikační kúry se doporučuje saunování maximálně dvakrát týdně.

10) Sportujte a hýbejte se

Nic nového pod sluncem. Bez pohybu to prostě nejde. Pravidelný tělesný pohyb rozpohybuje lymfu, krevní oběh, aktivuje trávení, povzbuzuje metabolismus. Nemusíte hned vyrazit do přeplněného fitness centra, ale vyberte si takové cvičení, které vás baví. Jakýkoli typ sportu je pořád lepší než žádný.

Při detoxikaci je tělo oslabené, takže není třeba ho vystavovat extrémní zátěží, ale lehký sport, rychlá chůze, jóga, plavání apod. bude fajn.

11) Vyzkoušejte koupel s hořkou – epsomskou solí

Epsomská sůl patří mezi speciální druhy soli. Je nezvykle hořká. Její hlavní benefit spočívá v tom, že koupel v solné lázni z epsomské soli stimuluje vyplavování toxinů z těla, redukuje otoky a záněty.

Na rozdíl od klasické soli v sobě obsahuje také síru a hořčík, takže je ideální pro všechny, koho trápí namožené svaly či nedostatek hořčíku. Protože díky této soli si hořčík do těla doplníte. Mimo jiné napomáhá také odstraňovat odumřelé buňky z pokožky.

Jak připravit koupel s epsomskou solí?

Stačí rozpustit asi 2 šálky soli v teplé vodě a přidat do koupele. Voda by neměla být příliš horká. Teplo totiž trochu kontraproduktivně podporuje zadržování vody v těle a potlačilo by detoxikační účinek soli. V lázni stačí pobýt asi 10–15 minut. Aby měla detoxikační koupel smysl, doporučuje se ji opakovat třikrát týdně.

Historie detoxu

Detox se stal běžným termínem, který se v posledních letech těší velké popularitě. Mnoho lidí se rozhodlo pro detoxikaci svého těla, aby se zbavili toxických látek a zlepšili své zdraví. Nicméně, málokdo ví, jakou historii detox má a jak se vyvinul do podoby, kterou známe dnes.

Historie detoxu sahá až do starověkého Egypta, kde byly nalezeny záznamy o speciálních receptech a postupech pro očistu těla. Egyptská medicína věřila, že tělo je vystaveno různým toxinům z prostředí a nedostatečnému trávení. Proto byla detoxikace považována za důležitý léčebný postup.

Dalším významným obdobím pro detox bylo starověké Řecko. Přední filozofové jako Hippokrates nebo Plinius starší se zabývali otázkou správného fungování těla a doporučovali různé metody detoxikace. Hippokrates se zaměřoval na vnitřní očistu prostřednictvím potravy a bylinkových přípravků. Plinius starší přidal k očistným postupům i využívání sauny a masáže.

Středověk byl obdobím, kdy se zájem o detoxikaci výrazně snížil. Většina lidí se v té době spoléhala na kouzla a magii, než na prověřené metody detoxikace těla. Nicméně se v této době objevily první sauny, které se staly oblíbenou formou očisty a relaxace.

S rozvojem vědy a medicíny v 19. a 20. století začala být očista těla více zkoumána a vědecky podpořená. V roce 1829 byl poprvé popsán detoxikační postup pomocí očistných klystýrů. Vědci začali také objevovat vztah mezi příjmem potravy a toxickými látkami.

V 20. století se začala objevovat i modernější forma detoxikace, známá jako „detox diet“. Jako průkopník tohoto konceptu je často uváděn naturopat Stanley Burroughs, autor knihy „The Master Cleanse“. Tato kniha popisuje 10denní detoxikační program, který zahrnuje konzumaci speciální směsi z citronu, javorového sirupu, červeného pepře a vody.

Od té doby se detox diet stala velmi populární a existuje mnoho různých variant a přístupů k detoxikaci těla. Někteří lidé se rozhodnou pro krátkodobý detoxikační program, který zahrnuje pouze konkrétní potraviny nebo nápoje, zatímco jiní preferují delší období, během kterého se zaměřují na zdravou a vyváženou stravu.

Moderní detoxovací metody zahrnují také různé čistící procedury, jako je například detoxikační koupel nebo infračervená sauna. Tyto postupy mají za cíl stimulovat lymfatický systém a pomáhat tělu vyplavovat toxiny.

Detox se také rozšířil do kosmetického průmyslu, kde se využívají různé masky, obklady a ošetření pro detoxikaci pokožky. Tyto produkty mají za cíl odstranit přebytečné látky a zlepšit vzhled a zdraví pokožky.

Dnešní popularita detoxu je pravděpodobně spojena se zvýšeným povědomím o vlivu životního stylu na naše zdraví. Mnoho lidí si uvědomilo, že konzumace nezdravých potravin, vystavení toxickým látkám v prostředí a stres mohou negativně ovlivnit naše tělo a zdraví.