Bezlepkové pečivo – chutné, dobré a zdravé

Život s celiakií nebo citlivostí na lepek může být výzvou, zejména pokud jde o každodenní stravování. Naštěstí existuje řada chutných a zdravých alternativ, které umožňují lidem s těmito potravinovými omezeními stále si pochutnávat na oblíbeném pečivu. Jednou z těchto alternativ je bezlepkové pečivo.

Únava, deprese, nadýmání nebo průjem. Tyto projevy údajně řeší nový výživový trend: bezlepková strava. Na internetu se dá sehnat již velké množství nejrůznějších receptů pro bezlepkové vaření, oříškem zůstává především pečení. I to se dá po určitém úsilí vypilovat a naučit.

Celiakie je autoimunitní onemocnění, které postihuje tenké střevo a vede k porušení trávicího procesu při konzumaci lepkových proteinů, které se nacházejí v pšenici, žitu a ječmeni. Pro lidi s celiakií je nezbytné přesně dodržovat bezlepkovou dietu, aby se vyhnuli nepříjemným a někdy vážným zdravotním komplikacím.

S bezlepkovou dietou se nepotýkají dnes jen celiaci neboli lidé trpící alergií na lepek, avšak zvýšená citlivost na lepek je prý novou civilizační nemocí. Citlivost na lepek v podobě příznaků celiakie bez poškozování střev u sebe pozoruje čím dál více lidí, aniž by jim byla celiakie diagnostikována, což vede k rozvoji nového trendu: bezlepkové stravy (nikoli diety, ta je pro nemocné).

Své zastánce má bezlepková strava mezi známými osobnostmi – nejen mezi sportovci či herci. Jedním z jejích nejznámějších vyznavačů je např. srbský tenista Novak Djokovič.

Podle zastánců bezlepkové stravy jim po vynechání lepku přibyla energie, kterou tělo dosud využívalo na náročné trávení lepku, zbavili se nadýmání a shodili přebytečná kila.

Bezlepkové pečivo

Bezlepkové pečivo je pečivo vyrobené bez použití tradičních lepkových zrn, jako je pšenice, žito nebo ječmen. Namísto toho jsou používány alternativní mouky a zrna, které jsou bez lepku. Nejběžněji používanými náhražkami lepku jsou:

 1. Rýžová mouka: Rýže je jednou z nejrozšířenějších náhražek pšenice. Je lehce stravitelná a má neutrální chuť, což umožňuje snadno přizpůsobit její použití různým druhům pečiva, namátkou koláč z rýžové mouky.
 2. Kukuričná mouka: Tato mouka je vyrobena z kukuřičného obilí a má sladší chuť, což ji činí vhodnou pro sladké pečivo, jako jsou muffiny a koláče.
 3. Tapioková mouka: Tapioka je škrobový produkt z kořene manioku. Tapioková mouka se často používá pro zlepšení textury bezlepkového pečiva.
 4. Amarant: Amarant je malé zrno, které je bohaté na živiny a bílkoviny. Je často používáno ve formě mouky nebo otrub pro přípravu bezlepkového chleba a pečiva.
 5. Kokosová mouka: Kokosová mouka je vyrobena z mletého sušeného kokosu. Má specifickou, sladkou chuť a dodává pečivu kokosové aroma.

Výhody bezlepkového pečiva

 1. Bezpečnost pro lidi s celiakií: Pro lidi s celiakií je bezlepkové pečivo nezbytné, aby se vyhnuli trávicím problémům a zdravotním komplikacím spojeným s konzumací lepku.
 2. Zdravé alternativy: Některé bezlepkové mouky, jako je mandlová nebo kokosová mouka, jsou bohaté na bílkoviny a zdravé tuky, což může přispět k vyváženější stravě.
 3. Více možností pro výživnou stravu: Bezlepkové pečivo může rozšířit možnosti výživné stravy pro lidi bez celiakie, kteří chtějí omezit konzumaci lepkových produktů.
 4. Různorodost chutí: Díky široké škále bezlepkových mouk se může experimentovat s různými chutěmi a texturami, což znamená, že bezlepkové pečivo může být stejně chutné jako tradiční pečivo.

Tipy pro pečení bezlepkového pečiva

 • Použít více tekutiny než u tradičního pečiva, protože bezlepkové mouky mají tendenci nasávat více tekutiny.
 • Použít vajíčka nebo náhražky za vajíčka (například lněné semínko namočené ve vodě) jako pojivovou složku.
 • Experimentovat s různými bezlepkovými moukami a kombinacemi pro dosažení požadované chuti a textury.

Bezlepkové pečivo je nejen bezpečnou volbou pro lidi s celiakií, nicméně také zdravou alternativou pro ty, kteří chtějí omezit konzumaci lepkových produktů. S širokou škálou dostupných bezlepkových mouk a receptů si může člověk stále pochutnávat na oblíbeném pečivu bez obav o své zdraví.

Člověk se může nechat inspirovat a zkusit připravit nějaké chutné bezlepkové pečivo doma. Jeho chuťové buňky mu za to určitě poděkují!

Jedinečné výrobky

Začátky dodržování bezlepkové diety nebudou pro nikoho zřejmě nejsnadnější, především pokud si pravidelně nosí domů či do práce se sbíhajícími se slinami sáčky s vypečenými rohlíčky, koláčky a podobnými dobrotami z pekárny na rohu. Velkou výhodou je, že za poslední roky se nabídka na poli bezlepkových výrobků i surovin pro bezlepkové pečení značně rozrostla.

Před několika lety bylo na trhu k dostání jen pár již namíchaných bezlepkových směsí, dnes se sortiment značně rozšířil, stále ovšem platí, že některé mouky a směsi se špatně shánějí a jsou dostupné jen v několika málo obchodech se zdravou výživou. Již namíchané bezlepkové směsi ovšem obsahují obvykle značné množství škrobu, což se z výživového hlediska nedá považovat za vhodné.

Obecně platí, že na bezlepkové pečení je nejvhodnější kombinace jednodruhových muk (kukuřičné, jáhlové, pohankové, amarantové, cizrnové apod.). Potlačí se tím výrazná chuť po jedné surovině (např. u pohankové nebo amarantové mouky), navíc každá mouka má trochu jiné vlastnosti a dohromady se alespoň o trochu více mohou chovat jako mouka lepková.

Domácí Dobroty bez lepku

Odborníkem na bezlepkové pečení je mladá úspěšná česká podnikatelka, která díky problémům s lepkem ve své rodině založila vlastní výhradně bezlepkovou pekárnu „Domácí Dobroty bez lepku“, která nemá v dnešní době konkurenci.

Právě ve výhradně bezlepkové pekárně „Domácí Dobroty bez lepku“, pro jejíž výrobky se bude na českém trhu jen stěží hledat konkurence, je míchání vlastních směsí samozřejmostí. Tím, že zásadně nepracují se standardně namíchanými směsmi od velkovýrobců, jsou jejich výrobky jedinečné a lehce rozpoznatelné od konkurence.

Pečou převážně z pohankové, kukuřičné, tapioky či mouky bramborové. Přidávají jednodruhové mouky jako je čiroková, banánová, kokosová, mouka z vlašských ořechů apod. S přidáním jednodruhových muk získávají jejich pekařské výrobky mnohem vyšší nutriční hodnotu než jiné bezlepkové produkty.

Produkty obsahují čerstvá vejce, smetanu, mléko, tvaroh, ovoce a jiné „živé“ suroviny. Stejně typické jsou pro pekárnu Domácí Dobroty bez lepku čerstvé suroviny bez chemických přísad, bez deproteinovaného pšeničného škrobu, bez zbytečně velkého množství cukru a suroviny od pečlivě vybraných dodavatelů.

Vzniká zde zkrátka bezlepkové pečivo jako buchty, koláče, dorty a jiné dobroty, které až člověk ochutná, nebude chtít jiné.